Engellemelere rağmen orman yangını söndürüldü

0
orman yangını, siirt, yazlıca dağı,

Siirt Valiliği tarafından “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilen Yazlıca Dağı’nda dün gece saatlerinde çıkan yangın askerlerin engellemesine rağmen yurttaşlar tarafından söndürüldü. 

Siirt’tin Eruh ilçesine bağlı Mişarovası’nda bulunan Yazlıca Dağı’nda (Çiyaye Reş) dün gece saatlerinde yangın çıktı. Yangın haberinin alınmasının ardından yangına müdahale etmek amacıyla sabah saatlerinde Siirt ve Eruh’tan yola çıkan ve aralarında HDP Siirt Milletvekili Hatice Sevip Tekin, HDP ve DBP ile yöneticileri, Eruh Belediye Eşbaşkanları Eda Kilis, Hüseyin Kılıç ve çevre köylerden köylülerin de bulunduğu yüzlerce yurttaş, Yokuşlu (Meylana) köyündeki jandarma karakolu tarafından durdurularak yangın bölgesine gidişleri engellendi.

orman yangını, siirt, yazlıca dağı,

Ancak yurttaşlar engellemelere rağmen yangın bölgesine ulaşarak kendi imkânları ile öğleden sonra yangını kontrol altına alarak akşam saatlerinde söndürdü. Yangının söndürülmesinden sonra Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait bir yangın söndürme aracının yangın alanına gelmesi dikkat çekerken, Siirt Milletvekili Hatice Sevip Tekin ve yurttaşlar, yangın söndürme aracının geç gelmesine tepki gösterirken, çevre köylere ikamet eden yurttaşlardan edilen bilgilere göre, dün akşam saat 22.30 sularında karakoldan atılan bir aydınlatma mermisinden dolayı yangın başladı.

Dün gece başlayan ve yurttaşların çabasıyla söndürülen yangında, 30 hektar meşelik alanın yandığı ifade edildi. (DİHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here