Salih Müslim’den Türkiye’ye “6 YPG’liyi El-Nusra’ya teslim ettiniz mi?”

0
salih muslim, pyd, türkiye, el nusra,

PYD lideri Salih Müslim, Eğitim Sen’in Ankara’daki misafirhanesine yönelik baskında tedavileri devam ederken gözaltına alınan PYD’li altı kişinin El Nusra Cephesi’ne teslim edildiğine dair iddialar nedeniyle Türkiye’den açıklama istedi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Müslim, “YPG savaşçılarını El-Nusra çetelerine teslim etmek DAIŞ’e teslim etmek demektir. Türkiye’nin böyle bir yanlışı yapmadığını umut ediyoruz” dedi.

Kobani’de yaralanan 12 kişi sendika baskınında gözaltına alınmıştısalih muslim, pyd, türkiye, el nusra,

KESK’e bağlı Eğitim-Sen’in Ankara’daki genel merkezi 25 Temmuz’da Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin baskınına uğramış, Kobani’de IŞİD’e karşı savaşırken yaralanan ve tedavileri sendikanın misafirhanesinde devam eden 12 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan biri tutuklanmış, serbest bırakılan 11 kişiden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan altı kişi ise Yabancılar Şubesi’ne gönderilmişti.

YPG açıklama istedi, Eğitim Sen doğruladı

Türkiye’de tedavi gören altı savaşçısının Bab El Hewa sınır kapısından El Kaide’nin Suriye koul El-Nusra Cephesi’ne teslim edildiği iddiasında bulunan YPG Kobani Komutanlığı, “Türk devletinin bir an önce acilen bu konuya ilişkin bir açıklama yapmasını ve arkadaşlarımızı bize teslim etmesini istiyoruz”demişti.

İMC’ye konuşan Eğitim-Sen yöneticileri de adı geçen isimlerin sendikaya yapılan baskında gözaltına alınan ve daha sonra Yabancılar Şubesi’ne gönderilen altı YPG’li olduğunu doğrulamıştı.

Müslim: Türkiye’nin böyle bir yanlışı yapmadığını umut ediyoruz

ANHA’nın sorularını yanıtlayan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim de, söz konusu iddialara hakkında şunları söyledi: “Eğer gerçekten bu yaşanmışsa bu çok olumsuz ve kötü bir durumdur. Çünkü DAIŞ ile El-Nusra çeteleri arasında hiçbir fark yoktur; ikisi aynıdır, madalyonun iki yüzüdür. YPG savaşçılarını El-Nusra çetelerine teslim etmek DAIŞ’e teslim etmek demektir. Türkiye’nin böyle bir yanlışı yapmadığını umut ediyoruz.”

Türkiye’nin, konunun açıklığa kavuşturulmasının isteyen YPG’nin bu çağrısına cevap vermesi gerektiğini kaydeden Müslim, “Ancak şu ana kadar Türk devletinin tutumu belirsizdir, netlik kazanmamıştır” dedi. (Diken)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here