Görevden uzaklaştırılan akademisyen sayısı 29 oldu

0
Akademisyenler, görevden uzaklaştırılan akademisyenler, barış bildirisi, bu suça ortak olmayacağız, barış için akademisyenler,

Barış İçin Akademisyenler İnsiyatifi‘nin ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza verdiği gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılan akademisyen sayısı 29 oldu.

 

Türkiye’de 89 üniversiteden 1128 öğretim elemanı ile alanlarında dünyada tanınan Noam Chomsky, Judith Butler, Etienne Balibar ve David Harvey gibi 355’i aşkın uluslararası isim, Kürt illerindeki yasak ve şiddete son verme ile müzakereleri başlatma çağrısının yer aldığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metne imza atmıştı.

Akademisyenler, görevden uzaklaştırılan akademisyenler, barış bildirisi, bu suça ortak olmayacağız, barış için akademisyenler,

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 8. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bu suça ortak olmayacağız” diyen 1128 akademisyene yönelik “Aydın müsveddeleri katliamdan bahsediyor” eleştirisinde bulunmuştu. Bunun üzerine birçok üniversitede soruşturmalar başlatılmış ve bazı akademisyenler görevinden uzaklaştırılmıştı. Bildiriye imza atan akademisyenlere destekler ve tepkiler sürerken görevinden uzaklaştırılan akademisyen sayısı ise 29 buldu.

Son olarak Başkent Üniversitesi’nden siyaset bilimi öğretim öyesi Doç. Dr. Şebnem Oğuz da görevden uzaklaştırılmıştı.

 

Görevden uzaklaştırılan akademisyen sayısı ve bünyesinde bulunan üniversiteler şöyle:

Düzce Üniversitesi: 1

Giresun Üniversitesi: 2

İstanbul Ticaret Üniversitesi: 1

Başkent Üniversitesi: 1

İstanbul Arel Üniversitesi: 9

Uludağ Üniversitesi: 3

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi: 9

29 Mayıs Üniversitesi: 2

Bartın Üniversitesi: 1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here