Ana SayfaPolitikaŞok İddia: Yüzbinlerce seçmen...

Şok İddia: Yüzbinlerce seçmen kaydı yok!

Ankara’da dillendirilen iddiaya göre, muhtarların da desteği ile muhalefet partilerine oy verdiği tahmin edilen seçmenlerin kayıtları silinmeye başladı. Bu yöntemle AKP’nin, muhalefetin oylarını düşürerek son sıradaki vekilleri kazanmayı planladığı öne sürüldü.

Muhalefet partilerine konuyla ilgili çok sayıda ihbar ve şikâyet geldi. CHP de, iddiaların peşine düştü. Yapılan karşılaştırmada, 7 Haziran seçimlerinde oy kullanan seçmenlerden 650 bininin kayıp olduğu tespit edildi. Örneğin İstanbul birinci bölgede 54 bin, ikinci bölgede 40 bin üçüncü bölgede 51 bin civarında nerede olduğu belli olmayan, ortadan kaybolan , bir seçmen kitlesi olduğu belirlendi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK
Güler Yılmaz’ın Taraf’taki haberine göre; geçmiş dönemde yaşanan sandik hileleri tartışmasının bir benzeri bu kez seçmen kütüklerinde yaşanmaya başlandı. 1 Kasım seçimlerine kısa bir süre kala, muhtarlar, il seçim müdürlükleri ve Ankara üçgeni ile muhalefet partilerine oy verdiği tahmin edilen kişilerin isimleri seçmen kayıtlarından siliniyor. İddiaya göre, sandıklardan çıkan oylar ve söz konusu seçmenlerin bulunduğu yerleşim birimleri öncelikle tespit ediliyor. Ve bu bölgelerdeki seçmenlerle ilgili muhtarlardan bilgi alınıyor. Ve bu işlemlerin ardından da silme için düğmeye basılıyor. Silme işlemleri ile ilgili bir çok ihbar muhalefet partilerine geldi. Hatta bu işlemleri yapan kamu görevlilerinin isimleri de, muhalefet partilerine ihbar edildi. Ancak, partiler ihbarlarla ilgili çalışmasını sürdürdüğü için kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda henüz bulunmadılar. Ancak listelerin kesinleşmesinin ardından, bu konuda bir çok kamu görevlisi ve muhtar hakkında suç duyurusunda bulunulması planlanıyor.

650 BİN SEÇMEN KAYIP

Öte yandan, CHP de bu konudaki iddiaların peşini bırakmıyor. Bu konudaki iddialar üzerine seçmen kayıtlarına yönelik ayrıntılı bir çalışma yapan CHP, 7 Haziran seçimlerine göre 650 bin seçmenin kayıp olduğunu tespit etti. Kayıp seçmenler il il çıkarıldı. Bilişim ve Teknolojiden Sorumlu CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve eski İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, “7 Haziran’da oy kullanmış, seçmen kağıdı çıkmış, seçmen profili olarak tanımlanmış ama şu anda hiçbir yerde olmayanlar var. 2 eylül itibariyle bize gelen listelerde 650 bin seçmen hiç bir yerde tanımlı değil” dedi. 7 Haziran’dan bu tarafa seçmen listelerindeki değişikliğe ilişkin Erdal Aksünger şu bilgileri paylaştı:

KAYBOLAN SEÇMEN NEREDE

“Şu anda 350 bin 640 seçmen artışı görünüyor. Ama bazı yerlerde ise görünmeyen seçmenler var. 7 Haziran’da oy kullanmış ancak bu seçim öncesi görünmeyen bir kitle. 7 haziran’da listelerde gözüküp şu anda gözükmeyen 650 bin kişi var. Ortada kaybolan seçmen var. Şimdi biz onlara bakıyoruz. Nerede çoğalıyor, nerede azalıyor? İnceleme yapıyoruz. Ankara 1. Bölgede 19 bin seçmen artışı var. İkinci bölgede 14 bin artış var. Bunun yanı sıra İstanbul’da ilginç bir durum var. İstanbul üçüncü bölgede 29 bin seçmen artışı varken, ikinci bölgede sadece 2 bin gözüküyor. Bu da çok ilginç .Bunlarla ilgili bir rapor hazırlıyorum. Yine mesela İstanbul birinci bölgede 54 bin, ikinci bölgede 40 bin, üçüncü bölgede 51 bin civarında nerede olduğu belli olmayan ortadan kaybolan tanımlanmamış bir seçmen sayısı var.” “Öte taraftan 54 milyonluk seçmen profili içerisinde toplamda ( 7 haziran’a göre) 307 bin 640 tane seçmen artışı gözüküyor. Bu kadar büyük seçmen kitlesi (650 bin) ortada yokken , bu kadar büyük değişim yaşanırken, bir de 307 bin artış var. Olmayan ve yeni eklenenlerin toplamına baktığınızda 900 binin üzerinde bir rakam yapıyor. 4 ayda böyle bir değişim gözüküyor. YSK tarafından sandık seçmen listeleri açıklandığında seçmen listeleriyle karşılaştırıldığında gerçek tablo ortaya çıkacak. İtirazlar vs yapıldıktan sonra bu 650 binin gerçek olup olmadığına bakacağız.

CHP GENEL MERKEZ’DEKİ SEÇMENLERİ DE SİLMİŞLER
Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi’nde benim yanımda çalışan bir elemanın da kaydı silinmiş. Bu kişi CHP genel merkezinde benim kadromdaki bir arkadaş. Aile reisi kendisi, bir önceki seçimde aynı yerde oturuyor. 7 Haziran’da kaydı varken ve oy kullanmışken, şimdi ailesinin adı listelerde var ama kendisinin adı gözükmüyor.”
GÜNEYDOĞU’DA GÖÇ EDEN SEÇMENLER
Erdal Aksünger, Güneydoğdu’daki çatışmalı ortamdan dolayı yer değiştiren, göç eden ve sayılarının yüz bini bulduğu söylenen seçmenlerin oy kullanmaları konusunda ise şöyle dedi: “Oradakilerin aslında seçmen kaydı var. Ancak çatışma ortamından kaynaklı olarak insanlar can güvenliğini birinci plana aldığı için bir bölüm seçmen kitlesi yer değiştirmiş durumda. Bu rakam 200 bin de olabilir. Bunun siyasi partiler olarak bizler kendi örgütlerimize aktarırız ama topyekûn bunu yapmak gerekir. YSK seçmen kağıdını onlara gönderiyor ama onlar yerlerinde değil. Dolayısıyla oy kullanıp kullanmayacağı da çok ciddi bir sorun.”

 

seçmen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Taraf/Yurt

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Leonardo DiCaprio’nun rol aldığı en iyi 5 film

90’lı senelerde yıldızı parlayan ve otuz yılı aşkın kariyeri boyunca başarı...

2014’ün internette en çok izlenen 10 dizisi

İnternet bu kadar yaygınlaşırken film ve dizilerin internette izlenmesi de yaygınlaştı....

20 maddede Kaypakkaya Kemalizm’i niye eleştirdi?

1949 yılında Çorum’da dünyaya gelen Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) kurucusu...

En iyi 30 Facebook sayfası

Sosyal medyanın en çok kullanılan mecralarından biri olan Facebook hayatımıza girdi...

Tartışı-Yorum

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine alan bir kampanya yürütüyor. Bunun en net yansımalarından birini The Economist dergisinde gördük.İngiltere merkezli ve dünyada burjuvazinin en...

Antonio Gramsci’nin 1916’da yazdığı “Ermeni sorunu üzerine” adlı makalesi

Tartışı-Yorum / Antonio Gramsci Bu yazı Antonio Gramsci’nin gençlik yıllarında yazdığı ve 11 Mart 1916’da Il Grido del Popolo’da (Halkın Çığlığı) yayımlanmış "Ermeni sorunu üzerine" makalesinin tam metninidir.Hep aynı hikâye. Bir olayın bizi ilgilendirmesi, bizi etkilemesi için özel hayatımızın bir parçası olması, kökeninin bizden uzak olmaması, tanıdığımız insanların,...

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya ağırlık vermektir. Hemen hemen tüm inançlarda yer alan oruç, çeşitli nüanslar göstermekte,kimi inançlarda yeme-içmeden uzak durmak seklinde olabileceği gibi bazı inançlarda, canlı varlıkları yememe...