Ana SayfaKültür SanatHDP'nin gayri resmi seçim...

HDP’nin gayri resmi seçim şarkısı DEMİRTAŞO daha çok beğenildi

Diyarbakırlı sanatçı Kerem Sevinç, De mi’rvaj adlı Bingöl yöresine ait halk türküsünü Demirtaş’a uyarlayarak, bir anda HDP’nin gayri resmi seçim şarkısı haline geldi.

Rudaw’dan Ömer Faruk Baran’ın Kerem Sevinçle yaptığı röportajında şarkının hikayesini anlattı. Çalarken eşliğinde halaya durulamadığı için HDP’nin resmi seçim şarkısına tepkiler sürerken aile ortamında söylenen “Demirtaşo” adlı çalışmanın videosu HDP’li seçmenler tarafından en çok beğenilip paylaşılan alternatif seçim şarkısı oldu.hdp, hdp seçim şarkısı, hdp reklam filmi, hdp reklam, hdp gayri resmi seçim şarkısı, demirtaşo, demirtaş demirtaş demirtaşo, kerem sevinç, ömer faruk baran, seçim müzikleri, müzik,

Demirtaşo, internete yüklendiği ilk 24 saat içinde on binlerce sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı, milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Videoyu ilk paylaşan sayfa adminleri‘’gayrı-resmi’’ seçim şarkısının Dicle Üniversitesi öğrencileri tarafından söylendiğini yazdı. Fakat şarkıyı yazan ve söyleyen kişi yıllardır profesyonel olarak Zazaca müzikle uğraşan Kerem Sevinç, ona eşlik edenler de ailesiydi.

Kerem Sevinç, doğaçlama söylenen parça hakkında Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.
Bingöl halk türküsü ‘’De mi’rvaj’’ı nasıl bir anda ‘’Demirtaş’’a çevirdiniz?

Evdeydik cümbür cemaat. Zaza herkesin bildiği ‘’De mi’rvaj’’ı söylüyordum, aklıma birden Selahattin Demirtaş geldi. ‘’Demirtaş, demirtaş, demirtaşo’’ dedim. Çocuklar, kardeşlerim, eşim, annem de eşlik etti. Herhangi bir prova yok, her şey doğaçlama gelişti.

20 yılı aşkın bir süredir müzikle uğraşmanıza rağmen internet üzerinde hiçbir parçanız Demirtaşo kadar dinlenmemiş. Sanatçının ün yolu siyasetten mi geçer?

Evet, yıllardır müzikle iç içe olmama rağmen tüm şarkılarımın toplam dinlenme oranı bile Demirtaşo’nun bir gecede yakaladığı ivmeyi yakalayamadı. Ama bu tercih bana bırakılsaydı elbette kendi şarkılarımla insanlara ulaşmayı tercih ederdim. Sanatçıların siyasi şarkılardan uzak durması gerektiğine inanan biriyim. Yıllardır sanatın üzerindeki tüm siyasi şemsiyeleri reddettim. Bu videonun bu kadar çok yayılacağını bilseydim en azından üzerimdeki pijamayla çekmezdik bu videoyu. Ama sonuçta benim ve ailemin siyasi tercihleri ve ailemdeki hemen herkesin HDP’ye olan bağlılığı böyle sıcak bir videonun ortaya çıkmasını sağladı.

Kim yükledi değil de videoyu internete kim ‘’sızdırdı’’ diyelim o zaman?

Videoyu ilk olarak kızkardeşim sosyal medyada paylaştı. Taş çatlasa 100 arkadaşı var Facebook’ta. Diğer erkek kardeşim paylaştı, onun da birkaç öğrencisi, arkadaşı falan ekli. ‘’Paylaşalım mı abi?’’ diye sordular, ben de ne olacak ki, yüklesinler dedim. Bu kadar çok sevileceğini, paylaşılacağını bilmiyordum. Videoda kızkardeşimin üzerinde Beşiktaş forması var. Bu forma için Beşiktaş taraftar grubu Çarşı bile paylaşmıştı videoyu.

Aynı parça stüdyoda söylenseydi bu kadar çok sevilip paylaşılır mıydı peki?

Stüdyoda profesyonel bir şekilde söylemiş olsaydık böyle sıcak bir çalışma olmazdı. Ben söyledim ve evdeki herkes samimi bir şekilde eşlik etti.

Videonun bu kadar çok paylaşılmasından sonra sosyal medya hakkındaki fikirleriniz değişti mi?

Sosyal medyanın gücünü bu video ile anladım, ürktüm, şoktayım. İyi ki ben daha önce bu gücün farkına varmamıştım. Çok hoyratça kullanıp kendimi bitirebilirdim. Çok güçlüymüş, bildiğimiz gibi değilmiş.

 

Paylaşımların ve yorumların bir kısmını takip etmiş olmalısınız. Size Demirtaşo’yu söylediğiniz için keyif veren bir yorum okudunuz mu?

Çocukları bir odaya tıkayıp zorla seçim müziği yaptırmışlar diye yorum yapanlar olmuştu. Gülüp eğlendik.

 

Bazı yorumlarda da anket şirketlerinin HDP’nin barajı geçip geçmeyeceği konusunda artık bu videonun paylaşım, beğeni sayısı gibi şeyleri baz alacağı yazılmıştı. Son olarak bu iddialar ve baraj konusunda neler dersiniz?


Eğer dediğiniz gibi bir seçim şarkısının sosyal medyada izlenme oranları o partinin barajı aşıp aşmayacağı ile ilgili ciddi argümanlar sunuyorsa şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki HDP’nin baraj kaygısı tamamen ortadan kalkmıştır. En azından ‘’Demirtaşo’’yu beraber söyleyen büyük küçük bütün aile bireylerinin kafasındaki tüm barajlar yıkılmıştır.

Alternatif seçim şarkısının sözleri ve çevirisi şöyle:

Derd û kulê kurdan beraj o
Rayirê Pîran vîraj o
Tayyip binêberaj di mano
La inavaj êqemevajê

Kürtlerin tüm derdi barajdır
Pîran’ın yolları virajdır
Tayyip barajın altında kalsın
Ya böyle söyleyin ya da susun

KEREM SEVİNÇ KİMDİR?
Diyarbakır/Pîran (Dicle) doğumlu müzisyen, Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Batı müziği eğitimi aldı. 2009’da çoğu kendi bestelerinde oluşan Zazaca bir albüm çıkardı. Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Zazaca Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Tüm kayıtlarını doğadan aldığı 2’nci albümünün çalışmaları bitmek üzere.

İşte HDP’nin gayri resmi şarkısı:

[youtube id=”P8Hsa9OC4-8″ align=”center” maxwidth=”800″]

Listeler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Ahmet Kaya albümlerinden alternatif bir siyasi tarih

Halk ozanı Ahmet Kaya, 16 yıl önce aramızdan ayrıldı. Adıyaman'a bağlı Çelikhan'da,...

Twitter’daki en iyi 10 kar paylaşımı!

Yurt genelinde kar tatili haberleri arka arkaya gelirken sosyal paylaşım sitesi...

44 Madde ile Deniz Gezmiş kimdir, neyin nesidir!

Bir dönem, orkestra şefi gibi idare ettiği kitleleri peşinden sürükledi. Henüz...

Gezi Parkı eylemlerinin 3. yılında hatıralarda kalan duvar yazıları!

Gezi Parkı eylemlerinin üçüncü yılında, eylemcilerin geride bıraktığı duvar yazıları bu gün...

Tartışı-Yorum

Bir seçim klasiğine “Ünlemsel Merhabalar”

Tartışı-Yorum / Nihat Duru Seçimi seçim şarkısı ve bolca benzin israfı sanıp iğrenç şarkılarını baslı hoparlörlerle milletin kulaklarına dayayan iyi gün dostu siyasetçilerimize merhaba! ‘Çalıyor ama çalışıyor da’ diyecek kadar zihniyeti...

Yarasa

İtiraf ediyorum ben bir kuklayım! Konuşan, tüketen, üreten, düşünen ama daima uyuyan bir kukla.                              ...

Yeni bir yaşam alanı: Yeşil Bina

Deniz Aysel Aldemir Yeşil bina deyince aklınıza yeşil renkli, etrafı bitkilerle kaplı yalnızca görsel nedenlerden ötürü bu ismi almış yapılar gelebilir. Aslında çağrıştırdığının çok daha ötesinde özelliklere sahip olan bu...