Ana SayfaKültür Sanatİlyas Salman: oscarlık filmde...

İlyas Salman: oscarlık filmde 5 bin dolara oynadım!

Türkiye sinemasının en iyi oyuncularından İlyas Salman, yabancı filmler kategorisinde Oscar sıralamasına giren ve Gürcü yönetmen George Ovashvili’nin yönettiği Mısır Adası’nda 5 bin dolar aynadı. Vatan’dan Eylem Kaftan’ın sorularını yanıtlayan Salman, çekim sırasında başından geçenleri de anlattı.

 

İşte Kaftan’ın röportajı:

Bazı oyuncular vardır, yerleri sizin için ayrıdır, çünkü onlarla büyümüşsünüzdür. İlyas Salman da o oyunculardan biri. O on yaşından beri hep bu toplumun itilmiş, kakılmışlarını oynadı. Tam ‘İlyas Salman artık bitti’ dediğimiz anda, Oscar yarışının yabancı film adayları arasına giren Mısır Adası filmindeki Gürcü çiftçi rolü ile muhteşem bir geri dönüş yaptı…

Nasılsınız diye sorulduğunda ‘Türkiye gibiyim’ deme adetiniz var. Türkiye gibi misiniz yine?

Türkiye gibiyim derim çünkü ben hiç tek başına değilim. Ülkemin çocuğuyum. Ama bugünlerde Türkiye gibi değilim çünkü evime gittiğim zaman eşime en azından ‘bugün yine iş bulamadım’ demiyorum. ‘Bu ay çocuklarıma et yediremedim demiyorum ama bu ülkede bu sancıyı yaşayan milyonlarca insan var. 15 milyon gizli işsiz var.

hakkında 100120150226456594232 4 bütün haberler

Film Oscar adayı oldu. Rol size nasıl geldi?

Reis Çelik’in ‘Lal Gece’ filminde oynamıştım. 10’un üzerinde uluslararası ödül aldı. George Ovashvili anlaşamadığımız yönler olmasına rağmen iyi bir yönetmen. 2-3 yıldır bu hikaye için oyuncu arıyormuş. Lal Gece’yi izleyince ‘buldum’ demiş.

Gürcistan’da oyuncu yok muymuş ki Türkiye’de aramış?

Bütün filmlerde arıyormuş bu ihtiyar adamı. Lal Gece’de hapishaneden çıkmış bir adamı oynuyordum, görünce ‘bu adam oynuyor ama kendini aktör gibi görmüyor’ demiş. Sahne arkasını da seyretmiş. Sonra ben bu adamı nasıl bulurum, demiş. Reis Çelik’i aramış. Gürcistan’dan geldi. Tünele yakın oturduk, ben senaryoyu bir göreyim dedim. Okudum, gerçekten beğendim.

Gürcü çiftçiyi oynamak nasıl bir histi?

Daha önce Sarı Mercedes’te oynadığım İnce Bayram da uluslararası bir karakterdi. Yarı Alman, yarı İsveç, yarı Türktü. Hepimiz aslında ‘haymatlos’ (vatansız) olduk. Dünyada sınırlar kalmadı artık.

Siz aslen Malatyalısınız ve daha çok Doğulu karakterleri canlandırdınız…

Çoğu beni Kürt zanneder ama ben Kürt değilim. Alevi kökenli Türkmen’im ama benim için hiç önemli değil bu. Önce insanım, sonra aktörüm, gerisi laf-ü güzaf.

Mısır Adası bir çiftçinin mücadelesini belgeselci titizliğiyle anlatıyor…

Mısır koçanlarını orakla budarken savaşa karşı çıkıyor ama bunu insanlar anlamadı. Niye savaşıyoruz? Derler ki altın çok kıymetlidir çünkü az bulunur. Hayır ondan değil, çok emek harcandığı için. Bir insanın değerine bakarken dünya için ne kadar emek harcamış, ona bakın. İnsan yaşamı senelerle değil ‘sineyle’ ölçülür.

hakkında 100120150226306596187 4 bütün haberler

TÜRKİYE’Yİ NURİ BİLGE CEYLAN TEMSİL ETMELİYDİ

Oscar adayı olduğunuzu öğrendiğinde ne hissettiniz?

Çok mutlu oldum. Yalnız şunu geçirdim içimden, onurum adına yemin ediyorum ki bir Türk filminde oynasaydım da onunla temsil etseydim ülkemizi keşke dedim. Ben ırkçı falan değilim ama Anadolu insanıyım. Anadolu insanının çektiği acıyla Oscar’a aday olmak isterdim. Onunla aday gösterilmek bana bin kat daha gurur verirdi.

Kış Uykusu Oscar yarışına kabul edilmezken, sizin kabul edilmeniz nasıl hissettirdi?

Kış Uykusu’nu izledim. Nuri Bilge Ceylan benim gözümde dünyanın en onurlu yönetmenlerinden. Hayatımda hiç bir yere torpille gelmedim. Ama ne yalan söyleyeyim Türkiye’yi temsil eden bir yönetmen ve Anadolu topraklarında yetişmiş bir çocuk olarak keşke Türkiye sinemasını Oscar’da o temsil etseydi.

Buruk bir sevinç oldu yani sizin için?

Evet buruk bir sevinç oldu. Çünkü tüm filmlerini severek izledim Nuri Bilge’nin.

HAYATIMDA YOKSULLUK EDEBİYATI YAPMADIM

Geriye baktığınızda neyi farklı yapardınız?

Hiç keşkem yok hayatta. İstediğim gibi yaşadım.

Yeşilçam karşılığını bulamadı ama. Bugün çoğu sanatçı zor durumda.

Hayatımda yoksulluk edebiyatı yapmadım çünkü iki çocuğumu da okuttum, en iyi okullarda burslu olarak hem de. Çocuklarımın eğitimine kazandığım her şeyi verdim. İkisi de ekmeklerini kazanıyor. Evleri var, benim de var, daha ne olsun?

hakkında 100120150225566591652 4 bütün haberler

BEN KENDİ KENDİMİ YOKEDEMEM

Biz sizi unutmadık ama epey kaydoldunuz. ‘Tamam bitti artık’ dediniz mi?

Hiç bir kitle ya da kütle, hiç kimse gerçek değeri yok edemez. Ben bile kendimi yokedemem. Sokağa çıkalım hala İlyas Salman insanların yüzünde bir gülümseme yaratır. İnsan ortadan gitmez. Ben giderim, adım kalır, dostlar beni hatırlasın.

BEŞ BİN DOLAR ALDI KALÇA KEMİĞİ ÇATLADI

Sette başınıza neler geldi?

Filmi küçük bir adada çekiyoruz. Kıyıya çıkıyor bizim adam. Bir gün sandala atlaması gerekiyor ama sandal iki metre uzaklıkta. Yönetmen dedi ki ‘Bay İlyas, 150 metre uzaktan çekiceğiz, dublör kullanalım, dedi. Tilkiye sormuşlar, ensen niye kalın, o da demiş ki, kendi işimi kendim yaparım, ondan demiş. Atladım suya. Kalça kemiğimi kırdım. Acı giderek artıyor. Tiflis’te emar çektiler. Hiç bir şey yok dediler. Türkiye’ye geldim kalça ortasından çatlamış, dediler. On gün dinlendim, sonra tekrar başladım.

Neler zorladı sizi sette?

Çok pahalı bir prodüksiyon değildi. Bizi önce bir otele yerleştirdiler. Sonra çekim yerine yakın bir yere yerleştirdiler. Her yerde fare vardı. Ben de fareden nefret ediyorum. Dört ay kişnişli yemek yemek zorunda kaldım. Kişniş de hiç sevmiyorum. Ne kadar para aldın dersiniz? Beş bin dolar aldım. Film bitti, ödüller aldı, Oscar adayı oldu. İki kişilik film, oturun siz karar verin.

hakkında 100120150225366590281 4 bütün haberlerANADOLU İNSANINI OYNUYORUM

Bu kadar az konuşulan filmde oynamak zorladı mı?

Hiç zorlamadı. İnsan gözüyle değil beyniyle bakar hayata. Ben beynimle bakmaya çalıştım.

Film doğanın yıkıcılığını da anlatıyor…

Orayı yıkan nedir? Gürcü-Abaza savaşıdır. Mecazi bakmak lazım.

Hep görünmeyen kahramanları oynadınız, şimdi de Gürcü çiftçi..

Bizim ülkemizde değil tüm dünyada kaderi hiç ‘yokmuş’ gibi görünmeyen insanlar çizerler. Ben Anadolu insanını oynuyorum. Anadolu insanı Arizona’da da var, Meksika’da da. Kars’ta bir kedi öldüğü zaman İstanbul’da yas tutmayan insan bu ülkenin insanı değildir.

hakkında 100120150225316598683 4 bütün haberlerOSCAR ALIRSAM HAYATIMDA HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEZ

Oynadığınız o karakterlerle içiçe misiniz?

Adam gibi yaşamaya çalışıyorum. Benim için aktör, faktör, fabrikatör farketmiyor. Asansöre binmem, merdivenle çıkarım. Omzum komşunun omzuna değsin isterim.

Oscar alırsanız hayatınızda ne değişecek?

Hiç bir şey!

Bu yıl bir de Erden Kıral’ın ‘Gece’ filminde bir pavyoncuyu oynadınız.

Ben kötü adamların kötü göründüklerine inanmam. Erden abiyle konuştuk. Kötü adamı illa kötü bakan, klişe şekilde yapmayalım dedim. Babam çok güzel adamdı ama eve gelince anamı döverdi, dedim.

Fotoğraflar: Barış ACARLI
Smokin: Levon Kordonciyan

 

İlgili Haberler

2014’ün en iyi 20 filmi

Nuri Bilge Ceylan’dan ‘Bakmak Üzerine’

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan sergisi!

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

#türkiyeninyarısı kadınama sanki hiç yoklar!

Türkiye'de toplumun yarısın oluşturan kadınlar, toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitsizliklerin kronikleşmiş...

Dünyanın En Havalı Otelleri!

Dünyanın En Havalı Otellerini görmek için resme tıklayınız;

2015’in en iyi 10 fotoğrafı

Amerika'nın ünlü dergisi TIME, 2015'in en iyi 10 fotoğrafını seçti. En...

Ricardo Bofill, çimento fabrikasından büyülü bir ev yaptı

İspanyol mimar Ricardo Bofill, 1. Dünya Savaşı’ndan kalma terkedilmiş bir çimento...

Tartışı-Yorum

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli,...

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya...

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da...