İyi ki doğdun şair!

0

Türkiye edebiyatının önemli ismi Nâzım Hikmet bugün yapılacak olan pek çok etkinlikle anılacak. Şairin şiirlerinden, yazdığı tiyatro oyunlarına, müzisyenlerin bestelediği eserlerden, hakkında yapılan belgesellere varan çeşitli içeriklere sahip gösterimler anma etkinliklerinde yer alacak.

 

113. doğum gününü kutlayacağımız Şair Nâzım Hikmet, İstanbul’da bir dizi etkinlikle anılacak.
Sarıyer Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, belediye ile Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek etkinlikler, Nâzım Hikmet’in 1951 yılının haziran ayında memleketten ayrıldığı Tarabya Rıhtımı’nda bugün başlayacak.
Nâzım Hikmet’in denize açıldığı Tarabya rıhtımında toplanacak sevenleriyle okurları, aynı noktadan kalkacak tekne ile boğazda büyük ustayı anacak, denize karanfiller bırakacak. 

Can Dündar’dan Nazım Hikmet

Bugün yapılacak olan anma etkinliklerinden biri de TİM Maslak Show Center’da gerçekleştirilecek. Etkinlik, Can Dündar tarafından hazırlanan Nâzım Hikmet belgeseli ile başlayacak. Aynı zamanda daha önce yayımlanmamış belge, fotoğraf ve filmlerle Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Fransa ve Türkiye’de çekilen, şairin yaşamına tanıklık eden 50’den fazla isimle görüşülen 105 dakikalık belgeselin 15 dakikalık kısa bir gösterimi izleyenlere sunulacak.
Yazar  Enver Aysever’in tek kişilik “Aykırı Kumpanya” isimli gösterisi de bu etkinlikte yer alacak. Aysever’in katıldığı panel, söyleşilerden esinlenerek hayata geçirdiği, içinde Nâzım Hikmet’in, Attila İlhan’ın, Rıfat Ilgaz’ın da yer aldığı, müziğin, hicvin ve çocukluk anılarının bulunduğu gösterisinden bir bölüm oynayacak.

Usta sanatçılar bir araya geliyor

Şair Nâzım Hikmet’in şiirleri müzik eşliğinde Altan Erkekli ve Işık Yenersu tarafından seslendirilecek. Hülya Aksular tarafından sahneye konulan Sibel Sürel’in dansıyla performans sahnelediği ve Tenor Ali Murat Erengül’ün seslendirdiği “Karıma Son Mektup” dans gösterisi izleyiciyle buluşacak.
Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz’in yıllar önce rejisörlüğünü yaptığı “Yolcu” oyununda rol alan Levent Ülgen, oyundan bir bölüm ile izleyicilerin karşısında olacak. Hikmet’in müzik, belgesel, tiyatro, şiirleri ve dans gösterileri ile anılacağı gecenin finalinde Sanatçı Leman Sam sahne alacak. Sam ustanın şiirlerinden bestelenen şarkıların da yer aldığı repertuvarı ile konser verecek.

Bilinmeyen oyunları sahnelenecek

Nâzım Oyuncuları ve NHKM tarafından yapılan ve 14. yılına giren Okuma Tiyatrosu ise bu sene kendi evinde NHKM Kadıköy’de olacak. Ustanın bilinmeyen tiyatro metinlerinin hayata katıldığı geleneksel olmuş bu etkinliğin bu seneki metni İnek.
Ülkemizde çok az sahnelenen bu oyunda; Gülsen Tuncer, Şebnem Gürsoy, Ali Gül, Ayşegül Alpak, Erkan Akbulut, Cansu Fırıncı ve Nevzat Süs oyuncu olarak sahnede olacaklar. Oyunun dramaturgisi ve yönetmenliği Yılmaz Onay’a, yardımcı yönetmenlikleri Metin Coşkun, Orhan Aydın’a, ışık tasarımı ise Yüksel Aymaz’a ait.
113. yaş etkinliklerinin son günü olan 16 Ocak’ta Nâzım Oyuncuları Ankara Çankaya’da Çağdaş Sanatlar Gösteri Merkezinde Ankaralı Nâzım dostlarıyla “Onlar ki” adlı şiirli-şarkılı gösteri ile buluşacaklar. Etkinlik saati 19.00’da.

Ustalara  Saygı’da Nazım Hikmet

BEŞİKTAŞ Belediyesi “Ustalara Saygı” etkinlikleri kapsamında, 12 Ocak Pazartesi günü Nâzım Hikmet’in doğum günü kutlanacak.
Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği toplantı, Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde gerçekleşecek.
Yapıtlarıyla edebiyat, tiyatro, sinema, müzik ve resmi de besleyen Nâzım Hikmet, gecede sanatın farklı dallarından örneklerle anılacak. Nâzım Hikmet’in yaşamından görüntülerin gösterileceği, kendi sesinden şiirlerin dinletileceği gecede Vedat Sakman, şairin şiirlerinden bestelediği 5 yapıtıyla mini bir konser verecek.
Nâzım Hikmet’i ve dostlarını yakından tanımış Hıfzı Topuz’un anılarını anlatacağı gecede Edebiyatçı Osman Şahin, ustanın “Kadınlarımız” şiirini seslendirecek. Gecede, M. Melih Güneş, Atilla Birkiye, Göksel Aymaz, Işık Öğütçü, Turgay Fişekçi de Hikmet’i anlatacak.

 

Press Haber olarak, değerli sanat insanımız olan Nazım Hikmet’i 113. doğum gününde saygıyla anıyoruz ve şairin bir dizesiyle sevgilerimizi sunuyoruz;


Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
		bu hasret bizim...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here