Ana SayfaKültür SanatEdebiyatİyi ki doğdun şair!

İyi ki doğdun şair!

Türkiye edebiyatının önemli ismi Nâzım Hikmet bugün yapılacak olan pek çok etkinlikle anılacak. Şairin şiirlerinden, yazdığı tiyatro oyunlarına, müzisyenlerin bestelediği eserlerden, hakkında yapılan belgesellere varan çeşitli içeriklere sahip gösterimler anma etkinliklerinde yer alacak.

 

113. doğum gününü kutlayacağımız Şair Nâzım Hikmet, İstanbul’da bir dizi etkinlikle anılacak.
Sarıyer Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, belediye ile Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek etkinlikler, Nâzım Hikmet’in 1951 yılının haziran ayında memleketten ayrıldığı Tarabya Rıhtımı’nda bugün başlayacak.
Nâzım Hikmet’in denize açıldığı Tarabya rıhtımında toplanacak sevenleriyle okurları, aynı noktadan kalkacak tekne ile boğazda büyük ustayı anacak, denize karanfiller bırakacak.hakkında nazim haber 

Can Dündar’dan Nazım Hikmet

Bugün yapılacak olan anma etkinliklerinden biri de TİM Maslak Show Center’da gerçekleştirilecek. Etkinlik, Can Dündar tarafından hazırlanan Nâzım Hikmet belgeseli ile başlayacak. Aynı zamanda daha önce yayımlanmamış belge, fotoğraf ve filmlerle Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, Fransa ve Türkiye’de çekilen, şairin yaşamına tanıklık eden 50’den fazla isimle görüşülen 105 dakikalık belgeselin 15 dakikalık kısa bir gösterimi izleyenlere sunulacak.
Yazar  Enver Aysever’in tek kişilik “Aykırı Kumpanya” isimli gösterisi de bu etkinlikte yer alacak. Aysever’in katıldığı panel, söyleşilerden esinlenerek hayata geçirdiği, içinde Nâzım Hikmet’in, Attila İlhan’ın, Rıfat Ilgaz’ın da yer aldığı, müziğin, hicvin ve çocukluk anılarının bulunduğu gösterisinden bir bölüm oynayacak.

Usta sanatçılar bir araya geliyor

Şair Nâzım Hikmet’in şiirleri müzik eşliğinde Altan Erkekli ve Işık Yenersu tarafından seslendirilecek. Hülya Aksular tarafından sahneye konulan Sibel Sürel’in dansıyla performans sahnelediği ve Tenor Ali Murat Erengül’ün seslendirdiği “Karıma Son Mektup” dans gösterisi izleyiciyle buluşacak.
Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz’in yıllar önce rejisörlüğünü yaptığı “Yolcu” oyununda rol alan Levent Ülgen, oyundan bir bölüm ile izleyicilerin karşısında olacak. Hikmet’in müzik, belgesel, tiyatro, şiirleri ve dans gösterileri ile anılacağı gecenin finalinde Sanatçı Leman Sam sahne alacak. Sam ustanın şiirlerinden bestelenen şarkıların da yer aldığı repertuvarı ile konser verecek.

Bilinmeyen oyunları sahnelenecek

Nâzım Oyuncuları ve NHKM tarafından yapılan ve 14. yılına giren Okuma Tiyatrosu ise bu sene kendi evinde NHKM Kadıköy’de olacak. Ustanın bilinmeyen tiyatro metinlerinin hayata katıldığı geleneksel olmuş bu etkinliğin bu seneki metni İnek.
Ülkemizde çok az sahnelenen bu oyunda; Gülsen Tuncer, Şebnem Gürsoy, Ali Gül, Ayşegül Alpak, Erkan Akbulut, Cansu Fırıncı ve Nevzat Süs oyuncu olarak sahnede olacaklar. Oyunun dramaturgisi ve yönetmenliği Yılmaz Onay’a, yardımcı yönetmenlikleri Metin Coşkun, Orhan Aydın’a, ışık tasarımı ise Yüksel Aymaz’a ait.
113. yaş etkinliklerinin son günü olan 16 Ocak’ta Nâzım Oyuncuları Ankara Çankaya’da Çağdaş Sanatlar Gösteri Merkezinde Ankaralı Nâzım dostlarıyla “Onlar ki” adlı şiirli-şarkılı gösteri ile buluşacaklar. Etkinlik saati 19.00’da.

Ustalara  Saygı’da Nazım Hikmet

BEŞİKTAŞ Belediyesi “Ustalara Saygı” etkinlikleri kapsamında, 12 Ocak Pazartesi günü Nâzım Hikmet’in doğum günü kutlanacak.
Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği toplantı, Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde gerçekleşecek.
Yapıtlarıyla edebiyat, tiyatro, sinema, müzik ve resmi de besleyen Nâzım Hikmet, gecede sanatın farklı dallarından örneklerle anılacak. Nâzım Hikmet’in yaşamından görüntülerin gösterileceği, kendi sesinden şiirlerin dinletileceği gecede Vedat Sakman, şairin şiirlerinden bestelediği 5 yapıtıyla mini bir konser verecek.
Nâzım Hikmet’i ve dostlarını yakından tanımış Hıfzı Topuz’un anılarını anlatacağı gecede Edebiyatçı Osman Şahin, ustanın “Kadınlarımız” şiirini seslendirecek. Gecede, M. Melih Güneş, Atilla Birkiye, Göksel Aymaz, Işık Öğütçü, Turgay Fişekçi de Hikmet’i anlatacak.

 

Press Haber olarak, değerli sanat insanımız olan Nazım Hikmet’i 113. doğum gününde saygıyla anıyoruz ve şairin bir dizesiyle sevgilerimizi sunuyoruz;


Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
		bu hasret bizim...
hakkında page nazim hikmet aziz nesin tommiks artik yasak degil 238647452 haber
10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Andrei Tarkovsky seçimiyle izlemeniz gereken 10 film

Rus sinemasının dünyaya açılan yüzü Andrey Tarkovski, filmleriyle kendinden sonraki birçok yönetmeni...

En iyi müzik dinleme uygulamaları

Teknolojideki sürekli gelişmeyle birlikte birçok alışkanlığımız yerini başka alışkanlıklara bırakıyor. Gramofon,...

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Eski batı tarihini yansıtan 18 karakalem çizimi

Batılı sanatçı Brenda Murpy fevkalade ayrıntılı çizimleriyle hayrete düşürüyor, çok güçlü...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.  7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

Enflasyon nedire birde böyle bakmak! (Tolga Yumrukaya)

Yazı/ Tolga Yumrukaya  Tolga Yumrukaya'nın kaleminden ekonomi-enflasyon nasıl yazısı.‘Sefagiller ile Cefagiller’Eşit topraklara ve eşit işgücüne sahip birbirinden bağımsız iki ayrı ada da yaşayan iki toplum düşünelim. Sefagiller ve Cefagiller.Her ikisi...

Antonio Gramsci’nin 1916’da yazdığı “Ermeni sorunu üzerine” adlı makalesi

Tartışı-Yorum / Antonio Gramsci Bu yazı Antonio Gramsci’nin gençlik yıllarında yazdığı ve 11 Mart 1916’da Il Grido del Popolo’da (Halkın Çığlığı) yayımlanmış "Ermeni sorunu üzerine" makalesinin tam metninidir.Hep aynı hikâye....