Ana SayfaPolitikaKocaeli'de Alevi vatandaşların evleri...

Kocaeli’de Alevi vatandaşların evleri işaretlendi

Kocaeli Tavşantepe’de bulunan Tavşantepe Cemevi’nin aşağısında belediyeye ait bir kafe kundaklandı. Alevi vatandaşların yaşadığı evlerin kapısı işaretlendi.

Presshaber.com | Kocaeli Tavşantepe’de bulunan Tavşantepe Cemevi’nin aşağısında belediyeye ait bir kafe kundaklandı. Yangın gece 03:00 sularında meydana geldi. İddialara göre olay bu yangın ile de son bulmadı. Tavşantepe Cemevi’nin bulunduğu Doğuş Sokak’ta evler baştan aşağıya kırmızı renkli boyayla çarpı atılarak işaretlendi. 16’ya yakın evde kırmızı kalemle işaretlenen evler Tavşantepe’deki vatandaşlarda huzursuzluğa yol açtı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

“Maraş’tan hortlayan kırmızı boyalarla”

Olayı öğrenen Doğuş Sokak sakinleri Tavşantepe Cemevi önünde toplandılar. Yaşanan hadiseyle ilgili Presshaber.com’a konuşan mahalleli Deniz Aldemir mahallenin daha önce böyle bir olayla karşı karşıya kalmadığını belirterek şöyle devam etti:

Dün gece yarısı, yirmi yıldır yaşadığım Tavşantepe Mahallesi, her ne kadar zaman zaman kendi içinde vukuatların merkezi olmuş olsa da asla gerici bir duruma maruz kalmamıştı. Kendi evimiz de dahil, bir çok akrabamızın ve tanıdığımızın evleri herkesin uykuda olduğu saatlerde malum Maraş‘tan hortlayan kırmızı boyalarla, çarpı işaretiyle işaretlenmiş, hemen yakınlardaki Cem ve Kültür Evi yanında bulunan kafe Ateşe verilip kül edilmişti.

Yaşanan olay nedeniyle endişelendiklerini açıklayan Aldemir, “Bu yapılanların elbet sebebi vardı! Kürt nüfusun yoğun olması, Alevi mezhebinin çoğunluğu oluşturmasıyla elbet bir ilgisi vardı! Bizler değil miydik Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta katledilen. Şaşmaz gerçekse karanlıkların aklına ilk bizlerin geliyor olmasıydı. Daima bu ülkenin günah keçileri, ötekileri, sevilmeyenleri, Kafaları ezilmesi gerekeni değil miydi Kürtler ve Aleviler. ” dedi.

 

“Halkımız provokasyona gelmeyecek”

Yaşanan provokatif olayla ilgili açıklama yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Tavşantepe Cemevi Başkanı Ali Ekber İncesu, “Bizim için sıkıntılı bir durum. 35-40 senedir buradayız. 12 Eylül’de yaşadık böyle sıkıntıları. Ondan sonra ilk defa böyle bir şey oldu. Can sıkıcı, mide bulandırıcı. Halkımız provokasyona gelmeyecek. Sağduyulu davranacağız” şeklinde konuştu.

 

“Kimseyi ayırt etmeden yaşıyorduk”

Ali Ekber İncesu, “Evler kırmızı kalemle işaretlendi, Cemevi hizasından 15-16 ev işaretlenmiş. Alevi vatandaşların yaşadığı evler buralar. Sakin ve kardeşçe, kimseyi ayırt etmeden yaşıyorduk. Yangından gece 03:30’da haberim oldu. Belediyeye ait kafe burası. Daha önce bir arkadaşımız çalışıyordu burada. Kimse işletmiyor şimdi” ifadelerini kullandı.

 

4 gün önce Diyarbakır’da

Tavşantepe’de yaşanan korkutucu olay, eski günleri hatırlatırken bundan yaklaşık 4 gün önce Diyarbakır’da da evler işaretlenmişti.

izmitte alevilerin evi işaretlendi

 

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

#türkiyeninyarısı kadınama sanki hiç yoklar!

Türkiye'de toplumun yarısın oluşturan kadınlar, toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitsizliklerin kronikleşmiş...

15 fotoğrafla dünyanın en pofuduk kedileri

Leonardo da Vinci'nin de dediği gibi; ''Kedi bir sanat şaheseridir''. Hele...

13 fotoğrafla mesafeleri anlamsız kılan Koreli çiftin hikayesi

Uzak mesafeli ilişkilerin kuşkusuz en sinir bozucu tarafı aradaki uzun mesafelerdir....

Rob Gonsalves’in elinden çıkmış 37 muhteşem resim

Optical Illusion Paintings By Rob GonsalvesThe beautiful and mind-bending illusions in...

Tartışı-Yorum

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki:“Ey sağduyulu!Ana vatanında kalman,Saygınlığını korur.Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör.Saç, başta oldukça...

Sınırlar ve rahatça uyunamayan ülkeye dair: Ordu, yeniden…

Levent Ünsaldı Devlet ve milletin yüksek çıkarlarını ait olduğu kurumun çıkarlarıyla eş gören, dolayısıyla bunları yorumlama tekelini de kendisine veren Türk subayı, kışladaki eriyle kurduğu paternalist ilişkisini (“oğlum” ifadesiyle çağrılan...

Kerbelâ’ya Giderken 1

Muharrem ayı içerisinde olduğumuz bu günler de Kerbelâ katliamını, ve bu katliama giden yolu konu almak istedim. Üç parçaya ayırdığım bu yazıda Ehlibeyte ve Ehlibeyt yoldaşlarına yapılan haksızlıkları kaleme...