Londra’da en iyi film seçilen Kurdistan Kurdistan’ın yönetmeni ödülü almayı reddetti

0

Uluslararası Londra Film Festivali’nde Yabancı Dilde En İyi Film seçilen Kurdistan Kurdistan filminin yönetmeni Bülent Gündüz ödülü almayı reddetti.

 

Kürt yönetmen Bülent Gündüz, Uluslararası Londra Film Festivali’nde, yönettiği Kurdistan Kurdistan adlı filmin Yabancı Dilde En İyi Film ödülüne değer görülmesi üzerine kendisine verilen ödülü reddetti. Türkiye, Japonya, Almanya ve İspanya başta olmak üzere 15 filmin yarıştığı En İyi Yabancı Film kategorisinde birincilik ödülüne değer görülen yönetmen Bülent Gündüz, “Kürlerin yaşadığı vahşete ve İgiltere, Fransa ve Almanya’ın Kürtlere karşı sergilediği iki yüzlü tavrına dikkat çekmek için” ödülü reddettiğini belirtti.

Bülent Gündüz Londra Film Festivali

 

Gündüz yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle, bu değerli ödülü bize layık gördüğü için Londra Uluslararası Dünya Sinemacıları Film Kurdistan Kurdistan filmiFestivali komitesine teşekkür ederim. Burada, siz değerli sanatçılarla bu anı paylaşmak benim için onur verici.

Ben, sayısı kırk milyonu bulan ve aynı zamanda devleti olmayan bir halka yani Kürt halkına mensup bir sinemacıyım. Kürtler, bugün, insanlığın ortak düşmanı olan barbar IŞİD çetelerine karşı savaşan ve aynı zamanda insanlığın onurunu ayakta tutan tek halktır. Bu onurlu mücadeleye rağmen Kürtler, dünyadan hiçbir zaman gerekli desteği göremediler ve yaşadıkları her coğrafyada katliamlara maruz kaldılar. Bir insan olarak ve bir Kürt olarak, yaşadığımız katliamlara dikkat çekmek, dünyanın; özellikle Avrupa(İngiltere, Fransa ve Almanya) ülkelerinin Kürt sorununa karşı sergilediği ikiyüzlü tavra dikkat çekmek için bize verilen bu ödülü reddetmek durumundayım.  Festival jürisine tekrar teşekkürlerimi sunuyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

İlgili haberler:

Kurdistan Kurdistan filmine ABD’den iki ödül
Kurdistan Kurdistan filmine iki ödül de HOLLYWOOD’dan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here