Nefes Bar çalışanları basın açıklaması yaptı

0

Nefes Bar emekçileri, grevle kazandıkları hakları değerlendirdi. Çalışanlar, güvenceli iş ve özlük haklarını kazandıkları sözleşmenin tüm kafe-bar emekçileri için örnek olacağının altını çizdi.

 

Nefes Bar çalışanları işverenin bir çalışanı işten çıkarmasıyla 10 Ocak’ta başlayan iş bırakma eylemlerini, işverenin isteklerini kabul etmesi sonucu sonlandırdı. Çalışanlar, güvenceli iş ve özlük haklarını kazandıkları sözleşmenin tüm kafe-bar emekçileri için örnek olacağının altını çizdi. Sendika.org’un haberine göre, Ankara Kızılay’da bulunan Nefes Bar’da bir arkadaşlarının işten çıkarılması ve çalışma koşullarını gerekçe göstererek direnişe geçen Nefes Bar emekçileri, dördüncü günde elde ettikleri kazanımı Çapul TV’ye değerlendirdi.

Emekçi mücadelesi için örnek olacak

Direnişleriyle birlikte tüm taleplerinin kabul edildiğini, güvenceli iş ve özlük haklarını kazandıklarını, kurulan komisyon ile işyerinde söz ve karar hakkına sahip olduklarını belirten bar emekçileri, kazanımlarının tüm kafe-bar emekçilerinin mücadelesi ve dayanışması için örnek teşkil ettiğinin altını çizdi.

‘En büyük kazanımımız emek kültürünün tesisi’

Nefes Bar emekçileri, kazanımlarıyla ilgili bar önünde bir de basın açıklaması gerçekleştirdi. “Eyleme başlamamızdaki en temel sebep Nefes’te kaybolmaya yüz tutmuş olan kolektif emek kültürünü yeniden yapılandırmak ve güçlendirmek olmuştur. En büyük kazanımımız da Nefes kültürünün emekten yana tesis edilmesi olmasıdır” diyen bar emekçileri, Nefes’in kurulduğu günden bu yana inşa ettiği samimi ortamına şimdi de örnek bir mücadele ve dayanışmanın eklendiğini belirtti.nefes_emekcileri_13ocak

İşletme sahibine teşekkür

Patronsuz, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyanın eylemlilik gerektirdiğini ifade eden bar emekçileri, Nefes’te elde ettikleri kazanımla sınırlı kalmayacaklarını, ortak bilinç ve mücadelenin er ya da geç nihai zaferi getireceğini dile getirdi. Nefes Bar emekçileri, direnişlerinde kendilerini yalnız bırakmayan tüm bar emekçilerine, basın emekçilerine, sendika temsilcilerine, iradesini emekten yana koyan işletme sahibine ve Nefes’i Nefes yapan dostlara teşekkür etti.

Sendika.Org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here