Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerNihat Kazanhan'ı vuran silah...

Nihat Kazanhan’ı vuran silah Emniyet’e ait!

Cizre’de 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın polis tarafından öldürülmesine ilişkin konuşan Meral Danış Beştaş, “O silah emniyete aittir. Hükümet bunu bir an önce ortaya çıkarmalıdır” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Cizre’de polis tarafından öldürülen Nihat Kazanhan’ın otopsi raporu ve ölümüne sebebiyet veren cisme ilişkin kriminal rapora ilişkin açıklama yaptı.
Beştaş, Cizre’de, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın görgü tanıklarının ifadelerine göre, polisler tarafından kullanılan bir silahtan sıkılan cisim sonucu öldürülmesine ilişkin hazırlanan otopsi raporu ve kriminal raporda, cismin av tüfeği mermisi olduğu söylenerek polisin aklanmaya çalışıldığını belirtti.
Beştaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Otopsi yapıldıktan ancak 24 saat sonra kamuoyu ile paylaşılan otopsi raporunda net bir tespite yer verilmedi. Kazanhan’ın vücudundan çıkarılan cism savcı, emniyet ve uzman kişiler tarafından incelenmesine rağmen ilk gün ne olduğunun tespit edilemedi.
“Bazı basın organları aracılığı ile dün gece servis edilen raporda, Nihat Kazanhan’ın başında çıkan mermi çekirdeğine ilişkin “Emniyetin edvanterinde böyle bir silah yok” ibaresine yer verildi. Bu söylemlere yabancı değiliz, 90’lı yıllarda da gerçekleştirilen infazlarda da aynı yönteme başvurulmuştu.
“Bu mesele çok önemlidir. Kazanhan’ı kim vurdu? Rapor niye otopsi ardından verilmeyip, 24 saat sonra açıklandı? Biz bu belgeye itibar etmiyoruz. Nihat’ı katledenler ve otopsi raporunu hazırlayan kişiler, aynı güçlerdir. O silah emniyete aittir. Hükümet bunu bir an önce ortaya çıkarmalıdır.
“O kadar emniyet görevlisi görevden alınırken, Hrant Dink cinayetinde adı geçen ve kendisi hakkında yurt dışı yasağı bulunan bir emniyet müdürünün Cizre’de ne işi var? Devlet bunun cevabını vermek zorundadır.”

Kaynak: İMC

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

En iyi 30 Facebook sayfası

Sosyal medyanın en çok kullanılan mecralarından biri olan Facebook hayatımıza girdi...

Haftanın En Çok Satan 15 Kitabı!

En Çok Satan 15 Kitap; Bu hafta en çok satan kitapları okuma...

Makyöz Laura Jenkinson’dan akıllara ziyan 30 yüz boyama çalışma

Dünyada sanat yolculuğuna çıktığımızdan beri anlıyoruz ki bu gezinin ucu bucağı...

Sarımsağın saymakla bitmeyen 12 faydası

Sarımsağın saymakla bitmeyen faydalarından 12 tanesini sizin için listeledik. İşte sarımsağın...

Tartışı-Yorum

Press Haber üretimlerinize yer veriyor

Üniversiteden yeni mezun olduğumuzda ve iş için kapıları çalmaya başladığımızda önümüze çıkan en büyük sorun ‘deneyim’ oldu. Her medya şirketi deneyimimiz olup olmadığını sordu ve varsa daha önceki çalışmalara...

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli,...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...