Ana SayfaKültür SanatMüzikÖnder Baloğlu ve Les...

Önder Baloğlu ve Les Essences’ten Avrupa’da Türk izleri

Keman sanatçısı Önder Baloğlu, kurucusu olduğu Les Essences Oda Orkestrası ile birlikte 15 Nisan‘da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda konser verecek. İstanbul konserinde ‘’Kahvenin Avrupa Yolculuğu-Türkenschlacht’’ programıyla buluşacak sanatseverler, barok ve klasik dönemin besteleri eşliğinde kültür ve müzik tarihi yolculuğuna çıkacaklar.

Keman sanatçısı, Türkiye’nin kültür elçisi Önder Baloğlu ve kurucusu olduğu Les Esences Oda Orkestrası 15 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne alacak.

2010 yılında İstanbul ile eş zamanlı Avrupa kültür başkentlerinden olan Almanya’nın Essen şehrinde kurulan oda orkestrası Les Essences, dört konseri kapsayacak olan uluslararası turnesinin ilk ayağında İstanbul’da konuk olacak. Baloğlu, Türkçede ‘Esans’ anlamına gelen oda orkestrası Les Essences ile birlikte vereceği konserde, Viyana kuşatmasından itibaren Avrupa kültüründe büyük bir iz bırakan Osmanlı kültürünü, W.A.Mozart, H.I.F.Biber, J.J.Fux ve A.Schmelzer gibi barok ve klasik dönem bestecilerinin eserleri ile ele alan ‘’Kahvenin Avrupa Yolculuğu -Türkenschlacht“ programını sanatseverlerle buluşturacak.

TÜRK KONÇERTOSU’NU MOZART DÖNEMİNDEKİ GİBİ YÖNETECEK

Önder Baloğlu İstanbul konserinde, Mozart’ın ‘’Türk Konçertosu’’ lakaplı 5numaralı keman konçertosunu, Mozart’ın zamanındaki gibi solist olarak orkestrayı yönetecek. Seyirciler ‘Kahvenin Avrupa Yolculuğu’nasahnelerde az rastlanan şaheserler ile şahit olacak.

Alman ve Türk kültürlerinin yüzyıllar önce kesiştiği eserleri, Önder Baloğlu’nun hayatının yarısını geçirdiği Almanya’da kurduğu oda orkestrası ile Türkiye’de seslendirecek olması ise bir sembol niteliğinde.

Türkiye’nin ilk ve tek lider uluslararası klasik sanatçı menajerliği ajansı olan LocksBridge tarafından organizasyonu yapılan etkinlikte misafirler ayrıca Almanya’nın sanat hayatında aktif rol alan sanatçıların performanslarına da tanıklık edecek.

Les Esences Oda Orkestrası
Keman sanatçısı, Türkiye’nin kültür elçisi Önder Baloğlu

KEMANININ SESİ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA DUYULDU

Vadim Guzman, Gordan Nikolic, Ivry Gitlis, Patricia Kopatchinskaja gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle çalışan, Lahey Kraliyet Konservatuarı ve Folkwang Sanat Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Önder Baloğlu, konserlerini Antonio Gragnani1779 Livorno keman ile sürdürmekte. Uzun yıllar Duisburger Philharmoniker ve Deutsche Operam Rhein Düsseldorf-Duisburg’da ‘başkemancı’ olarak görev yapan Baloğlu, Almanya, Türkiye, Avusturya, Finlandiya, İtalya, İsviçre, İspanya, ABD, Kanada, Fransa, Çin, Hindistan, Güney Kore, Rusya, Arjantin, Portekiz, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Romanya, Kosova, Brezilya ve Peru gibi ülkelerin en prestijli salonlarında da sahne alarak müzikseverlerle buluştu.

HER ŞEY SURLARIN DİBİNDE BIRAKILAN ÇUVALLARLA BAŞLADI

Kahvenin Avrupa’daki yolculuğu nasıl başladı? Osmanlı Ordusu 1683’te Viyana’dan çekilirken, gereksiz ağırlıklarla beraber, çekilmemiş kahve çuvallarını da bıraktı. Surların dibindeki çuvallar kahramanlığı nedeniyle, Ukrayna asıllı Polonyalı Jerzy Franciszek Kulczycki’ye verildi. Kulczycki bu kahvelerle Avrupa’nın üçüncü, Viyana’nın ise ilk kafesini açtı.

Türkler birkaç yüzyıl boyunca Avusturya için tehditti. Fakat, Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürü onları hep cezbetmişti. Aydınlanma sonrasındaki dönüşümün sayesinde batı ve doğu arasında yakınlaşma başladı. Bu sayede, “Türklerin içeceği” olarak bilinen kahvenin dışında, Yeniçeri müziği de Avrupa’ya ulaştı ve Avrupalı besteciler tarafından taklit edilmeye başlandı.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Twitter’daki en iyi 10 kar paylaşımı!

Yurt genelinde kar tatili haberleri arka arkaya gelirken sosyal paylaşım sitesi...

Tarihte iz bırakan 11 muhteşem kadın

Tarih içinde önemli bir yere sahip ama adını kimselerin bilmediği 11...

2014’ün en komik 20 fotoğrafı

Paylaşım sitelerine birbirinden komik fotoğraflar yağarken bunlar arasında en çok beğendiklerimizi...

46 örnekle yeni trend saç modeli Rainbow

Bir dönem Punkçılar arasında moda olan Rainbow, yani Türkçesi gökkuşağı saç...

Tartışı-Yorum

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya ağırlık vermektir. Hemen hemen tüm inançlarda yer alan oruç, çeşitli nüanslar göstermekte,kimi inançlarda yeme-içmeden uzak durmak seklinde olabileceği gibi bazı inançlarda, canlı varlıkları yememe...

Robert Fisk: Türkiye iş pişirdiği IŞİD hilafetinin saldırılarıyla karşı karşıya

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan makalesinde, Türkiye "Petrol kaçakçılarının ürünlerini IŞİD denetimindeki bölgelerden getirmesine izin verdiğini" belirterek, "Türkiye iş pişirdiği IŞİD 'hilafetinin' Ankara ve İstanbul’a yönelik saldırıları ile karşı karşıya" dedi. Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan o yazısı:Pakistan ve Türkiye. Kuzey Batı’daki eski sınır şehri Peşaver’in dışında yaşanan üniversite...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki ara renklere hiç yer yok. İki renk var, siyah ve beyaz. Yazılanı değerli ya da geçersiz yapan “kimci”...