Ana SayfaHaberlerEğitimOSB'lerdeki meslek eğitiminde "bölüm"...

OSB’lerdeki meslek eğitiminde “bölüm” çarpıklığı

Her OSB yönetiminde meslek liseleri ve meslek eğitim merkezleri açmak gibi bir eğilimin ortaya çıktığını, OSB’lerdeki Mesleki Eğitim Merkezleri’nde en fazla tercih edilen bölümün yüzde 21 ile Güzellik ve Saç Bakımı olduğunu belirten OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, “Sanayinin gerçekleri ile uyumlu bir eğitim planlaması şart” dedi.

Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği Başkanı Süleyman Ekinci, OSB’lerde açılan meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinde sanayinin ihtiyacı ile uyumlu bölümlerin açılması gerektiğini belirterek “Oysa, Mesleki Eğitim Merkezleri’nde en fazla tercih edilen bölümlerin başında “Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri geliyor. Bu çok büyük çarpıklık. OSB yönetimleri de Millî Eğitim Bakanlığı da açacakları bölümlerde kendi bölgelerindeki ve şehirdeki ihtiyaçları iyi bilmeli” dedi. 

Her OSB yönetiminde meslek liseleri ve meslek eğitim merkezleri açmak gibi bir eğilimin ortaya çıktığını, bunun her üniversitenin bir teknopark kurma sürecine benzediğini belirten OSİAD Başkanı Ekinci, kaynak israfının önüne geçilmesi için etkili bir planlamanın zorunlu olduğunu söyledi.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın “Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki ve Teknik Eğitim” başlıklı Haziran 2019 tarihli raporuna göre, 78 ildeki toplam 308 organize sanayi bölgesinde 33’ü resmi 39’u özel olmak üzere toplam 72 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) bulunduğunu belirten OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, 2018- 2019 eğitim öğretim yılında bu okullarda 56.334 öğrencinin eğitim aldığını söyledi. Bu öğrencilerin 45 bin 514’ünün Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde, 10 bin 820’sinin ise Mesleki Eğitim Merkezi’nde öğrenim gördüğünü belirten Ekinci, “Mesleki Teknik Anadolu Liselerindeki öğrencilerin yüzde 70’i ise özel liselerde eğitim alıyor” dedi.

Mesleki Teknik Anadolu liselerinde yüzde 20 ile en fazla Elektrik-Elektronik Teknolojisinin tercih edildiğini, ardından Makine Teknolojisi ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi bölümlerinin seçildiğini ifade eden Ekinci, organize sanayi bölgeleri kapsamında 18 ilde de 32 mesleki eğitim merkezinin bulunduğunu anlattı. Mesleki Eğitim Merkezlerinde en fazla seçilen meslek alanlarının başında yüzde 21 ile Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri’nin geldiğini, bunu Motorlu Araçlar Teknolojisi, Makine Teknolojisi ve Elektrik-Elektronik Teknolojisi’nin izlediğini ifade eden Ekinci, “Sanayi bölgelerinde açılan ve meslek edindirmeyi amaçlayan okulların, o bölgedeki üretim ve çalışma alanlarıyla uyumlu olması gerekir. OSB’lerdeki mesleki eğitim merkezlerinde güzellik ve saç bakımının ilk sırada yer alması sanayicinin ihtiyaçları ile verilen eğitim arasında ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu giderilmesi gereken çok büyük bir çarpıklıktır. Bizim katma değeri yüksek ürünleri üretmemiz, dolayısıyla daha iyi planlama yapılması gerekiyor. Nitekim bakanlığın raporu da bu çarpıklığı tespit ediyor” dedi.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

10 fotoğrafla Rus fotoğrafçısı Aleksandr Yakovlev’den Büyük Patlama Teorisi

Rus fotoğrafçısı Aleksandr Yakovlev, Büyük Patlama Teorisi adlı çalışmasında un, dans...

En iyi müzik dinleme uygulamaları

Teknolojideki sürekli gelişmeyle birlikte birçok alışkanlığımız yerini başka alışkanlıklara bırakıyor. Gramofon,...

Rob Gonsalves’in elinden çıkmış 37 muhteşem resim

Optical Illusion Paintings By Rob GonsalvesThe beautiful and mind-bending illusions in...

Tolga Girgin’den hayrete düşüren 30 adet 3D çalışması

Sanatçı Tolga Girgin, yaptığı 3D kaligrafik çalışmalarla görenleri hayrete düşürüyor. Elektrik...

Tartışı-Yorum

Şufa Hak(sızlığı) yasal peki adil mi!

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya Hisseli tarla ve arsa alanlar dikkat! Tarla veya arsa vasıflı hisseli taşınmaz alımlarında satış bedellerini gerçek bedellerden göstermeyen alıcılar mağdur oluyor. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen paydaşlar,...

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...

Yarasa

İtiraf ediyorum ben bir kuklayım! Konuşan, tüketen, üreten, düşünen ama daima uyuyan bir kukla.                              ...