Ana SayfaHaberlerEkonomiÖz İplik İş Sendikası...

Öz İplik İş Sendikası Başkanı Rafi Ay: Pandemide bile örgütlendik

ÖZ İPLİK İŞ Sendikası, işkolundaki en fazla üyeye sahip sendika olma hedefiyle yürüttüğü örgütlenme çalışmalarını pandeminin olumsuz etkilerine rağmen sürdürdü. Kesintisiz olarak üye sayısını her yıl artıran ÖZ İPLİK İŞ’e üye işçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 4 bin 989 kişi arttı.

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu gereğince; İşkollarındaki İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayılarına İlişkin 2022 Ocak Ayı İstatistikleri Hakkında Tebliğ 28 Ocak 2022 tarihli ve 31733 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı. ÖZ İPLİK İŞ Sendikası 42 bin 677 üyeye ulaştı. ÖZ İPLİK İŞ’in faaliyet gösterdiği 5 numaralı Dokuma, Hazır Giyim ve Deri sektöründe çalışan işçi sayısı 1 milyon 313 bin 432 kişi olarak belirlendi.

ÖZ İPLİK İŞ GENEL BAŞKANI RAFİ AY:

İŞKOLUMUZDA LİDERLİĞE HIZLA İLERLİYORUZ

ÖZ İPLİK İŞ Sendikası Genel Başkanı Rafi AY, ÖZ İPLİK İŞ’in işkolunda en fazla üyeye sahip olma hedefi olduğunu ancak bunun da ötesinde Öz İplik İş Sendikasının sektörde çalışan her bir işçiye ulaşma yükümlülüğünün olduğunu söyledi. Rafi AY şunları kaydetti:

“Bir süredir salgınla mücadele ediyoruz. Pandeminin olumsuz koşullarına rağmen örgütlenme çalışmalarımızı sürdürdük ve işçi arkadaşlarımızın, emekçi kardeşlerimizin sendikamıza olan güveni devam etti. Üye sayımız her geçen yıl artıyor.

“ÖZ İPLİK İŞ TEŞKİLATIMIZA VE ÜYELERİMİZE SONSUZ TEŞEKKÜRLER”

Öz İplik İş olarak ailemizin her geçen gün büyümesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Üyelerimiz özel sektörde faaliyet gösteren işyeri/işletmelerde çalışıyor. Bu alan oldukça çetin mücadelelerin verildiği bir alan.

Bu açıdan baktığımızda sendikamızın üye sayısının her yıl artıyor olması, sahadaki çalışmalarımızın karşılığı ve işçilerin sendikamıza olan güveninden kaynaklıdır. Bu noktada hem Öz İplik İş teşkilatımıza hem de bizi tercih eden yeni üyelerimize, hem de bizimle beraber uzun bir yolculukta olan mevcut üyelerimize teşekkür ederiz.

KONUNUN TARAFLARINA SESLENİYORUZ:

“SENDİKALARA ÖRGÜTLENME HAKKI ANAYASAL HAKTIR”

Devlet, bu hakkın kullanımını kolaylaştırmalı, işverenler, en güçlü işyerlerinin toplu pazarlık sistemine girmiş, sendikaların örgütlü olduğu işyerleri olduğunu görmelidir. Biz sektörde her koşulda ailemizi büyütmeye devam ediyoruz ve edeceğiz.

“HALKIMIZ ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR, ÇÖZÜM ÖRGÜTLENMEDİR”

Salgın, küresel ekonomik kriz, küresel değer zincirinde yaşanan sorunlar, lojistik sorunları derken ülkemiz ve dünya yeniden yüksek enflasyon ile karşı karşıya kaldı. Ücret geliri elde edenler, işçiler, emekçiler enflasyonda en fazla zarar gören kesimdir.

Bir kez daha vurgulamak isterim ki; Topyekûn kalkınma olmadan, refahı paylaşmadan ne gelişmeden ne de büyümeden söz edilebilir. Ucuz emek çözüm değil, emeğin payı verilecek, bunun başka yolu yok. Bu sürecin en sağlıklı şekilde işleyebilmesi, örgütlenmeyle mümkündür.

Emekçi kardeşlerimiz şunu bilmeli, örgütlenme olmadan hakkını alamazsın. İşverenler şunu bilmeli, ücretleri baskılayarak, emeğin hakkını vermeyerek gideceğiniz yol bir arpa boyudur. Mutlaka tökezlersiniz.

Kamu yöneticilerimiz şunu bilmeli ki, halkınızın refahı toplu pazarlıktan, işçi-işveren-hükümet üçlü diyalogundan geçer. Küresel krizin etkileri uzun sürecek. Dünya ekonomisinin yeniden yapılandırılması uzun sürecek. Ülkemizin enflasyon sonrası dengelenme süreci de birkaç yıl alacak. Sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir ekonomi için tek çözüm örgütlenmedir. Örgütlenmenin önüne çıkarılan engeller Anayasa ihlalidir. Bu ihlali yapanlar ellerini kollarını sallaya sallaya geziyor. Devlet artık buna izin veremez. Bugün yaşadığımız sorunların en hızlı çıkış yolu, müreffeh bir ekonomiye ulaşmanın aracı örgütlenmedir”

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Başını alıp gitmek isteyenlere 12 ülke ve kabul şartları

Usta şair Özdemir Asaf bir şiirinde şöyle diyor: "Kolay mıdır bir...

Tüm zamanların en şahane kitapları 125 yazar tarafından seçildi!

125 yazar tarafından İngiliz ve Amerikan Çağdaş Edebiyatı'nın 10 şahane kitabı...

46 örnekle yeni trend saç modeli Rainbow

Bir dönem Punkçılar arasında moda olan Rainbow, yani Türkçesi gökkuşağı saç...

9 maddeyle İspanya’da bir sosyalist ütopya: Marinaleda kasabası

Polisin, suçun ve işsizliğin olmadığı; "sosyalist ütopya" olarak nitelendirilen İspanyol kasabası...

Tartışı-Yorum

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...

Antonio Gramsci’nin 1916’da yazdığı “Ermeni sorunu üzerine” adlı makalesi

Tartışı-Yorum / Antonio Gramsci  Bu yazı Antonio Gramsci’nin gençlik yıllarında yazdığı ve 11 Mart 1916’da Il Grido del Popolo’da (Halkın Çığlığı) yayımlanmış "Ermeni sorunu üzerine" makalesinin tam metninidir. Hep aynı hikâye....

Kalbi atan ölü bedenler

Bazı anlar vardır zihinlerimizde çocukluğumuza dair. Hayal mi gerçek mi olduklarını ömrü billah çözemeyiz. Bize anlatılanları, oradan buradan duyduklarımızı kurgulayarak bir görüntü yaratmış da olabiliriz, bizzat gözlerimizle tanık olduğumuz...