Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerÖzgecan Aslan için başlatılan...

Özgecan Aslan için başlatılan imza kampanyası 1 milyona yaklaştı

Presshaber.com – Tecavüze direndiği için bıçaklandıktan sonra yakılarak katledilen Özgecan Aslan için başlatılan imza kampanyası 1 milyona yaklaştı.

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan ve Çağ Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan‘ın katledilmesiyle ilgili başlatılan imza kampanyası 1 milyona yaklaştı. Türkiye’deki en büyük katılımlı imza kampanyaları arasına giren Özgecan için başlatılan imza kampanyası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sunulmaya hazırlanıyor.

Bakanlık’tan ses seda yok

Kampanyayı başlatan Gözde Salur imzalı bildiri metninde, kampanya dahilinde toplanan imzaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na teslim etmek için geçen hafta başvurulduğunu ancak bakanlığın “Tamam size geri döneceğiz” cevabına rağmen hala bir geri dönüş yapılmadığı belirtildi. Bunun üzerine bakanlığı tekrar aradıklarını ancak yine aynı cevapla karşılaşıldığı belirtildi.

Artık bekleyecek tahammülümüz yok

Bildiri metni ile yapılan açıklamada “Bu arada kadınlar öldürülmeye, yaşam haklarına müdahale edilmeye devam ediyor. Artık hiç birimizin bekleyecek tahammülü yok. Evet, Bakan’ın gündemi yoğun olabilir. Ama daha kaç kadınımızın yok yere hayatını kaybetmesi gerekiyor ki Bakanlığın önceliği bu olsun?” denildi.

Eğer bir maniniz yoksa

Bakanlıktan henüz cevap gelmemesi üzerine kadın ölümlerinin devam ettiği belirtilerek, “O yüzden artık beklemek yok diyoruz ve Bakanlığa sesleniyoruz; eğer bir maniniz yoksa 4 Mart saat 14:00’te size geliyoruz!” denildi.

Talebimiz çok net

İmzalarımızı ve taleplerimizi kadın platformu temsilcileriyle birlikte Bakan Ayşenur İslam’a ileteceğiz. Talebimiz çok net: Kadına karşı şiddet davalarında ceza ve iyi hal indirimi kalksın.

Bakanlık randevu vermezse

4 Mart’ta haber gelirse ne güzel her medeni ülkede olması gerektiği gibi imzalarımızı teslim edeceğiz. 1 milyon kişi olarak taleplerimizi ilgili Bakan’a ileteceğiz. Bakanlık randevu vermezse 4 Mart günü sabah saatlerinde sizinle tekrar iletişime geçeceğim.

özgecan aslan imza

Henüz görmeyenler için kampanya metni

Mersin Tarsus’ta yaşayan Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan, 12 Şubat 2015 tarihinde Mersin’de bindiği minibüste caniler tarafından tecavüze uğramış, canice yakılarak öldürülmüş ve dereye atılmıştır.
Tecavüz, cinsel istismar da dahil olmak üzere kadına yönelik şiddetin güç geçtikçe arttığına, kadın cinayetlerinin önlenmesinde hiçbir şekilde yol alınamadığına ve durumun giderek kötüleştiğine üzülerek şahit oluyoruz. Bu sonuçların kadınları hayatın her alanında ikincileştiren söylem ve zihniyetlerin politika olarak dayatılması ve bu söylemlerin bilinçli olarak ön plana çıkarılmasıyla doğrudan alakası olduğunu biliyoruz. Kadın-erkek eşitliğini sağlamak için bütüncül politikalar üretilmedikçe, failler caydırıcı bir şekilde cezalandırılmadıkça ve toplumda yükselen şiddet kültürüne karşı önlem alınmadıkça bu sorunun çözülemeyeceğine inanıyoruz.

1) Özgecan Aslan’a tecavüz edip, yakıp genç yaşta hayatına son veren faillerin Türk Ceza Kanunu’nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırılmasını istiyoruz. Soruşturmanın ve dava sürecinin kamuoyu takibine izin verecek şeffaflıkla ve hukuka uygun biçimde yürütülmesini talep ediyor, bu ve benzeri olayların tekrar etmemesi için tüm ilgili kurumları acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki, Özgecan Aslan cinayeti sıradan bir adli vakanın çok ötesinde yıkıcı sonuçları olan toplumsal bir soruna işaret etmektedir.

2) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm kurumları; kadınların güçlendirilmesi ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için acil harekete geçmeye ve bu süreçte kadın hakları ve kadına yönelik şiddet konularında deneyim sahibi sivil toplum kuruluşlarını dikkate almaya çağırıyoruz. 6284 Sayılı Kanunun daha işlevsel bir yapıya sahip olması gerektiğine dikkat çekiyoruz.

3) Kadına yönelik şiddetle mücadelede ve kadınların güçlendirilmesinde İstanbul Sözleşmesi ve CEDAW Sözleşmesi başta olmak üzere Türkiye’nin kabul ettiği/onayladığı ilgili uluslararası sözleşme ve belgelerin gereklerinin yerine getirilmesini istiyoruz.

İmzalamak için buradan.

Özgecan Aslan haberleri için buradan.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Atalarımızın çağdaşımız olduğunu kanıtlayan 15 arkeolojik buluş

Bugün bizim kullandığımız günlük eşyalarımızın yaşı tahmin ettiğimizden daha fazla olabilir....

Trabzonda Gezilecek Tarihi Yerler

1. SÜMELA MANASTIRITrabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı’nın tam...

Geçmişin Korkutucu ve Garip Tıp Yöntemleri!

Günümüzde bizler ilaçlara alışmışız. Ne derseniz deyin ama tıp yerinde durmayıp...

Mücadeleleriyle tarihte yer edinen Ortadoğu’nun 3 leylası

 Dünyanın mazlum halkları bir yandan var olma mücadelesi verirken bir yandan...

Tartışı-Yorum

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da...

Evrim Alataş: Nevroz, Nevruz ve Newroz

12 Nisan 2010’da aramızdan ayrılan yazar, gazeteci, eleştirmen, insan hakları savunucusu gibi hak edilmiş birçok sıfatın sahibi Evrim Alataş’ın Mayoz Bölünme Hikayeleri adlı eserinden bir pasajla Newroz bir bakalım. Evrim...

Türkiye’de katliamlar hangi kültürden besleniyor?

Bugün Kürt illerinde yaşanan katliamlar hangi kültürel gelenekten besleniyor ve yaşananlara sessiz kalan vicdansızlık referanslarını nereden alıyor? Sendika.org yazarı Önder Özdemir, tarihten verdiği birkaç örnekle yaşadığımız güne kadarki katliamlar...