Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerÖzgecan Aslan'ın öldürüldüğü yol...

Özgecan Aslan’ın öldürüldüğü yol hala güvenli değil

Mersin Üniversitesi’nde okuyan kadınlar öncülüğünde yüzlerce öğrenci Özgecan Aslan için adalet ve erkek şiddetinin sonlanması için yürüdü.

 

Bianet’te yer alan habere göre, Çağ Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesiyle ilgili yurt genelinde protestolar sürerken bugün Mersin Üniversitesi’nde okuyan kadın öğrenciler üniversitede yürüyüş gerçekleştirdi.

mersinüni

Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan kadın öğrencilerin eylemine erkek öğrenciler, üniversite çalışanları ve akademisyenlerde katıldı. Eylemde Özgecan Aslan’ın katillerinin gerçek yargılanmaya tabi tutulması istenirken, erkek şiddeti ve kadın cinayetlerinin politik olduğu vurgusu yapıldı.

Fen-Edebiyat Fakültesi önünde başlayan yürüyüşe basın açıklamasının yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’ na gelinceye kadar yüzlerce kişi katılmaya devam etti. 

Yürüyüşte sık sık “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Jin, jiyan,azadi”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” “Tecavüzcülerden hesabı kadınlar soracak”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganları atıldı. Öğrenciler Özgecan Aslan ve erkek şiddeti mağduru kadınlar için saygı duruşunda bulundu.

“Özgecan ne ilk ne de son olacaktır”

hakkında 375 harika tablolar

Öğrenciler adına yapılan basın açıklamasını okuyan Manolya Sayın,  “ Her gün onlarca kadının tacize, tecavüze uğradığı, şiddet gördüğü, katledildiği ülkemizde erkek egemen sistemin son kurbanı Özgecan Aslan oldu” dedi.

Erkek egemen sisteme vurgu yapan Sayın  “Erkek egemen söylemlerle, devletin kendi ‘erk zihniyetini’ günbegün daha da güçlendirdiği ve  bu zihniyetle kadın katliamlarının meşrulaştırıp kadın katliamlarının yolunu açıldığı sistem her geçen gün çarklarını daha da vahşice döndürmektedir. Bu sisteme müdahale edilmediği sürece Özgecan ne ilk ne de son olacaktır” diye konuştu.

“Can güvenliğimiz sağlansın”

hakkında 375 harika tablolar

Sayın siyasilerin açtığı tartışmalara da değindi:

“Kısa etek boyu, kızlı erkekli öğrenciler, kadınların fıtratında var gibi birçok tartışmayla kadınlarımızı sokakta dahi yürüyemez hale getiren bu zihniyet tecavüz ve tacizcileri cesaretlendirerek sokağa salmaktadır. Bu zihniyet yıkılmaya mahkumdur. Özgecan’ ı  da kadına yönelik şiddeti kutsallaştıran politikalar öldürmüştür.”

Başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm ilerici kesimlerini mücadeleye çağıran Sayın, Özgecan’ Aslan’ın öldürüldüğü yolun hala güvenilir olmadığına, öğrencilerin ulaşımlarını aynı şekilde sürdürdüğüne dikkat çekerek; “Bir an önce arkadaşlarımızın can güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından on dakikalık saygı duruşu yapan öğrenciler Çarşamba günü Çağ Üniversitesi öğrencilerinin yapacağı eyleme destek olacaklarını söyledi ve her perşembe Kadın Platformu’nun yaptığı eylemlere katılım çağrısında bulundu.

Bianet

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Türkiye’de Balayına Gidilecek En İyi 10 Yer

Unutulmaz bir balayı geçirmek her yeni evli çiftin hayalidir. Genellikle...

SİYAD’ın seçimiyle 100 yılın en iyi 10 filmi

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 47. SİYAD Ödülleri 11 Mart'ta düzenlediği törenle...

10 yaşına basan Twitter’da tarihi 10 paylaşım

21 Mart’ta 10 yaşına basan sosyal paylaşım sitesi Twitter, bugün en çok...

İtalyan sanatçı Davide Bonazzi’den akla ziyan 39 kapitalizm eleştirisi

Davide Bonazzi, yaptığı illustrasyonlarla günümüz dünyasının çarpıklığını gözler önüne sererek, bireyin...

Tartışı-Yorum

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...