Samsun’un ciğerine, taş ocaklı tahribat

0

Samsun’un oksijen deposu olarak malum Kocadağ, taşocaklarının yarattığı ekolojik yıkımla yaşanmaz hale geldi. Kocadağ’da 6 ruhsat sahibi taşocağı işletmesinin tahrip etmiş olduğu alanın büyüklüğü 3 bin 500 dönümü aştı.

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) bileşenleri Kocadağ’da araştırma yapmış oldu. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Kocadağ, Samsun’un en mühim naturel yaşam ve gezim merkezlerinden biri niteliğine sahipken bölgede bulunan ve devamlı genişleyen taşocakları, eşi benzeri olmayan bir tabiat katliamına niçin olmuştur. 3 bin 500 dönümlük ormanlık yeşil alanın artık doğaya tekrardan kazandırılma imkânı kalmamıştır. Naturel topografya, jeolojik yapı, su rejimi ve peyzaj değişmiş, nebat örtüsü tahrip edilmiştir” diye konuştu.

Durmayacaklar…

Taşocaklarından çevreye gelişigüzel bırakılan kumlar sebebiyle de heyelan tehlikesi ile karşı karşıya kalan vatandaşlar, tedbir alınması için yetkililere sesleniyor. 

Yöre halkından Süleyman Çetin, “Bu alanda üç tane taşocağı var. Son iki senedir hepsi yapmış olduğu kumları depoluyor, satamıyor. Yukarıda bir tane ocak var, 80 metrelik çukur açmış. Hiçbir tedbir alınmamış. Burada hayvancılık yapılıyor. Geceleri ve gündüzleri ansızın dinamitle taşları patlatıyorlar. Kimi zaman evimiz sallanıyor, camlarımız kırılıyor. Taşocakları satamadığı kumlarını biriktiriyor. Kasım ayında yağmur yağdı, taşocağının biriktirdiği kumlar evime geldi. Depomu yıktı. Fındık bahçelerimde hâlâ kumlar var. Dava açtım taşocağına, kazandım. Fakat itiraz ettiler. Durmayacaklar. Bizim olan yeşil alanları, canımızı ve malımızı alacaklar” dedi.

köylüler: Yaşanmaz hale getirdiler

Kocadağ, oluşturulan devasa çukurları, ağaçsız çorak tepeleri, iş makineleri ve hafriyat kamyonlarının köstebek yuvasına çevirilmiş olduğu yolları ile yaşanmaz hale geldi. Atakum Kocadağ’da taşocaklarının çevresinde yaşayan vatandaşlar patlatılan dinamitlerden kaygı duyuyor. Çamlıyazı, Meyvalı, Yukarı Aksu ve Kabadüz köylüleri, her gün heyelan riski ile yaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here