Şanlıurfa’nın en büyük hastanesi 500 Yataklı’da yolsuzluk iddiası

0
Şanlıurfa, 500 Yataklı, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yolsuzluk, Şanlıurfada yolsuzluk, 500 Yataklıda yolsuzluk,

Şanlıurfa’nın 500 yataklı olarak bilinen en büyük hastanesi Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetim zafiyeti ve yolsuzluk iddialarıyla çalkalanıyor.

 

Aylarca Hastane yöneticisi atanamayan Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde atandıktan sonrada bu hastanede yolsuzluk iddiaları gündeme geldi. Hastanede yıllık ortalama 200 Milyon TL harcama yapılıyor. Yeniurfa Gazetesi‘nden Mehmet Canbek‘in haberine göre, bu harcamaları belli başlı medikal firmalara peşkeş çektiği iddiaları bulunan Kamu hastaneleri Birliği’nde her hangi bir değişime gidilmemesini fırsat bilen bazı firmalar Urfa’da adeta cirit atıyor.

 

Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Temizlik şirketi hükümlülüklerini yerine getirmiyor”

Şanlıurfa Kamu Hastaneler Birliği Mali Hizmetler Başkanı Dr. A. Y.’a yakınlığı ile bilinen ve Devlet nezdinde vukuatlı olduğu öne sürülen Gaziantepli bir şirketinin Mehmet Akif İnan Devlet Hastanesi’ndeki temizlik işlerini idari ve teknik şartnamesine hükümlerine göre yerine getirmediği ifade ediliyor. 30.06.2015 günü yapılan ihalede Kurumun hastanede kullanılacak olan temizlik malzemelerinin harcama bedeli olarak yaklaşık 7 Milyon TL olarak belirlerken, ihaleyi alan firmanın ise yaklaşık 700 bin TL ile bu ihaleye alması akıllara çok sayıda soru getiriyor. 61 kalem temizlik malzemesini temin edeceğini taahhüt eden firmanın bugüne kadar istenilen temizlik malzemelerini yerine getirmediği hastane idaresi tarafından tespit edildi.

Şanlıurfa, 500 Yataklı, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yolsuzluk, Şanlıurfada yolsuzluk, 500 Yataklıda yolsuzluk,

 

“Tutanaklar işleme konmuyor”

Hastanedeki yöneticilerin temizlik firmasının şartnameyi yerine getirmediğine dair raporlar ve tutanaklarını Kamu Hastaneleri Birliği’ne gönderdi. İşte asıl sorun burada yaşanıyor. Şanlıurfa Kamu Hastaneleri birliği Mehmet Akif İnan Devlet Hastanesi’nden gelen tutanakları işleme koymuyor. Kamu Hastaneleri Birliğince koruma altına alınan bu firmanın sözleşmesinin iptal edilmesi gerekiyor. Siyasi ve idari destek aldığı ileri sürülen bu firmanın daha ne kadar korunacağı ve Devletin ne kadar zarara uğratılacağı merak konusu oldu.

 

“Hastane Müdürü göz yumuyor”

Mehmet Akif İnan Devlet Hastanesi’nin Tuvalet ve lavaboların deyim yerindeyse mikrop saçıyor. Peçete, sıvı sabun, tuvalet kağıdı ve diğer temizlik malzemelerinin bir türlü temin edilemediği iddia ediliyor. Aradan geçen 8 aylık süre zarfında 1 trilyon 400 bin TL’lik temizlik malzemesi getirmesi gereken firmanın bu rakamın çok çok altına malzeme getirdiği öne sürülüyor. Bugüne kadar yapılan usulsüzlüklere karşı sessiz kalan hastane müdürü Halil B.’nın teknik şartname ve sözleşmeye uymayan bu firmayı idare ettiği ve temizlik malzemeleri almayan şirkete göz yumduğu söyleniyor.

 

“Soruşturma açıldı, örtbas edildi”

Hastaneyle ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından soruşturma açıldığı belirtilen haberde, “cemaate yakın kişilerin devreye girmesiyle soruşturma ört bas edildi” ifadeleri kullanıldı. Öte taraftan Hastanedeki gidişattan memnun olmayan hasta ve hasta yakınları başta Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün ve yargının soruşturma başlatmasını istiyorlar.

 

“Göz göre göre soyuluyor”

Haberde ismini açıklamak istemeyen hastane çalışanları ve hasta yakınlarının şu ifadeleri kullandığı belirtildi:

“Bu hastane göz göre göre soyuluyor, yönetim kademsinde olan herkes rant peşinde; kimse Hastanenin sorunlarıyla ilgilenmiyor. Maalesef sağlık üzerinde bile rant vurmanın peşindeler; güzelim hastane yönetilemez hale gelmiş durumda. Urfa bu kadar mı sahipsiz; birileri çıkıp neden bu peşkeşliğe “dur” demiyor. Hastanede işler iyiye gitmiyor, çok sayıda doktor hastaneden kaçmak istiyor, sağlık çalışanları sorumlu bir yönetici ile karşılaşmadıkları için tayin istiyorlar. Hastanenin aşırı derece hasta kabulünden dolayı yaşanan sorunların çözülmemesi hastanenin şifa yerlerine mikrop dağıtması bardağı taşırıyor. Hastane mikrop saçıyor temizlik yok, yönetim zafiyeti ve vurgun var.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here