Sinema tarihinin en iyi sahnesi

0
Sinema tarihinin en iyi sahnesi hangisi dersiniz? Tabi ki bu göreceli bir kavram ve kişiden kişiye, dönemden döneme değişebilir bir durum.

Sinema tarihinin en iyi sahnesi hangisi dersiniz? Tabi ki bu göreceli bir kavram ve kişiden kişiye, dönemden döneme değişebilir bir durum. Ancak izleyeceğimiz videonun en iyi sahnelerden biri olduğu konusunda bizimle hemfikir olacağınızı tahmin ediyorum. Rus film yönetmeni, yazar ve aktörü ve sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden olan Andrei Tarkovsky‘nin Nostalgia filminden Bir Delinin Haykırışı bir kesit.

“Yaşamın imkansızlığından, özgürlüğün olmadığından eğer aşka sınır koyarsak insanın şekilsiz hale geleceğinden bahsettiğini söyler Tarkovsky. Nostalji ona göre bütün bir duygudur, yakınlarımızın yanında kendi ülkemizde bile nostalji duyabileceğimizi söyler.Bazen yalnızlıklar içinde kalabalık, kalabalıklar içinde yalnız olabiliriz. Ruhumuz kısıtlandığında kaçma isteği de bir çeşit nostaljidir. Yüreğimizdeki amansız acı, hayatın boşluğunda sallanan belirsizlik, gittiğimiz yollarda geriye bakıp anı yaşayamamaktır, birinin yerine başkasını koymak, düşündüklerimizi söyleyememek içimizdeki uhdedir, ormanlar içinde yürüyünce ciğerimize dolan havanın duygularımızı coşturması, henüz doğmamış bir çocuğa özlem duymak, tanışılmamış sevgilinin yitirilmiş hüzün yumağıdır, gözden akan yaşın henüz kurumadan yeni yeni özlemlere de kucak açabilmesidir, yaşama isteksizliği (intihar edimi) yaşamdan doyum alamamak, zirveye çıkamamaktır nostalji ya da ne bileyim tarifi imkansız bir duygunun böğrümüzdeki ağırlaşan ağrısıdır kim bilir?”

 

Sinema tarihinin en iyi sahnesiSinema tarihinin en iyi sahnesi hangisi dersiniz? Rus film yönetmeni, yazar ve aktörü ve sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden olan Andrei Tarkovski’nin Bir Delinin Haykırışı filminden bir kesit.

Posted by Presshaber.com on 3 Şubat 2016 Çarşamba

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here