Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Sultanahmet saldırısını kim düzenledi?

Politika, Tüm Haberler 7 Ocak, 16:15'de eklendi

Haber/Sendika.org

Sultanahmet’te gerçekleşen intihar saldırısının kim tarafından ne amaçla gerçekleştirildiği netleştirilemezken yetkililer iki gündür devam eden dezenformasyon karşısında sağlıklı bir açıklama yapamadı.

İstanbul Sultanahmet’te dün akşam Turizm Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik intihar saldırısı ile ilgili olarak ilk başta DHKP-C’nin adı geçirilmiş, örgütün eylemi savunması bu iddiaların doğru kabul edilmesine yol açmıştı.

Ne var ki olayın hemen ardından açığa çıkanlar başka bir faile işaret ediyordu. Eylemci kadını Sultanahmet’e getirdiği söylenen taksici, kadının Rusça konuştuğunu söylemiş, patlama öncesi kadına rastlayan bir görgü tanığı da kadının kırık bir İngilizce konuştuğunu belirtmişti.

Kafa karıştıran iddia ve sahiplenme

Yine de intihar saldırısını daha önce polis kaynaklı haberlerle “canlı bomba” olarak teşhir edilen ve bu iddialar karşısında kamuoyu önüne çıkarak dezenformasyon yapıldığını söyleyen Elif Sultan Kalşen’in yaptığı iddia edildi. DHKP-C’ye yakın kaynaklar da eylemi üstlenerek eylemi Kalşen’in yaptığını savundu.

Ancak dün geceden itibaren çeşitli istihbari bilgileri paylaşan twitter hesaplarından bu eylemin Elif Kalşen tarafından gerçekleştirilmediği yönünde iddialar ortaya atılmaya başladı.

DHKP-C Okmeydanı’nda “eylemi selamlayan” pankartlar asıp ve kimi sosyal medya hesaplarından “feda eylemini selamlayan” açıklamalar yapıldı.

Halk Cephesi bir açıklama yapıp eylemle ilgili olarak İstanbul Cevahir AVM önüne çağrı yaptı.

Eylemci Kalşen değil

Sabah saatlerinde Emniyet’ten bazı medya kuruluşlarına yapılan açıklamalarda saldırıyı yapanın Elif Kalşen olmadığı dillendirilmeye başladı. Ancak resmi açıklama yapılmadı. Aile ve avukatlar ise cenazeyi teşhis etmek için Adli Tıbba gitti. Ancak aile Adli Tıp’ta kendilerine gösterilen eylemcinin, kızları olmadığını söyledi.

Ailenin avukatı “Cenaze 1.60 boylarında ve beyaz tenli bir kadına ait. O Elif olamaz” dedi.

Tartışmalar sürerken canlı bombanın fotoğrafları sosyal medyaya düştü. Fotoğraflardaki kadın ailenin tarif ettiği gibi beyaz tenliydi ve Elif Kalşen’e benzemiyordu.

Bu sırada DHKP-C’nin Dolmabahçe saldırısını önceden duyuran ve özel istihbari bilgiler paylaşan bir twitter hesabından İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Edip Vural ile ilgili bir tweet atıldı. Tweet’te Edip Vural’ın tüm istihbarat şubeyi evine gönderdiği iddia ediliyordu.

sandika

 

 

 

 

 

 

 

Tüm bunlar yaşandığı sırada Halk Cephesi tüm eylem çağrılarını iptal etti. Durumla ilgili açıklama yapılacağı duyuruldu. Ayrıca Adli Tıp önüne giden Halk Cepheli 6 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır’da da olayla ilgili bildiri dağıtan Halk Cepheliler gözaltına alındı.

IŞİD saldırısı mı

Gazeteci yazarı Emre Erciş de twitter aracılığıyla çeşitli iddialar gündeme getirdi. Erciş, “kaynaklarına” dayandırdığı bilgilere göre kadının Çeçen uyruklu bir Selefi olduğu ve iki Azeri ile eylem öncesinde konuştuğunu belirtti.

Bunun üzerine bu kez de eylemin IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği gündeme geldi.

Sendika.Org

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.