Ana SayfaHaberlerEkonomiTOKİ'de işler karıştı, 27...

TOKİ’de işler karıştı, 27 bin kişi dava açtı!

Toplu Konut İdaresi, 133 projede müteahhitlerin yerine inşaatı bitirdi 140 projeyi geç teslim eden toki, 199 projede süre uzatım kararı verdi

Sayıştay’ın 2013 yılı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) denetim raporunda yer alan bilgiler geç teslimler konusunda TOKİ’nin sıkıntılı günler geçirdiğini ortaya koydu.

Nisan 2014 itibarıyla TOKİ’nin satışını yaptığı 140 projede 38 bin 36 ünite, satış sözleşmelerinde belirtilen zamanda teslim edilmedi. Geç teslimin 35 aya kadar çıktığı görüldü. Ankara Turkuaz Vadisi’nde 20 ay, İzmir Menemen Asarlık 2. Etap’ta 23 ay, Ankara Polatlı 2. Etap’ta 31 ay, Sivas Suşehri’nde 35 ay, Erzurum Yakutiye’de konutlar 29 ay geç teslim edildi.

Kusurlu ve eksik

Sayıştay, TOKİ projelerinde işlerin kabulleri sonrasında kusurlu imalatlarla karşılaşıldığını, bu imalatların tamamlanması için 783 günü bulan ek süre verildiğini tespit etti. Raporda, “Geçici kabule uygun görülen birçok işte firmaların eksik ve kusurlu işleri verilen sürelerde tamamlamadıkları, TOKİ kontrol mühendislerince yüklenicilerin hesabına adeta işlerin yüklenicisi ve şantiye şefi gibi çalışarak eksiklikleri tamamladığı” ifade edildi. Kayıtlara göre, bugüne kadar kesin kabulleri onaylanan toplam 133 proje yüklenicilerin hesabına TOKİ tarafından tamamlandı.

27 bin kişi dava açtı

Sayıştay, geç teslim ile eksik ve kusurlu işler nedeni ile ortaya çıkan tazminatların önüne geçilebilmesi için etkin denetimlerin yapılmasını istedi. Haziran 2014 itibarıyla geç teslim nedeniyle TOKİ’ye 23 bin 20 dava açılırken, eksik ve kusurlu işler için açılan dava sayısı 3 bin 988’i buldu. Geç teslimler nedeniyle açılan davalar sonucunda ödenen tazminat tutarı Haziran 2014 itibarıyla 128 milyon lirayı olurken eksik ve kusurlu işler nedeniyle de toplamda 7 milyon liraya yakın tazminat ödendi.

Plansız yapılaşma

Sayıştay’ın raporunda, 2013 yılında 199 adet TOKİ projesinde ihale aşamasından sonra uygulama aşamasında, mülkiyet sorunları, imar problemleri ve altyapı sıkıntıları nedeniyle iki yılı aşan süre uzatım kararları verildiği belirtildi.

TOKİ’nin 2013 yılında yaptırdığı anketin sonuçları vatandaşların memnuniyetsizliklerinin giderek arttığını gösteriyor. TOKİ tarafından oluşturulan geçici site yönetimlerinin çalışmaları, konutta kullanılan malzemelerin kalitesi, konutların çevresel düzenlemesi ve sosyal imkanlarının yetersizliği vatandaşların sorunlarının başında geliyor. Öte yandan, 2013’te TOKİ’ye 6 bin 867 adet şikayet geldi, bunların yüzde 44’ü inşaatlarla ilgiliydi.

İsmail Şahin/Sözcü

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Dünyadaki en yaşanılası kentin sırları!

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın dünyanın en mutlu, en yaşanılır, en iyi planlanmış...

Londra Tarih Müzesi’nde Vahşi Doğadan Seçilen En Harika Fotoğraflar!

2014 yılında Londra Tarih müzesinin her sene teşkil ettiği ve 50....

Tok tutan 4 besin

Yemek sonrası fazla zaman geçmeden acıkıyor musunuz? Ne kadar yemek yerseniz...

En iyi 18 felsefi film!

Sinematopya'nın derlediği en iyi 18 felsefi filmi sizlere sunmak istedik.   1. Rope...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.  7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...

Robert Fisk: Türkiye iş pişirdiği IŞİD hilafetinin saldırılarıyla karşı karşıya

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan makalesinde, Türkiye "Petrol kaçakçılarının ürünlerini IŞİD denetimindeki bölgelerden getirmesine izin verdiğini" belirterek, "Türkiye iş pişirdiği IŞİD 'hilafetinin' Ankara ve İstanbul’a yönelik saldırıları ile karşı...