Tsipras: ” Yenilenler Elitler ve Oligarklar”

0

Yunanistan İçişleri Bakanlığı tarafından oyların yüzde 55,14’ü sayılan seçim sonuçlarına göre yüzde 35,91 ile Parlamento’da 148 milletvekili elde eden Radikal Sol Koalisyon SYRIZA‘nın lideri Aleksis Tsipras, seçim sonuçları ardından destekçilerine seslendi.

Aleksis Çipras konuşması şöyle;

Yenilenler elitler ve oligarklar

“Yunan halkı tarih yazdı, umutlar tarih yazdı. Yunanistan bir sayfayı kapatıyor. Kemer sıkmanın yıkım ve korkusunu geride bırakıyor. Kaybeden ve kazananlar yok. Yenilenler elitler ve oligarklar.

Çalışan ve umut eden Yunanistan kazandı

İtibarımızı ve egemenliğimizi geri kazanıyoruz. Bugün kutlama yapacağız, yarından itibaren çok çalışacağız. Bugün Yunanistan’da elitler ve oligarklar kaybetti. Çalışan ve umut eden Yunanistan kazandı.

5 yıl süren baskı sürecinin sonuna geldik

Yeni Yunan hükümeti, tüm felaket tellallarına ve dünyaya yanıldıklarını gösterecek. Yunan halkı bize kuşkuya hiç yer bırakmayan bir zafer bağışladı. Halkımız değişen Avrupa için örnek oldu. Yarından işe başlıyoruz. 5 yıl süren baskı sürecinin sonuna geldiğimizi ilan ediyoruz. Memorandum bugünden itibaren tarih oluyor. Yunan halkı bize açık çek vermedi ama Hükümet olmamızı ve süreci başlatmamızı söyledi.

AB ile ne çatışmaya gireceğiz nede boyun eğeceğiz

Bugün yenen ve yenilen yok. Bugün kazanan varsa o da Yunanistan emek hareketidir. Tüm Avrupa halklarına dayanışma çabalarından dolayı teşekkür ederiz. Yeni Yunan halkı AB içinde yaşanılır ve kabul edilir bir program için pazarlığa hazırdır. Bütünlüklü ve ulusal planlarımızla pazarlık masasına oturacağız. Ülkenin yeniden yapılandırılması çabamız başlayacak ve tahakküm politikalarını kabul etmeyeceğiz. Önceliğimiz kriz dolayısıyla kaybedilen ulusal bağımsızlığımızı, kaybedilen onuru kazanmaktır. AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here