Ana SayfaHaberlerBilimUzay aracı Philae kayboldu!

Uzay aracı Philae kayboldu!

Avrupa Uzay Ajansı’nın geçtiğimiz yılın Kasım ayında bir kuyruklu yıldıza indirmeyi başardığı keşif aracı Philae bulunamıyor. Churyumov-Gerasimenko adlı kuyruklu yıldızın yüzeyine inen ve pili bitip kendisini kapatmadan önce birçok veri göndermeyi başaran Philae’den haber alınamıyor. Philae’yi taşıyan Rosetta uzay aracından gelen en son görüntülerde de Philae’den eser yok.

 

Philae‘nin yeterli enerjiyi biriktirdiğinde yerini belli etmesini bekleyeceklerini söyleyen uzmanlar robotun nerede olduğunu aşağı yukarı tahmin etsek de tam yerini tespit etmekte zorlandıklarını söylüyor. Kuyruklu yıldızın yüzeyine indiğinde iki kere seken Philae sonunda karanlık bir çukurun içine yerleşmişti. Kapanmadan önce yolladığı fotoğraflardan hareketle Philae’yi izleyen uzmanlar bunun tam da kuyruklu yıldızın ördek başına benzeyen kısmı olduğunu düşünüyor.

 1420486099_img20150105212625.jpg

Öte yandan kuyruklu yıldızın yörüngesinde gezen Rosetta, Philae aracının indiği bölgeyi Aralık ayının 12, 13 ve 14’ünde fotoğrafladı ve her bir görüntü Philae’nin yerini bulmak için iyice incelendi ancak henüz bir sonuç alınmış değil.

Uzmanlar şu an için Philae’den umutlarını kesmiş değil. 67P adlı kuyruklu yıldızın Güneş’e yaklaştıkça Philae daha fazla ışık görecek ve böylece güneş pillerini şarj edebileceği ve böylece keşif aracı Philae’nin mutlaka yerini belli edeceği söyleniyor.

Teknolojioku.com

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Arkeolojik kazıda buldukları 800 yıllık tohumu ektiler ve sonuç

Arkeolojik kazılarda ne bulunmadı ki bugüne kadar? Tarak, ayna, çanak, çömlek,...

Mutlu olmanın formülü

Ünlü blog yazarı Svetlana Pokrevskaya mutlu olmak için bir yol gösteriyor....

Karavan tatili için 6 kış rotası

Türkiye’de yani tatil anlayışının merkezindeki karavan tatili, yazın aksine kışın da yapılabilmesiyle tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Routers Arşivinden 32 fotoğrafla 91’den 2014’e Kürt göçleri

Routers 1991 yılında yaşanan zorunlu Kürt göçünü arşivinden çıkararak yayınladı. Routers, Saddam...

Tartışı-Yorum

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak...

“Nasıl Olacak?” 25 Kasım’da sahneleniyor!

İki genç yönetmen, Ümit Anaç ve Berke Yüksel'in genç bir kadroyla hayat verdiği Tiyatro 8 ANKARA, sekizinci yaşına giriyor. Yeni sezona çok farklı tarzda kurgulanmış bir oyunla başlayan ekip,...