Özgür yazılımın öncüsü Richard Stallman Ankara’da

0

Özgür yazılım hareketinin öncüsü Dr. Richard Stallman, LaborComm kapsamında 2 Mart’ta Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde (İLEF) olacak.

Özgür yazılım hareketinin öncüsü Dr. Richard Stallman, 6. Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı LaborComm’un ön konferansı olarak düzenlenecek bir etkinlik kapsamında Ankara’ya geliyor. Sabancı Üniversitesi MBA Club ve Korsan Parti’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelecek olan Stallman, 2 Mart 2015 günü ise Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde bulunan Ahmet Taner Kışlalı Sanatevi’nde saat 19.00’da düzenlenecek “Özgür Yazılım ve Özgürlüğünüz” başlıklı konferansta yer alacak. Stallman’ın konuşması simultane olarak Türkçe’ye çevrilecek.

Yazılımın metalaştırılmasına ve sayısal gözetime karşı mücadele eden Stallman, 1984 yılında istenilen şekilde değiştirilebilen, kopyalanabilen ve dağıtılabilen bir işletim sistemi olarak GNU’yu geliştirmeye başladı. GNU işletim sistemine Linux’un eklenmiş hali olan GNU/Linux sistemi bugün milyarlarca bilgisayar üzerinde kullanılır hale geldi.

Özgür açık kaynak kodlu yazılımın, ticari yazılımların gözetleme ve metalaştırma biçimleri karşısında en önemli alternatif ve direniş pratiği olduğu günümüz dünyasında Stallman, Ankara’daki konferansta özgür yazılımın önemini anlatacak.

Sendika.org

stallman_afiss

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here