WASP En büyük 3D yazıcıyı üretiyor

0
3D yazıcı, en büyük 3D yazıcı, WASP,

Dünyanın en büyük 3D yazıcısını yapmak için harekete geçen WASP, bu yazıcıyla ev yapmayı planlıyor.

3D yazıcılarla daha önce maket araba ve evler yapıldığını görmüştük ancak WASP’ın (Dünyanın Gelişmiş Kurtarma Projesi) “Big Delta” projesiyle, yani dünyanın en büyük 3D yazıcısını üretme fikrini duyunca teknoloji severler meraklı bir bekleyişe geçti.

3D yazıcı, en büyük 3D yazıcı, WASP,

Projenin amacı doğal afetlerin vurduğu bölgelerde yeniden bir yerleşim alanı oluşturmak için ev yapımını kolaylaştırmak. Tasarlanan ve geliştirilme aşamasında olan dünyanın en büyük 3D yazıcısı 100 Watt enerji ile çalışarak sadece toprak ve kilden yapılma düşük maliyetli ev yapını hedefliyor. Ayrıca WASP, aşırı nüfusa sahip bölgeler için de bu projeyi uygun görüyor. Birleşik Milletler önümüzdeki 15 yıl içinde yüz bin adet yeni ev yapılmasını beklerken, WASP ise 2030 yılında 4 milyar kişinin bu evlerde yaşıyor olacağını tahmin ediyor. Üstelik yıllık 3 bin dolar gibi düşük geliri olanlar bile bu evlerde rahatça yaşayabilecekler.

Big Delta gibi materyalleri ucuz, yapım için çok enerji harcamayan ve kolayca ev inşa edebilen bir cihazın gelmesi kuşkusuz ki birçok evsizlik sorununa çare olacak gibi. WASP önümüzdeki hafta İtalya’da yapılacak olan “Reality of dream” toplantısında dev 3D yazıcısının ayrıntılarını kamuoyuna açıklayacak.

Şimdilik bu video ile yetinelim:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here