Yeni bir organ keşfedildi

0
Scientist working at the laboratory. Screen image of molecule made by myself

ABD’li uzmanların, insan vücudundaki uzun zamandır birbirine bağlı dokular olarak kabul edilen yapının “interstisyum” adlı bir organ olduğunu keşfettikleri belirtildi.

Bilim insanlarının buluşun kanserin vücutta nasıl yayıldığının anlaşılmasına yardımcı olmasını umdukları ifade edilirken, organın bir dizi sıvı dolu bölmelerden oluştuğu ve vücudun en büyük organlarından biri olduğu kaydedildi.

Birçok organla bağlantılı

BBC Türkçe’de yer alan habere göre interstisyum, aslında vücudun en büyük organlarından biri olmasına karşın daha önce bulunamamıştı.

Haberde derinin altındaki bölmelerin, aynı zamanda bağırsak, akciğer, damarlar ve kasların dışındaki zarlarda da bulunduğu,  güçlü ve esnek proteinler vasıtasıyla bir ağ oluşturduğu aktarıldı.

Buluşu yapan araştırma ekibi, bu bölmelerin dokuları hasar almaktan korumak için bir “darbe emici” görev üstleniyor olabileceğini belirtti.

Mount Sinai Beth Israil Tıp Merkezi’ndeki doktorlar David Corr-Loce ve Petros Benias, bir hastanın safra kanalında kansere dair izler ararken interstisyum ile karşılaştı.

Boşluklar insan anatomisiyle uyuşmadı

Gördükleri boşlukların insan anatomisi hakkında bilinenlerle uyuşmadığın fark eden doktorlar New York Üniversitesi Pataloji Uzmanı Neil Theise’ye danıştı.

Uzmanlar, insan dokularını gözlemlemekte kullanılan yöntemlerin dokulardaki sıvıyı çekmesi nedeniyle interstisyumların gözden kaçırıldığını belirtti.

‘Kanserin vücuda yayılmasında etkili’

Bunun yüzünden normalde sıvı dolu, darbe emici bölmeler insan dokusunun bir parçası olarak kabul edildi. Uzmanlar, bu yapının sadece safra kanalında değil, birçok hayati iç organda da bulunduğunu keşfetti.

Uzmanlar daha sonra interstisyumun vücudun bağışıklık sistemini düzenleyen lenf bezlerinde de olduğunu gördü. Kanser hücrelerinin interstisyum vasıtasıyla lenfatik sisteme girdiğini fark ettiler.

Bir başka deyişle, interstisyumun kanser hücrelerinin vücuda yayılmasında bir otoban görevi yapıyor olabileceği belirtildi.

Uzmanlar bu yeni organın işlevlerini anlamanın, yeni kanser testleri bulunmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here