23.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
spot_img

YPG: Operasyona güçlerimiz aktif katılım sağladı
YPG Komutanlığı, TSK’nin Süleyman Şah operasyonunun bilgileri dahilinde ve Kobanê’deki güçlerinin katılımıyla gerçekleştirildiğini açıkladı

Kobanê Kantonu’nda adım adım püskürtülen IŞİD çeteleri ile YPG/YPJ güçleri ve ÖSO’ya bağlı bazı grupların arasında süren çatışmaların Süleyman Şah Türbesi’nin içinde olduğu Karakozak Köyü çevresine yoğunlaşması üzerine TSK’ye bağlı zırhlı araçlar Suruç-Mürşitpınar-Kobanê üzerinden operasyon düzenlemişti. Ahmet Davutoğlu’nun ‘başarılı’ addettiği operasyonda türbe yıkılmış, çatışma çıkmamasına karşın bir asker ölmüştü.

 

SURİYE: TÜRBE OPERASYONU EGEMENLİĞİMİZE YAPILMIŞ APAÇIK BİR SALDIRIDIR

TSK araçlarının sınırı YPG flamalarının arasından geçerek ilerlemesine ilişkin görüntülerin yayımlanmasının ardından YPG Basın Merkezi’nden beklenen açıklama geldi. YPG, Süleyman Şah’a yönelik operasyonun YPG Komutanlığı’nın bilgisi dahilinde ve YPG’nin Kobanê güçlerinin katılımıyla gerçekleştiğini açıkladı.

YPG’nin yazılı açıklaması şöyle:

Türk ordusuna bağlı zırhlı araçlar ve askerlerin katılımıyla dün gece Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik bir operasyon düzenlenmiştir. Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobanê güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Türk devletinin talebi ve koalisyon güçlerinin isteğini değerlendiren komutanlığımız insani boyutları ön planda olan operasyonda bir sakınca görmemiş ve onay vermiştir.

YPG Kobanê Komutanlığımızca belirlenen yetkili arkadaşlarımız ile Türk devlet yetkilileri arasında yürütülen 4 günlük tartışmalar ardından operasyon planlaması somutlaştırılmıştır. Bu çerçevede dün gece saat 21.00’da Türk ordusuna bağlı zırhlı araçlar ve belli sayıda asker Mürşitpınar kapısından Kobanê Kantonu sınırları içine girmiştir. Türk ordusu, daha önce belirlenen yol hattı üzerinden güçlerimize ait araçlar eşliğinde ilerleyerek Süleyman Şah türbesine ulaşmıştır. Güçlerimizin denetiminde bulunan alanlar içinde Türk askerlerinin mevzilendirilmesi ve ikmalinde sorumluluk alan güçlerimiz geri çekilme esnasında da bu görevini eksiksiz yerine getirmiştir.

Güçlerimizin aktif katıldığı operasyon sağlıklı bir şekilde tamamlanmıştır.


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,087TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler