3D yazıcıdan araba çıktı!

0

ABD’li Local Motors adlı mühendislik firması, Detroit fuarında 3D yazıcıdan ürettikleri arabayı sergileyerek büyük bir başarıya imza attılar.

 

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, 3 boyutlu bir yazıcıdan artık arabanın çıktısını alabiliyorsunuz. ABD’li firma ziyaretçilerin önünde tamamen 3 boyutlu yazıcıdan çıkan dünyanın ilk otomobilini üretti, test etti ve sergiledi. A24’ün haberine göre, İflastan kurtulan otomotivin başkenti Detroit’te düzenlenen yılın ilk şovunda otomotiv sanayi için devrim niteliğinde bir gelişme yaşandı.

3 boyutlu (3D) yazıcıların geleceğimizi oluşturmaya başladığı bugünlerde, Detroit fuarında bir ilke imza atılarak dünyanın hareket eden ilk otomobili yazıcıdan çıktı. Evet yanlış okumadınız, fuarda herkesin gözü önünde 3 boyutlu yazıcıyla bir otomobil üretildi ve daha sonra test edildi.

Bundan kısa bir süre önce ABD Başkanı Obama, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin geleceğin sanayi devrimini yaratacağını söylediğinde kimse bu teknolojinin bu kadar hızlı yol alacağını herhalde pek tahmin edememişti. Ama günümüzde artık bir çok nesne devrim diye nitelendirilen bu buluş ile üretilmeye başlandı. Uzay sanayii, tıp, endüstri mühendisliği derken otomotiv sektörü içinde küçük parça üretimi ile başlayan bu çılgınlık sonunda bir otomobilin üretilmesine kadar gitti.fft20_mf4856315

44 SAATTE 44 PARÇA

ABD’li Local Motors adlı mühendislik firması, tamamen 3 boyutlu yazıcıdan çıkan ilk otomobilinin hem üretimini hem dünya prömiyerini Detroit fuarında yaptı. Daha önce birkaç prototipi üretilen ve teknoloji fuarlarında sergilenen ‘Strati’ isimli aracın satışa sunulacak versiyonu ilk kez bir otomobil fuarında hem de herkesin gözü önünde üretildi.

Aracın, motoru, elektrik aksamı, kablo ve tekerleri dışındaki tüm ara parçaları ve kaportası 3D yazıcıdan çıktı. Bugün sıradan bir otomobilin yaklaşık 5-6 bin mekanik ve statik parçası bulunuyor. Strati isimli araçta ise bu iş sadece 49 parçaya kadar indirilmiş. Bunların 44 adedi ise 3 boyutlu yazıcıdan çıkıyor. Tasarım aşamasının ardından tek tek bütün parçalarının 3D baskı makinelerinden basılması ise sadece 44 saat sürüyor. Yani 44 saatte 44 parça… Detroit fuarının açılmasının bir gün öncesinde başlayan üretim şirketin toplantı saatine kadar tamamlandı.fft20_mf4856313 (1)

FİYATI 25 BİN DOLAR

Aracın üretiminde ‘Lego’ oyuncaklarda da kullanılan termpoplastik malzeme kullanılıyor. Bu malzemeye karbonfiber de takviye ediliyor. Yaklaşık 550 kilogram ağırlığındaki bu hafif araç elektrikli motoruyla yaklaşık 65 km hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla 193 km yol alıyor. Local Motors yetkilileri araçlarının otomobil üretim teknolojisinde bir öncü olacağını söylerken, 25 bin dolara 2015 yılında internet üzerinden satışa sunulması beklenen Strati’nin 2016 itibariyle herkese hitap edebilecek rakamlara çekileceğini belirtiyor.fft20_mf4856299

HER EVE GİRECEK

3 boyutlu bir yazıcı basitçe tasarım yazılımında hazırlanmış bir çizimin, yığma tekniği ve ısıyla şekillendirilebilecek bir materyal kullanılarak elle tutulur ve hatta çalışır hale gelmiş çıktısını üretir. Yani teorik olarak bir ürünün çizimini elektronik postayla alıp, yazıcınıza yükleyerek evinizde üretmeniz mümkün.

3D yazıcıların geleceği oldukça parlak görünüyor, zira şu an neredeyse bilgisayar olan her evde bulunan 2 boyutlu (2D) yazıcı gibi 3D yazıcılar da gelecekte her evde olacak. Bir ürünü almak istediğiniz zaman sadece o ürünün data dosyasına para vereceksiniz ve evinizde istediğiniz ürünü kendiniz yazdırıp kullanabileceksiniz. Tabi bu teknolojinin tam anlamıyla hayatımıza girmesi yani otomobil veya benzeri ürünleri üretmeniz için biraz daha beklemeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here