Bahçeli’den Bir Sürpriz Karar Daha 

0

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Bahçeli İstanbul’da 29 Ekim tarihinde düzenlenecek olan resepsiyona katılmayacağını belirtti. Bahçeli’nin bu açıklamasına tepkiler gecikmedi. Siyaset kulislerinde bir anda ana gündem maddesi olan Bahçeli’nin bu sözlerine karşılık henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak resepsiyona katılmama kararının ittifak ile ilgili karar ile çok yakından ilgisinin olduğu konuşuluyor.  

Geçtiğimiz günlerde MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli “Yerel seçimde AK Parti ile ittifak yapmayacağız” şeklinde bir açıklama yapmış ve bu açıklaması ile ülkenin ana gündem maddesi haline gelmişti. Bu açıklamanın yankıları halen devam ederken MHP Lideri Devlet Bahçeli, 29 Ekim’de İstanbul’da yapılacak resepsiyonada katılmayacağını belirtti.  

Bildiğiniz gibi Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu her yıl 29 ekim tarihinde Ankara’da düzenleniyordu. Ancak bu yıl bir değişiklik yapıldı ve resepsiyonun İstanbul’da bulunan yeni havalimanında düzenlenmesine karar verilmişti. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna MHP lideri Bahçeli katılmıştı. Ancak bu yıl objektiflere yansıyan kareler arasında Bahçeli olmayacak.   

29 Ekim Resepsiyonu Bu Yıl İstanbul’da Düzenlenecek! 

Sürpriz bir karar ile bu yıl 29 Ekim resepsiyonunun İstanbul’da düzenlenmesine karar verildi. Bu kararın ardından Anıtkabir’in ziyaret edilip edilmeyeceği merak konusu olmuştu. Ancak resepsiyon programının belirlenmesinin ardından bu tartışmalar da ortadan kalktı. Çünkü resepsiyon programı çerçevesinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte devlet erkanı Anıtkabir’i ziyaret edecek. Resepsiyon programı çerçevesinde ziyaretin hemen ardından Erdoğan tebrikleri kabul etmek için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçecek. Her yıl tebriklerin kabul edilmesinin ardından resepsiyon verilirdi. Ancak bu yıl resepsiyon için İstanbul’a geçilecek. Çünkü 29 Ekim resepsiyonu İstanbul’da yeni havalimanında yapılacak. Resepsiyon ilk kez farklı bir yerde düzenlenmiş olacak.  

İttifak tartışmaları geçtiğimiz günlerde AK Parti ile MHP arasında bir gerilime dönüşmüştü. Bahçeli’nin resepsiyona katılmama kararının bu kriz ile çok yakından ilgili olduğu düşünülüyor. MHP lideri Bahçeli resepsiyona katılmama kararına herhangi bir gerekçe göstermedi. Hiçbir gerekçe belirtilmemesi ise bu yöndeki düşünceyi destekler nitelikte şeklinde yorumlar yapılıyor. Bahçeli’nin bu kararı ile ilgili Ak Parti kanadından bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak siyaset kulislerinde büyük bir hareketlenme olduğu ve konunun gündem maddelerinden biri haline geldiği biliniyor.  

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında söz alarak bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamada en çok dikkat çeken sözler ise Bahçeli’nin bitrme kararı aldığı ittifaktı. 2019 yılının mart ayında gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde MHP lider Devlet Bahçeli AK Parti ile ittifak yapmayacaklarını açıklamıştı. Bahçeli’nin bu kararı büyük yankı uyandırdı ve AK Parti tarafında da çeşitli eleştirilere neden oldu. Ancak MHP lideri bu tepkilere kayıtsız kalarak ittifakı bozma kararında net olduğunu gözler önüne sermişti.  

Kameralar önünde de yaşanan sert tartışmaların ardından Bahçeli’nin bu kararı gündemdeki yerini ve sıcaklığını korumaya devam ediyor. Partisinin grup toplantısında söz alan MHP lideri bahçeli “ittifak niyetimiz kalmamıştır” şeklindeki sözleri ile kararlığını bir kez daha yinelemiş oldu. Bahçeli konuşmasında “Parti olarak herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır. İşin tadı kaçtığından zoraki görüşmelerle bir yere varmanın imkanı olmayacaktır. Kendi yolumuzu sadece kendimiz çizeceğiz” ifadelerini kullandı.  

Bu açıklama siyaset kulislerinde handikap yorumlarına da neden oluyor. Bundan sonrası için Bahçeli’nin yerel seçimlere dek izleyeceği yol haritası da merak ediliyor. Bahçeli’nin resepsiyona katılmama gerekçesini açıklayıp açıklamayacağı da merak edilen bir diğer konu.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here