Bakan Soylu’dan Suriyelilere Maaş Açıklaması 

0

Suriyelilere maaş verildiği çok uzun zamandır konuşulan ve tartışılan bir gündem maddesine dönüşmüştü. Özellikle ülkemizde işsizlik oranlarının çok yüksek olması ve Suriyelilere maaş veriliyor olduğuna dair yapılan bazı yorumlar çeşitli tepkileri de beraberinde getirmişti. Konunun çok daha önemli bir gündeme dönüşmesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yapmaya karar verdi. Konuya açıklık getiren Bakan Soylu “kimseye maaş bağlanması gibi bir durum asla söz konusu değildir” şeklinde konuştu. 

Peki, Suriyelere yardım yapılıyor mu ya da nasıl bir yardım yapılıyor? Bakan Soylu’nun açıklamaları arasında bu soruların yanıtları da yer alıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kızılaykart ile verilen yardımları ‘Suriyeliler devletten maaş alıyor’ diye yaydılar. Oysa bu da tamamen AB fonlarıyla yapılan bir projeydi ve kimseye maaş bağlanması gibi bir durum asla söz konusu değildir” ifadelerini kullandı. 

Bakan Soylu’dan Sert Sözler! 

Bakan Solu bu açıklamayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” konusunun masaya yatırıldığıKartepe Zirvesi’nin açılışında yaptı. Ülkemize gelen Suriyelilerin maaş aldığı yönünde yapılan haberlere Bakan Soylu’nun yanıtı bir hayli sert oldu. Açıklamasında kimi zaman sert ifadeler de kullanan Soylu konuya dair şu sözleri kullandı: “İşlemlerini yapmak üzere ülkelerinden ve konsolosluklardan belge isteyebilmeleri için sadece ankesörlü telefonlarda geçerli telefon kartları dağıtılması projesi gerçekleştirildi. AB fonlarıyla finanse edilen bir projeydi. Bunu ‘Suriyelilerin telefon faturalarını devlet ödüyor.’ yalanıyla gazetelerinde manşetten verdiler. Keza, Kızılaykart ile verilen yardımları ‘Suriyeliler devletten maaş alıyor’ diye yaydılar.”  

“Afganistan’ın Etkisiyle Göz Baskısı Arttı”  

Türkiye’nin göç tablosu üzerine de bazı açıklamalar yapan Bakan Soylu, Özellikle Afganistan tarafının baskısına değindi. Aynı zamanda düzensiz göçmen sayısında yakalananların geçtiğimiz yıla oranla çok daha fazla olduğunu da vurgulayan Bakan Soylu geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında % 69 oranında daha fazla kişinin yakalandığını duyurdu. Bakan Soylu konuya dair “Oysa Frontex verilerine göre, geçen yılın ilk 10 ayına oranla bu yılın ilk 10 ayında Ege adalarına geçen düzensiz göçmen sayısındaki artış yüzde 4 olmuştur. Burada Türkiye’nin geçişleri önleme noktasındaki ciddi çabasına ve 18 Mart mutabakatına olan bağlılığına dikkatinizi çekmek isterim” açıklamasını yaptı.  

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yıl içerisinde 29 bin 743 cinsel içerikli olayın yaşandığını belirtti. Bu konuyla ilgili yaptığı açıklamasında da zaman zaman sert sözler kullanan Bakan Soylu şunları kaydetti: “Bunlar içinde Suriyelilerin karıştığı olay sayısı 749’dur. Üstelik bu rakama taciz mağduru Suriyeliler ve kendi aralarındaki olaylar da dahildir. Şimdi, rakamlar bu şekildeyken acaba yalanlarla bu iki toplumu birbirine düşürme gayretinin asıl amacı nedir, buradan nasıl bir siyasi pozisyon umulmaktadır? Bunu anlamak, vicdanlarımıza izah etmek gerçekten mümkün değildir. Sadece bunlar değil, daha öyle iftiralar duyduk ki… Mesela, işlemlerini yapmak üzere ülkelerinden ve konsolosluklardan belge isteyebilmeleri için sadece ankesörlü telefonlarda geçerli telefon kartları dağıtılması projesi gerçekleştirildi. AB fonlarıyla finanse edilen bir projeydi. Bunu ‘Suriyelilerin telefon faturalarını devlet ödüyor’ yalanıyla gazetelerinde manşetten verdiler. Keza, Kızılaykart ile verilen yardımları ‘Suriyeliler devletten maaş alıyor’ diye yaydılar. Oysa bu da tamamen AB fonlarıyla yapılan bir projeydi ve kimseye maaş bağlanması gibi bir durum asla söz konusu değildi. Bunun gibi daha birçok iftira ve yalanı piyasaya sürdüler ve maalesef yüzleri kızarmadı, utanmadılar, rahatsız olmadılar.” 

Suriyelilerin maaş alıp almadıkları halen internette en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. İnsanlar bedava bonus veren siteleri ya da sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımları takip ederken aynı zamanda konuyu da araştırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here