Bakırköy’de Özel Anaokulu ve Devlet Anaokulu Tavsiyeleri

0

Bakırköy’de birçok devlet ve özel anaokulu bulunmaktadır. Çocuklarımızın daha iyi bir eğitim almasını sağlamak için bu kurumları iyice araştırmak ve eğitim kalitelerini iyi bir şekilde bilmeliyiz.

 

Devlet okullarında ders sayıları çok azdır. Sanat bilim ve hayal dünyalarına hitap eden dersleri, müfredatları ve bunları uygulayacak yeterlilikte öğretmen kadrolarına sahip değiller. Tüm bu olumsuzluklara rağmen çocuğunuzu kamuya ait bir anaokullarına göndermek istiyorsanız Mustafa Pars Anaokulunu tavsiye edebilirim.

 

Özel anaokullarında ise durum çok daha farklıdır. Eğitim yöntemleri bakımından çok daha gelişmiş ve Avrupa normlarında öğretim yapan özel okullar var. Bu okullarda birbirinden çok farklı modern eğitim metotları uygulanıyor.

 

Bu metotlardan bazıları;

High Scobe Metodu : “planla, yap, değerlendir.” bu süreç öğretmenlerin “çalışma zamanında ne yapmak istersiniz?” sorusuyla başlar. Planlarını belirten çocuklar, uygulamaya geçerler. Sürecin son aşaması olan değerlendirme kısmında öğretmenleri ile beraber uygulamalarını değerlendirirler.

 

Gems Programı :Bir tür matematik ve fen etkinliğidir. Bu programda fen ve matematik dersleri; uygun ortamlar hazırlanarak deneylerle, araştırmalarla, kendi fikirleriyle ve kaynak materyallerle keyifli ve eğlenceli hale getirilir.

 

Montessori Eğitimi: Çocuğa öğretmenden bağımsız bir biçimde, kendi kendine yapabilme, fırsat verme, kendini yönetebilme gibi becerileri kazandırmayı hedefler. Bu eğitim metodunda öğretmen çocuklara materyalleri verir fakat müdahale etmez.

 

Scamber: Bir beyin fırtınası yöntemidir. Çocukların çok boyutlu düşünmelerini ve yaratıcı çözümler üretmelerini sağlar. Temel olarak, bir nesne seçilir ve çocuğa nesne ile ilgili sorular sorulur. Sorular yedi farklı biçim taşıyabilir; yer değiştirme, birleştirme, uyarlama, değiştirme, diğer kullanımların yerine koyma, yok etme ve tersine çevirme.

 

Reggio Emilia: Bu eğitim Metodunun temel özelliği işbirliğine dayalı bir öğrenme sistemi olmasıdır. Birlikte hareket etmeyi, sosyal yapı içerisinde diyalog kurabilmeyi, ahengi ve öğrenme kavramlarını vurgular.

 

Bu eğitim metotlarıyla çocuğunuz eğitim hayatına sistematik bir şekilde başlar ve öğrenme deneyimini zenginleştirir.

 

Peki, bu eğitim metotlarını uygulayan okullar var mı?

Öncelikle yukarıda anılan eğitim tekniklerinin birçoğu, yenilikçi eğitim sistemi ile tüm dünyanın dikkatini çeken ve bu alanda inanılmaz bir ilerleme kaydeden Finlandiya’dan alınmıştır.

 

Bu eğitim metotlarını başarıyla ve ciddiyetle uygulayan, okul öncesi eğitim kavramının tüm bileşenlerini başarıyla bir araya getirmiş az sayıda okul bulunmaktadır. Bu okullardan biri de İstanbul Bakırköy ilçesinde bulunan Yetenekli Eller Anaokuludur. Yukarıda kısaca değindiğimiz eğitim metotları ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak istiyorsanız okulun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yetenekli Eller Anaokulu : www.yeteneklieller.com.tr

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here