Cumhuriyet’le dayanışma ve Cumhuriyet’i protestolar!

0

Cumhuriyet gazetesinin Charlie Hebdo’da dergisi seçkisi yayınlamasının ardından protestolar ve suç duyurularının yanı sıra dayanışma ziyaretleri de sürüyor.

 

 

Sendika temsilcileri, milletvekilleri ve sanatçıların da aralarında olduğu kişiler dün olduğu gibi bugün de gazeteye dayanışma ziyaretleri gerçekleştirdi.

Trabzon, Konya, İstanbul ve Kayseri’de bazı gruplar Cumhuriyet gazetesini protesto etti.  Gazete ve Charlie Hebdo’nun kapağını köşelerine taşıyan ve sosyal medyada hedef gösterilen Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında beş kez suç duyurusunda bulunuldu.

Dayanışma ziyaretleri

Cumhuriyet gazetesinin İstanbul’daki binasına dayanışma ziyaretleri bugün de devam etti.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Gen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba gazeteyi ziyaret etti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) İstanbul Tabip Odası temsilcileri de birlikte bir ziyaret gerçekleştirdi.  Ziyarete KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu Türkiye Barış Meclisi üyesi ve eski Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy’un da aralarında olduğu temsilciler katıldı.

Sanatçılar Tarık Akan ile Rutkay Aziz ziyarete gelenler arasındaydı.

Protestolar

Cumhuriyet gazetesine yönelik protestolara bugün gazete  yöneticileri ve iki yazarı hakkındaki suç duyuruları da eklendi.

İstanbul’da protestolar Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde gerçekleşti.

* Özgür-Der üyesi bir grup, gazeteyi protesto ederek suç duyurusunda bulundular. Ayrıca avukat Ali Çezik de Cumhuriyet gazetesi ve sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

* Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan Hukukçular Derneği ve Hukukun Üstünlüğü Platformu üyesi avukatlarla, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyesi kadınlar, bazı Charlie Hebdo dergisi karikatürlerinin yayınlandığı Cumhuriyet Gazetesi’ni protesto etmek için ortak açıklama yaptı.

* Konya’da AKP Karatay Gençlik Kolları Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Süleyman Ümit Can ve Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) üyesi bir grup Konya Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu.

* Saadet Partisi Kayseri İl Başkanı Mahmut Arıkan beraberindeki bir grup gazetenin seçkiyi yayınlamasına tepki göstererek gazetenin yöneticileri ve iki yazarı hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Grubun “Çamuriyet” yazılı dövizler taşıması dikkat çekti.

* Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği (KİMDER) Başkanı Seyit Halil Yüzgeç de Adliye önünde basın açıklaması yaparak, Cumhuriyet gazetesine tepki gösterdi.

* Trabzon’da Milli Türk Talebe Birliği Trabzon İl Başkanlığı üyesi bir grup, Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasını protesto etti. (BK)

* Fotoğraflar: AA

 

Bianet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here