Ana SayfaPolitikaDemirtaş'tan Erdoğan'a biz kralını...

Demirtaş’tan Erdoğan’a biz kralını da tanımayız!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı ilk defa Konya’da bir kongreye katıldı. HDP Konya İl Örgütü, 1. Olağan Kongresi’ni HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımı ile Rixos Otel’de gerçekleştirdi. Demirtaş gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle;
Demirtaş, “HDP‘nin büyümesi ülkenin gerçek demokrasisine katkı sunacaktır. Her kongre bir yenilenme, taze bir kan ve nefestir. Şüphesiz ki eksikleri olmayan bir parti değiliz biz eksikliklerinin ve yetersizliklerinin farkında olan ve bunu düzeltmeye çalışan öz güvenli bir partiyiz. Önemli olan eksiklerini yetersizliklerini doğru tespit ederek, cesaretle üstüne gidip yol kat edebilmektir. Bizim parti geleneğimizin belki de en önemli özelliği budur” dedi.
ağır bedeller vererek geldik.
Konya’nın yeni parti yönetimine önerilerde bulunan Demirtaş, şöyle devam etti: “Biz bütün halkların, inançların, ezilenlerin yüreğine, kalbine giden yolu nasıl aşacağız, bu kadar zulüm haksızlık varken işsizlik varken, milyonlarca insan açlık sınırı altında köleliğe mecbur edilmişken biz bu insanların derdine nasıl derman olacağız, bu insanlara nasıl gideceğiz, bunları tartışıp eksiklerden yola çıkmalıyız. Muhalefet kendini doğru sorgulamazsa başarılı olamaz. Kendimize güvenerek bu günlere geldik ve Türkiye’nin en genç yeni partisi olarak daha özgür ve onurlu yaşamı Türkiye halklarına vaat edeceksek, daha fazla çalışmamız lazım. Bu günlere ağır bedeller vererek geldik.”

Konya’dan birlik beraberlik
Rehavete kapılmadan sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştıklarını ve halkın beklediği emeği ortaya koyarak bir sonuç çıkarmak zorunda olduklarını vurgulayan Demirtaş, “Türkiye’yi halklar için cehenneme çeviren, halkların birbirinden korktuğu, nefret ettiği bir kimlikler mezarlığına çevirmek isteyenlere karşı adil barışı ve eşitlikçi kardeşliği sağlamak zorundayız” dedi. Konya’nın Mevlana’nın, hoşgörünün kenti olduğuna dikkat çeken Demirtaş, Konya’dan birlik beraberlik mesajlarının verilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu toprakların zulmünü görmemiş kimse yok
Bütün ezilenlerin, sorunlarını birlikte çözmenin gücünü de yaratmak durumunda olduklarını belirten Demirtaş, şunları aktardı: “Aranızda neredeyse tarih boyunca bu toprakların zulmünü görmemiş kimse yok. Ülke kurulurken beraber kurmuşuz diyorlar ki acı gün ve tatlı günler bir olmuş. Birlikte kan dökmüşüz ancak ülkeyi inşa ettiklerinde bir kenara ittiler. Bu ülkeye ayrımcılığı dayatan biz mi olduk? Ülkeyi kurduktan sonra yok saydınız, memleketin tüm sorunlarının kaynağı da bu. Kendi topraklarımızda köle muamelesi gördük. Israrla ya tek olacaksınız ya da sizi bu topraklarda yaşatmayız diyorlar şimdi. İnkarı sürgünü dayatıyor” dedi.

Soma’da diri diri toprağa gömdüler
Diğer önemli bir meselenin de açlık ve yoksulluk olduğuna dikkat çeken Demirtaş, Soma’da işçilerin yaşamlarını yitirirken Kürt-Türk olup olmadığına bakılmaya gerek duyulmadığını kaydeden Demirtaş, “Hepsini aynı biçimde diri diri toprağa gömdüler. Halkımızın alın terinin hakkını alacaksak birlik olmak durumundayız. Sömürünün olduğu yerde sen inancını da özgür yaşayamazsın” diye belirtti. Halkları açlıkla terbiye edenlere karşı alternatif bir çözüm oluşturmak gerektiğine işaret eden Demirtaş, “On binlerce aile asgari ücret ile geçinmek zorunda bırakılıyor. İnsanın onurunu elinden alıyorlar kömür makarnalarla kendi kurumlarının önünde saatlerce kuyrukta bekletiyorlar. Sosyal yardım adı altında insanları kendilerine mecbur bırakıp onursuzlaştırmaya çalışıyorlar. Kazandıklarımız bize adaletli dağıtılsa, asgari ücret 3 bin TL de olsa ekonomimiz iflas etmez. Mesele adil dağıtım meseledir. Ülkenin servetinin yarısını yiyorlar. Holding sahipleri, uluslararası sermaye güçleri bu ülkelere yatırım yapsınlar diye emeğinizi onlara veriyorlar. Bu tercih meseledir. Ya patrondan yana olursun ya da işçiden yana. Bunlar tercihini patronlardan yana yapmış. HDP ezilenden yana tercihini yaptığı için, yoksulluğu ancak biz durdurabiliriz. Çünkü biz emekçinin kurduğu partiyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Devlet korksun bizden
Seçimlerin yaklaştığına dikkat çeken Demirtaş, şöyle devam etti: “Kim ki gözünü yükseklere dikip bu halkın emeğini alınterinin üstünden yükseklere çıkacağım derse kendini kandırır. Halkın sırtından geçinen alçaklar yükseğe çıkamazlar. Halkın sırtına basa basa yükseğe çıktılar. O kadar yükseldiler ki yukarıdan bakınca bizi karınca gibi görüyorlar. İnsan yerine bile koymuyorlar.” Bütün ezilenlerin siyasetteki çürümüşlükten bıktığına vurgu yapa Demirtaş, “Bize yeni yaşam heyecanı lazım. Bıktık artık halka bağırıp çağıran siyasetçiden. Koltuğunu sadece ailesinin menfaatleri için kullanan, devleti babasının malı gibi kullananlarda, devletten korkmaktan devlet korksun bizden” dedi.

Buradaysak gençlerin sayesinde
Ülkede en fazla gerilla, asker ve polis analarının acı çektiğini belirten Demirtaş, “Bu analar haklarını helal etmeden bu ülkeye barış gelmez” dedi. Kadınların öncü rol oynaması gerektiğine işaret eden Demirtaş, tüm kadınlara “Düşün Konya’nın yollarına, kardeşlik mesajlarını sizler götürün” çağrısında bulundu. Gençlere de seslenen Demirtaş, “Bugün buradaysak gençlerin sayesinde. Genç arkadaşlarım bu partiye öncülük ederse biz iktidara geliriz. Onlarca genç toplumun sorunlarına karşı ilgisiz büyüyor. Unutmayın Mazlum Doğan 22, İbrahim Kaypakkaya 21 yaşındaydı” diye belirtti.

Halkların demokratik iktidarını kurmak istiyoruz
Hazırladıkları halkçı projelerle seçim çalışması startını vereceklerini vurgulayan Demirtaş, “Bir ülkenin kaderi yoksulluk üzerine kurulamaz. Biz bu halkın oyunu alıp saraylarda saltanat kuranların bu ülkeyi yönetemeyeceğini gördük. Biz artık muhalefet olmak istemiyoruz. Halkların demokratik iktidarını kurmak istiyoruz. Biz inanırsak bütün barajlar yıkılır. Herkes artık onurlu ve özgür yaşam istiyor” dedi.

Ama biz kralı da tanımayız
Ülkenin sorunlarını çözmek gibi tarihi bir sorumluluklarının bulunduğunun altını çizen Demirtaş, kimseyi mahcup etmeyeceklerini belirterek, Kral Abdullah’ın ölümü nedeniyle ülkede ulusal yas ilan edilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, şöyle devam etti: “O topraklarda Hz Peygamberin emanetleri var. Fakat o emanetler o topraklarda bulunuyor diye, o saraylarda oturanlar kutsal mı oluyor? Kusura bakma, 30 karısı, 60 çocuğu var. Bir yerden bir yere 40 uçakla gidiyor, tüm eşyalarını yanında götürüyor. Bunlar bir saniye bile Hz. Peygamber gibi yaşamadılar. Allah günahlarını affetsin. Şimdi ölmüş diye yas tutacağız, kusura bakmayın biz yas tutmuyoruz. Kral senin kralın olabilir. Ama biz kralı da tanımayız. Bu ülkenin 12 milyon taşeron işçisi var. Senin kralının tek bir akşam yemeğinin masrafı bin tane taşeron işçinin bir aylık maaşı. Sen utanmadan açlık sınırı altında yaşanan ülkede insanlara kralımız öldü yas tutun diyeceksin. İnsanların buna üzüldüğünü zannetmiyorum. Başbakan neye dayanarak ulusal yas ilan ediyor. Bu ülkede her gün çocuklar öldürülüyor, Roboski’de çocuklar öldürüldü. Çocuklar katledildi başınız sağ olsun bile demediniz.”

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Ayın Kitabı ‘Nazım Hikmet’ oldu!

Emin Karaca tarafından kaleme alınan ''Nâzım Hikmet: Mistik Romantik Ağır Mahkûm...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Kahve telvesinin 9 şaşırtıcı marifeti

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı, o kahvenin telvesinin de türlü...

Haftanın En Çok Satan 15 Kitabı!

En Çok Satan 15 Kitap; Bu hafta en çok satan kitapları okuma...

Tartışı-Yorum

Ankara’nın Gayrimenkul Fiyat Artışında 1.İlçesi…

Tolga Yumrukaya / Satış Reçeteleri-1 Emlak sektörü, 2015’te hem değer artışı hem satışlardaki canlılık açısından parlak bir yarıyılı geride bıraktı. Yapı ruhsatı verilerinin gerilemesi de arzın yavaşlayarak eldeki konut stokunun...

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa,...

İşini hakkıyla yapmak seküler bir namus yeminidir

Barış Ünlü’nün bugün davası vardı, Ankara Adliyesinde, DTCF’nin tam karşısı; çok farklı dönemlerin mimari anlayışını yansıtmakla beraber her ikisi de olabildiğince “çatık kaşlı”. Sosyoloji bölümünün eski dersliği, 433 diye...