Ana SayfaKadınDünyadaki Annelere, Tarihin En...

Dünyadaki Annelere, Tarihin En Uzun Mektubu: ANNELER ve GÖZYAŞLARI

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, Dünya annelerine, insana, hayvana ve çevreye yönelik her türlü şiddete karşı, şiddetsiz tepki yöntemleriyle, sevgi, saygı, şefkat, hoşgörü, dostluk ve barış için her zaman ve her yerde birlikte olmalarını önererek, “Şiddete, acılara ve gözyaşlarına sizler son verebilirsiniz, sizler olmadan asla…” çağrısında bulundu.

Sümer, basın toplantısında şunları da dile getirdi.

“Doğum yapan annelerin yanında doğum yapmayan anneler, benim için gönül anneleridir. Anneler; babalar ve gönül babalarının da destek ve katkılarını alarak ülkelerinde dernek veya federasyon, kıtalarda federasyon veya konfederasyon, dünya genelinde de konfederasyon veya konsey şeklinde örgütlenmelidir. Çağrım, dünyadaki tüm annelere olmakla birlikte önderlerin Türkiye’deki anneler arasından çıkmasını beklerim, dilerim.

8 Mart 2020 tarihinde, kadına yönelik şiddete karşı tarihte ve dünyada ilk erkek hareketini başlatmış Şiddetsiz Toplum Derneği’nin başkanı, erkek şiddeti nedeniyle annelerden, kadınlardan özür dilemiş ilk  insan (erkek) olarak bugün de özürümü yineliyorum.

Kitabım, şunlara da değinmektedir.

Gönüllü kuruluşların (STK) ve gönüllülerin sorunları ağır, etkileri yetersiz olsa da, dünyada her türlü şiddetin önlenmesinin en büyük gücü gönüllü insanlar olacaktır. Gönüllülük, büyük bir ailede yaşamak, dünyaya silinemez izler bırakmak, gönüllü izci liderlerinden Erdal Gülöz’ün söylemi ile “gönüllü olmak ücretsiz zenginlik bulmaktır.”

Silahlar değil, insanlar,  yüz yüze  ve  göz göze konuşmalı, şiddetsiz iletişim kurmalıdır. Silahlar bırakılmalı veya şiddetsiz yöntemlerle bıraktırılmalıdır.  Bu silahlar, geri dönüşümle, eğitim, sağlık ve istihdam gibi alanlarda kullanılmalıdır. Ağır silahlar üretilmemeli, kaçakçılık önlenmelidir. Silahlanma değil, silahsızlanma sağlanmalıdır. Daha doğmamış çocukların kanlarını, doğmamış annelerin gözyaşlarını  hiçbir tehlike beklememelidir.

Dünyaya, Orta Doğu’ya barış kahramanları geldi, geliyor ve gelecektir.

Birleşmiş Milletler Örgütü, Avrupa Birliği başta olmak üzere, savaş karşıtı örgütler ve inanç yapıları, insana, hayvana ve çevreye yönelik şiddete karşı, şiddetsiz yöntemlerle seferberlik başlatmalıdır.

Şeytan üçgeni yoktur, hiddet, nefret, şiddet, vahşet ve dehşetten oluşan insan beşgeni vardır.

Gelecekte, su ve gıda savaşlarının çıkabileceğinden söz etmek, insan soyunun büyük bir ayıbıdır, yakışıksızdır.

İdam, insan soyunun ağır bir şiddet suçudur.

Siyahlar ve karalar başta tüm renkler güzeldir. Kara, sarı veya kızıl derili insanların alınlarından öpüyorum.

Azınlıklar yoktur, doğal farklılıklar vardır.  Farklılıklara, farklılıkların kültürlerine, yapılarına, dillerine ve dinlerine saygı gösterilmelidir.

Uluslararası bildirgeler ve sözleşmeler uygulanmalıdır.

Şiddet suçlarında af, ceza indirim ve zaman aşımı olmamalıdır.

Türkiye’deki anayasal kuruluşlar, hedef kitlelerin temsil edileceği demokratik yapılar olmalıdır.

Seçim barajı olmamalıdır.

Laik eğitim sağlanmalı, gazeteci-yazar Bekir Coşkun’un dediği gibi, aileler, anneler, babalar okul olmalıdır.

Hayvanlara şiddet, onların güreştirilmeleri, dövüştürülmeleri, kafeslere, demir parmaklık arkalarına, akvaryumlara hapsedilmeleri vahşettir. Avcılık spor değil, cinayettir.

Çevre katliamları, toprağın, suyun, denizlerin, okyanusların ve doğanın kirletilmesi insanların ayıbıdır.

Türkiye’deki anneler, dünya annelerine, her yerde ve her zaman birlikte olmak çağrısında bulunmaktadır.

Ücretsiz sunulmakta ve sunulacak olan kitabın basılması için destek veren, Sonsöz Gazetecilik ve Matbaacılık Şirketinin sahibi, gazeteci Abdi Pehlivan’a, hazırlanmasına, baskısına emek ve zaman katan arkadaşlarıma, yazı ve görüşleri ile kitabın etkisini artıran gazeteci, yazar ve anne arkadaşlarıma, gazetecilerin yuvalarından olan Ankara Gazeteciler Cemiyetinde bizleri buluşturan Başkan Nazmi Bilgin ve arkadaşlarına, sizlere, hepimizin bugünlere gelişine katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum.

Kitabın diğer dillere de çevrilmesi uygun bulunduğu takdirde, yasal kurallar içinde çoğaltılması ve ücretsiz dağıtılması koşulu ile hiçbir maddi karşılık istenmeyecektir.

Annem Fatma Sümer’i, köyümüzde okul olmadığı için beni komşu köyde okula başlatan dayım İsmet Sümer’i, beni Ankara’ya alarak evinde büyüten, okutan amcam Besim Sümer’i onurla anıyor, annelik yapan yengem Nebahat Çelmen Sümer’e de teşekkür ediyorum.

Hepinize, sevgi, şefkat, saygı, hoşgörü, dostluk ve barışın bulunduğu bir ülkede ve dünyada yaşamanızı, bu büyük hedef için katkıda bulunmanızı dilerim.”

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

40 çalışmasıyla İngiliz grafiti sanatçısı Banksy

Banksy Erdoğan grafitisini Londra duvarlarına işledikten sonra Türkiye'de Twitter'da gündem oldu....

Kamp yapacaklara altın değerinde 5 ipucu

Şehir hayatının yoğun trafiği ve yaz mevsiminin gelmesiyle beraber artan seyahat özlemini...

Magnus Wennman’dan 12 fotoğrafla kaçışın ortasında uyumaya çalışan mülteci çocuklar

Gazeteci ve fotoğrafçı Magnus Wennman, ülkelerindeki savaştan kaçmaya çalışan dünyadaki mülteci...

İTÜ’de kendi alanında ilk birçok teknolojik tarihi eser yeşiller giydi

İstanbul Teknik Üniversite’sinde (İTÜ) emektar eserleri doğa ile buluşturan sergi açıldı....

Tartışı-Yorum

Ortadoğu`nun Panaroma Denemesi – Tartışı-Yorum

Tartışı-Yorum / Yakup EmrahŞüphesiz ki zulmün egemen olması ile birlikte birçok kavram, gücü ellerinde bulunduran totaliter sistemlerin kendi fikriyatlarını muhafaza etmek adına ürettikleri büyülü sözlerdir. Örneğin İnsan Hakları Bildirgesi...

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...