Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Fransa Oturum İzni Alabilmek İçin Nasıl Bir Yol İzlemeniz Gerekmektedir

Yaşam 14 Haziran, 20:38'de eklendi

FRANSA OTURUM İZNİ ALABİLMEK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMENİZ GEREKMEKTEDİR

Eğer bir kişi beş yıl Fransa’da yaşamışsa Fransız vatandaşlığına başvuru yapabilir ve aynı zamanda Fransız daimi ikamet hakkı için de başvuru hakkı kazanmış olur. Fransa’da kalıcı olarak ve uzun süreli olarak yaşamak isterseniz mutlaka ikamet belgesine sahip olmalısınız. Hangi belgeyi aldığınız fark etmez. İkisine de sahip olmanız sizin uzun süre Fransa’da kalmanı sağlayacak belgelerdir. Yine de hangi belgeyi alacağınız konusunda kararsızlıklar yaşayabilirsiniz. Arasında elbette farklılıklar bulunmaktadır. Vatandaşlık hakları ile ilgili https://vatandaslik.com.tr/ adresi de size yardımcı olacak ve detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Fransa çifte vatandaşlığı izin veren bir ülkedir. Bazı İngiliz vatandaşları da bu özelliğinden dolayı Avrupa Birliğinde yaşamak için Fransız vatandaşlığına başvuru yapmaktadır.

Fransa’da yaşamak için daimi oturum izni aldıysanız bu izin sayesinde 10 yıl kadar burada yaşayabilirsiniz. Tabi bu süreyi yenileyebileceğiniz için bu da Fransa’da süresiz olarak yaşayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Hemen hemen bir Fransız vatandaşı ile aynı haklara sahip olunsa da yine de bazı farklılıklar bulunacaktır. Mesela seçimlerde oy kullanamazsınız ve kamu görevinde bulunamazsınız.

Fransız vatandaşlığına sahip olan kişiler aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşı da olmuş olurlar. Bu ise AB üyesi olan ülkelerde rahat bir şekilde dolaşmanızı sağlar. Dilediğiniz gibi gidip gezme şansı bulursunuz. Gezilecek bölgeler hakkında da www.gezilecek.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Fransız vatandaşı olmanız durumunda kendi vatandaşlığınız da bırakmanız gerekli bir durum değildir. Fransız çifte vatandaşlığını da seçebilirsiniz. Fakat yine de toplam 10 ay boyunca Fransa’yı altı ardışık ay boyunca terk etmeniz durumunda süresiz olarak yaşama hakkınız elinizden alınabilir. Bu konuya dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Fransa’da 5 yıl boyunca kalmış AB ya da AEA ve İsviçre vatandaşları gelir kanıtlamasında bulunmadan daimi oturum izni alabilirler. Bu izni almaları bile artık zorunlu bir koşul değildir. Fakat eğer oturum izni almazlarsa ev yardımı gibi yardımlardan faydalanamazlar. Peki AB, AEA ve İsviçre vatandaşı olmayan kişiler için durum nasıldır bir de bu konuda bilgi verelim. Bu kişiler de 5 yıl Fransa’da yaşadıktan sonra izin almaya hak kazanırlar. Oturma iznine sahip olan kişiler için boşanma, eşlerinin ölmesi gibi durumlarda da izinleri geri çevrilmez ve korunmaya devam eder.

Fransa daimi ikamet izni başvurusunda bulunmak için öncelikle hazırlamanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. İkametinizi kanıtlayacak bir belge, iş sözleşmeniz, banka ekstreleriniz, doğum belgeniz ve evli iseniz evlilik belgeniz, sizden istenen tıbbi belgeler.  Başvuru ücretleri de başvuru sebeplerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Fransız vatandaşlığının en güzel avantajlarından birisi Avrupa Birliği’nin 28 ülkesini doyasıya gezme rahatlığına sahip olursunuz. Özel bir vizeye ihtiyaç duymazsınız. Ayrıca dilediğiniz gibi bu ülkelerden birinde yaşayabilirsiniz.  Ayrıca girişimcilik faaliyetlerinde bulunabilirsiniz ve şirket kurabilirsiniz.

Bordeux Fransa’nın en cazibeli ve zengin şehri olarak kabul edilmektedir. Güzellikleri ve mimarisi ile bu şehir küçük Paris olarak da anılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.