Haydarpaşa Dayanışması ‘Haydarpaşa Garı’ için yürüdü!

0

Hızlı tren projesi nedeni ile uzun süredir kapalı kalan Haydarpaşa Garı’nın yeniden işlevli hale gelmesi için bir araya gelen Haydarpaşa Kent İnsiyatifi üyeleri Kadıköy İskele Meydanı’ndan Haydarpaşa Garı’na yürüyüş düzenledi.

Haydarpaşa Dayanışması pankartı arkasında ‘Haydarpaşa Gardır Gar Kalacak’ sloganları ve “Haydarpaşa Garı Ayakkabı Kutusuna Sığmaz. Sıfırlayamazsınız” dövizleriyle yürüyüş gerçekleştiren Haydarpaşa Dayanışması üyeleri gar önünde basın açıklaması yaptı.

3

 

 
Haydarpaşa Dayanışması adına açıklama yapan Ferda Sayın ve Tamer Doğan, ”Kentsel ve Tarihsel Sit Alanı” olan kamusal bölgenin 2004 yılından beri AKP iktidarı tarafından hukuk kurallarının açıkca çiğnenerek ”Ticaret ve Turizm Merkez Alanı”na dönüştürülmek istendiğini belirttiler.

4

 

Haydarpaşa Dayanışması adına konuşan Ferda Sayın ve Tamer Doğan açıklamarına şöyle devam ettiler;

“İktidarın ve emrindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, yağma kararlarını uygulamak için Haydarpaşa Garı alanına komşu parsellerde adım atma kurnazlığında olduğunun farkındayız. Bölgede bu amaçla İBB, İSPARK’a peşkeş çekilen hazine arazisinde yapılan otopark inşaatıyla, zemin kaymasına bağlı olarak Haydarpaşa Numune Hastanesi binalarında gözle görülür hasara yol açmıştır. Ülkemiz tıp tarihinde önemli yer tutan Haydarpaşa Numune Hastanesi’nin uzun yıllardır depreme karşı güçlendirilmesi ve yenilenmesi gerekirken, Haydarpaşa Port projesinin ihtiyaç duyacağı otoparka çevrilip hastanenin kent merkezinden uzaklaştırılmasının hesapları yapılmaktadır.
Bizler Haydarpaşa Dayanışması bileşenleri ve duyarlı yurttaşlar olarak 10 yılı aşkın süredir Haydarpaşa Garı, Kıyı ve Liman bölgesini kapsayan kamusal alanı değerleriyle birlikte savunma çabası içerisindeyiz. Aynı düşünce ve kararlılıkla yağma karar ve uygulamalarına karşı meşru direnme hakkımızı sonuna kadar kullanmak çin tereddüt etmeyeceğimizi bir kez daha kamuoyuna saygıyla duyuruyruz”

5

 

Eren Aşnaz/PressHaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here