Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

İsmail Welat ismi sakıncalı bulunarak 6 ay sonra geri alınmak istendi

Politika, Tüm Haberler 22 Mayıs, 21:25'de eklendi

Erzurum Yakutiye İlçe Nüfus Müdürlüğüne kaydı yapılan İsmail Welat adlı çocuğun ismi sakıncalı görülerek 6 ay sonra  geri alınmak istendi.

Erzurum‘un Yakutiye ilçesinde 12.08.2014 tarihinde doğan İlçe Nüfus Müdürlüğüne kaydı yapılan İsmail Welat adlı çocuğun ismi sakıncalı görülerek 6 ay sonra geri alınmak istendi. Tekman Gündem‘de yer alan habere göre, devlet daha sonra Sever ailesine tebligat göndererek ismin sakıncalı olduğunu bildirdi. Sakıncalı bulunan İsmail Welat ismi hakkında devlet tarafından dava açılarak isim geri alınmak isteniyor. Demokrasi, insan hakları ve Kürtlerin kabulünden bahseden iki yüzlü kirli bir devlettin olduğunu belirten Sever Ailesi, “Aile fertleri olarak bu dava karşısında bütün haklarımızı kullanacağız ve hukuk çerçevesinde ne gerekiyorsa hepsini yapacağız” diye konuştu. Sever Ailesi “Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemeleri ismi geri alma noktasında bir karar verirse davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar götüreceğimizi kamu oyuna duyuruyoruz” dedi.

ismail-welat-ismi-sakincali-bulundu

20.01.1994 yılında Hınıs’ın Suvaran Köyünde yapılan ihbar sonucu İsmail Sever ve Bengi Yıldırım adlı gerillaların şehid edildiğini ve bu olaydan 24 yıl sonra İsmail Sever’in bir torunu olduğunu belirten Menderes Sever, ” Devletin bu olaydan dolayı İsmail Welat ismini sakıncalı bulduğunu” belirtti. Devlet hem insanlarımızı katlediyor hemde kendi isimlerini çocuklarımıza vermeyi yasaklıyor diyen Sever Ailesi, “Bu şekilde kardeş olmanın ve barışı sağlamanın zor olduğunu” belirtti. Erzurum İnsan Hakları Derneği‘ne çağrımızdır bu davanın takipçileri olmalarını arz ediyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.