İşte dünyanın en meşhur tiyatroları!

0

Çeviri/Günel Abdullayeva Tekcan

Dünyanın meşhur tiyatroları Londra, Paris, Moskova, Milano, Sydney, New York gibi şehirlerde yer almakta. Tiyatro severlerin çoğu en azından bir kere de olsa bu mekanların birinde olmak istemişlerdir.

 

Londra, İngiltere .

Londra güzel tiyatroları ile meşhurdur. Bunlardan en meşhuru Covent Garden sayılır. 1946 yılından beri bu yer opera ve bale gösterilerinin aynı zamanda kraliyet opera ve balesinin gösteri yeridir. Şu anki bina aynı yerde inşa edilen sayı olarak 3. binadan oluşuyor. 1720 yılında aynı yerde 2. Londra Dramatik Tiyatrosu yer alıyordu. 1809 yılında yangın sebebiyle Kral tiyatrosundan geriye bir şey kalmadığı için bir sene sonra yeni bina inşa edildi. Yeni inşa edilen binanın ilk gösterisi William Shakespeare’in “Macbeth” eseri oldu. 1856 yılındaki yangında yine de tiyatro tamamen mahvoldu. Tiyatro 2 senede inşa edildi. 1990 yılında tiyatronun komple yenilenmesine karar verildi. Şuan tiyatro salonu 2500 kişi kapasiteye sahip. Tiyatronun özelliği yapılan gösterilerin eser yazarları tarafından yazılan dilde yani orijinal dilde yapılmasıdır.

ingiltere

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paris, Fransa

En meşhur tiyatrosu Grand Opera’dır. Tarihi 1669 yılında başlamış olup XIV. Louis isteği üzerine inşa edilmiştir. İnşa edenler şair Peren ve besteci Camber olmuştur. Yüzyıllar boyunca tiyatro tek adını değil, hem yerini de değiştirmiştir. Sonunda yeni inşası 1875 yılında mimar Charles Garnye tarafından yapılmıştır. Tiyatronun bahçesini Drama, Müzik, Şiir ve Dansı simgeleyen 4 heykel süslüyor. Tiyatro şuan en çok ziyaretçi kabul eden tiyatro sayılır.

fransa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viyana, Avusturya

Viyana tiyatrosuna dünyanın en güzel opera tiyatrosu denilebilir. Yapı 1869 yılında inşa edilmiştir. Açılış Mozart’ın “Don Juan” operası ile açılmıştır. Tiyatro binası neo Rönesans stilinde yapıldığı için zamanında çok sayıda eleştirilere sebep olmuştur. Ama yılların geçmesi ile bu tarz beğeni kazanmıştır. 2. dünya savaşında tiyatro hasar görmüş, 1955 yılında beklenen açılış Beethoven’in eseri ile yapılmıştır. Bu tiyatroda her sene 60a yakın gösteri yapılıyor.

viyana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İtalya Milano

İtalya Milano’da meşhur tiyatrolardan biri sayılan La scala yer alıyor. Bugün bu tiyatro dünyanın en meşhur tiyatrosu adını taşıyor. İlk gösterisi 1778 yılında Antonio Salieri’nin “L’Europa riconosciuta” – “Yenilenen Avrupa” gösterisi olmuştur. Milano’ya gelen turistlere ilk olarak bu tiyatro binası tanıtılıyor. Arturo Toscanini, Riccardo Muti gibi meşhur sanatçılar ilk olarak bu tiyatro sahnesinde boy göstermişler. En son tamirat 2000li yıllarda yapılmıştır. Açılış 2004 yılında yapılmış olup aynen 1778 yılındaki gibi Antonio Salieri’nin “L’Europa riconosciuta” – “Yenilenen Avrupa” gösterisi olmuştur.

italya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here