Ana SayfaHaberlerDünyadanKürdistan Ulusal Kongresi için...

Kürdistan Ulusal Kongresi için girişimler yeniden başladı

Son beş yıldır Kürdistan Ulusal Kongresi’nin toplanması için sürdürülen girişimler yeniden başladı.

 

PKK ile PDK arasında aşılamayan kimi sorunlar ve IŞİD’in KBY ve Rojava’ya saldırıları nedeniyle toplanması ertelenen Kürdistan Ulusal Kongresi‘nin toplanması için diplomatik temaslar yeniden başladı.

Bas Haber‘den Mehmed Salih Batırhan‘a konuşan HDP Van Milletvekili Adem Geveri, kongrenin toplanması için Kürdistan Bölge yönetimi’ndeki siyasi partilerden randevu talep ettiklerini belirterek “Bir ay içerisinde Erbil’e gidebiliriz” dedi.

Kongre’nin toplanmasına yönelik diplomatik temasların yeniden başladığını aktaran Geveri, KBY’deki siyasi kriz ve IŞİD ile savaşın Kongre girişimlerinin ertelenmesine neden olduğunu, ancak gelinen aşamada KBY’deki siyasi partilerden randevu talebinde bulunduklarını ve bir ay içerisinde DTK ve HDP‘den oluşan bir heyetin Erbil’i ziyaret edeceğini söyledi.

 

HDP Kongresi’nde de gündeme geldi

Nisan 2015’te HDP milletvekilleri Leyla Zana, Sırrı Süreyya Önder’den oluşan bir heyet, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Ulusal Kongre’ye ilişkin mektubunu KBY Başkanı Mesud Barzani ve YNK Lideri Celal Talabani’ye iletmek üzere Erbil’e gitmişlerdi. Son beş yıl içerisinde Kürdistan Ulusal Kongresi’nin gerçekleştirilmesi için çok sayıda girişimde bulunulmuş, toplantılar gerçekleştirilmişti. Bu amaçla kurulan Hazırlık Komitesi bir dizi toplantı yapmış, ancak PKK ile PDK arasında aşılamayan kimi sorunlar ve IŞİD‘in KBY ve Rojava’ya saldırıları kongre girişimlerinin ertelenmesine neden olmuştu.

Öte yandan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın da HDP’nin 2. Olağan Kongresi’ne katılan KBY’li siyasetçiler ile bir araya geldiği ve görüşmede Kürdistan Ulusal Kongresi’nin gündeme geldiği öğrenildi.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

2014’ün en komik 20 fotoğrafı

Paylaşım sitelerine birbirinden komik fotoğraflar yağarken bunlar arasında en çok beğendiklerimizi...

Dünyanın En Havalı Otelleri!

Dünyanın En Havalı Otellerini görmek için resme tıklayınız;

Daha önce hiç görmediğiniz 27 tarihi fotoğraf

Tarihin derinliklerinden çıkan fotoğraflar bazı zamanlar tarih kitaplarından bile daha değerli...

10 maddede muzun saymakla bitmeyen faydaları

Muz deyip geçmeyin, muza sıradan bir meyve gözüyle bakmayın. Muzun faydaları...

Tartışı-Yorum

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...

“Nasıl Olacak?” 25 Kasım’da sahneleniyor!

İki genç yönetmen, Ümit Anaç ve Berke Yüksel'in genç bir kadroyla hayat verdiği Tiyatro 8 ANKARA, sekizinci yaşına giriyor. Yeni sezona çok farklı tarzda kurgulanmış bir oyunla başlayan ekip,...

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...