Ana SayfaHaberlerMakine İmalatı için Kontrol...

Makine İmalatı için Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

Makine İmalatı sektörü için tasarlanmış Emulate3D Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Yazılımı sayesinde doğrudan RKS üzerinde makine tasarımlarınızı test edecek kontrol modellerini kurabilirsiniz. Tasarımlarınızın kinematik hareketlerini ve bunların sıralama ve zamanlamasını sanal bir ortamda analiz edip problemleri iyileştirirsiniz. Tasarım üzerinde fiziksel prototip oluşturmanıza gerek kalmadan daha hızlı değişiklik yapabilirsiniz.

Makinenizi veya mekanik otomasyon sisteminizi alışık olduğunuz CAD programı üzerinde oluşturun, çeşitli kinematik ve kontrol elemanlarını modeliniz üzerinde işaretleyin ve sistem çalışması üzerindeki bir ürünün varlığıyla tetikleniyorsa kolayca bir ürün kaynağı ekleyin. Ardından CAD üzerinde tanımladığınız sanal kontrol ve aktivasyon elemanlarını PLC’nizin giriş ve çıkış birimine bağlayın ve 3D modelinizi emülasyon ortamında çalıştırın.

CAD tasarımını gerçek kontrol sistemi mantığı ile birleştirerek Emulate3D’nin Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği desteğiyle, üzerinde dilediğiniz her türlü testleri yapabileceğiniz, tam bir Dinamik Dijital İkiz oluşturmuş olursunuz.

Gerçek sistemi inşa etmek için para ve zaman harcamadan önce sistem operasyonunu ve kontrol mantığını görüntülemeli ve doğrulamalısınız. HMI kontrollerini, operatörleri çevrimdışı olarak ve çalışan operasyonlarda kesinti olmadan eğitmek için kullanabilirsiniz. Gerçek dünyada maliyetli veya tehlikeli olabilecek sistem arızalarını sanal ortamda oluşturun ve gerçek hayatta oluşabilecek problemleri giderecek kurtarma aksiyonlarınızı geliştirin.

Makine İmalatı için Emulate3D kullanarak dinamik sanal prototip oluşturmanın avantajları şunlardır:

– Daha hızlı otomasyon projesi geliştirme

– Kapsamlı mantık dizisi ve zamanlama doğrulaması

– Maliyetli fiziksel prototipleri ortadan kaldırma veya azaltma

– Etkili ve operasyonu aksatmayan kullanıcı eğitimi

Bir makinenin veya başka bir otomatik sistemin başarılı bir şekilde çalışması, CAD’de ifade edilen mekanik tasarım ve mantıksal kontrolün tam bir uyum içinde senkronize olmasıyla mümkündür. Makine İmalatı için Emulate3D, bu iki tanımı bir araya getiren ve çözümü uygun maliyetli, tekrarlanabilir bir şekilde test etme ve iyileştirme aracı sağlayan sanal bir test ortamıdır.

Emulate3D’nin “CAD is the model” yaklaşımının hedefleri şunlardır:

– Her zaman en güncel CAD modelini ve PLC mantığını kullanmak

– Basit olarak CAD ve mantık kombinasyonu oluşturma

– Yeni eklenen değişiklikleri test etmek için gereken süreyi azaltma

– Mümkün olduğunca mevcut iş akışlarını destekleme

Makine İmalatı için “CAD is the Model” tekniğini Solidworks dosyası açma üzerinde uygulama şeklimiz;

“CAD is the Model” tekniği, mevcut iş akışınıza kolayca uyan bir süreç olması için tasarlanmıştır ve mevcut alışkanlıklarınıza müdahaleci olmaktan ziyade alışkanlıklarınızın arasına eklemeli olarak çalışır. Mekanik sisteminizi CAD yazılımınızda oluşturduktan sonra, Emulate3D’nin Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Komut ikon çubuğu CAD yazılımınızda gözükür ve o komutları kullanarak CAD modelinizi işaretlersiniz. CAD öğelerini işaretleme süreci, bunların Emulate3D çalışma zamanı ortamında otomatik olarak kontrol veya etkinleştirme öğeleri olarak tanınmasını ve uygun şekilde davranmasını sağlar.

hakkında makine imalati 2

Konveyör olması için çizdiğiniz model üzerinde ön ucu ve arka ucu hemen tanımlarsınız. Çalışma hızı, hızlanma-yavaşlama ivmeleri ve bandın yapıldığı malzeme gibi varsayılan değerleri eklersiniz. Foto-sensörleri oluşturur ve PLC girişlerine veya kontrol komut dosyalarına bağlantısını yaparsınız. Konveyör üzerine bir İtici koyar; ittirme yönünü, başlangıç konumunu, hareket aralığı ve hızını tanımlayabilirsiniz.

Hazır komut setleri geniş bir kullanıcı kitlesi için yeterli olabilirken, “CAD is the Model” tekniği şirketinize özgü tasarım öğelerini kolayca oluşturup kendi kurumsal obje kütüphanelerinizi kurabilmenizi sağlar. Bu sayede CAD modellerinizi işaretlemek için ihtiyacınız olan tüm öğelere sahip olur ve şirketinizin iş akışına uyum sağlayan bir sisteme ulaşırsınız.

Modelinizdeki aktif kontrol elemanlarını PLC mantığınıza bağlamak için PLC girdi ve çıktılarını Etiket Tarayıcı (Tag Browser) adını verdiğimiz bir tablo aracılığıyla eşlersiniz. Bu eylem bir kez gerçekleştirilir ve ardından PLC I/O eşlemesi model yapısına dahil olur. Ondan sonra CAD modeliniz üzerinde istediğiniz kadar değişiklik gerçekleştirilebilir ve eşleşmeler bozulmayacağı için model üzerinde yeni otomasyon testlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Bu esneklik yeni araştırma ve geliştirme projelerinizi hızlandırır.

Makine İmalatında “Unsur” Kullanmanın Gücü

CAD, modelinize işlevsellik eklemek için “Unsur” (Aspect) kavramı kullanırız. Unsurlar, CAD öğesiyle ilişkili davranışların çalışma zamanı ortamını bilgilendiren özelliklerdir. Unsurlar, CAD’e işlevsellik eklemenin etkili bir yoludur, kullanıcı tarafından tanımlanabilir ve kolayca eklenebilirler.

Bir malzeme işleme modelinde karşılaşılan tipik unsurlar şunları içerebilir:

  • Kutu, ağ, küre, silindir gibi çarpışma geometrisi fiziği türleri
  • Menteşe, sürgü vb. Kinematik eklemler
  • CAD grafikleri
  • Konveyörler gibi hareket yüzeyleri
  • Bir sistem bloke olduğunda (OnBlocked), sistem blokajı çözüldüğünde (OnCleared) gibi özel olaylar gerçekleştiğinde ne olacağını tarif eden fonksiyonlar tanımlanabilir,
  • Sistem üzerinde hareket edecek ürünleri oluşturmak için kaynak oluşturma ve ürün yaratma hızını belirleme,
  • Robot modelleme yetenekleri

İş akışınız gerektiriyorsa, bir görselle yani bir model nesnesi ile ilişkilendirilmiş birden çok unsurunuz olabilir. Unsurlar, Emulate3D içinde C # betikleri olarak oluşturulur, ardından bir Emulate3D Komut ikon çubuğu olarak CAD tasarımına eklenir. İşaretlenmiş CAD öğeleriniz, IO/ model eşlemesiyle birlikte CAD dosyalarındaki unsurları korur. Ayrıca çalışma zamanı Emulate3D modeli bunları içe aktarır ve sanal devreye alma modelini oluşturur.

Şu anda CAD is the Model teknolojisimiz, Solidworks dosyası açma, Autodesk Inventor ve PTC Creo yazılımları için kullanılabilir durumdadır.

İletişim Bilgilerimiz

Kaynak : https://3dgorsellestir.com/makine-imalati-icin-kontrol-ve-otomasyon-muhendisligi/ – Solidworks dosyası açma

E-Posta : info@dijitalis.com

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

25 maddeyle Hiperrealist sanat ve gerçeklik algımızla dalga geçen örnekleri

Resimde Hiperrealizm akımı deyince realizm kavramına aşina olanlar "hımm…" olmayanlar ise...

2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’ndan derlediğimiz 18 fotoğraf

Presshaber.com -  2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması'nın ödüllü fotoğraflarını sizin için...

Körlerle ilgili herkesin mutlaka bilmesi gereken 10 şey

KaosGL muhabiri Esra Güleç'in* körler üzerine hazırladığı listeyi çok beğendik ve...

“Ankara’da gezecek yer yok diyenlere!” 10 müthiş mekan

Ankara'da gezecek yer yok, konuk geldi nereye götüreceğim ya da...

Tartışı-Yorum

Kalbi atan ölü bedenler

Bazı anlar vardır zihinlerimizde çocukluğumuza dair. Hayal mi gerçek mi olduklarını ömrü billah çözemeyiz. Bize anlatılanları, oradan buradan duyduklarımızı kurgulayarak bir görüntü yaratmış da olabiliriz, bizzat gözlerimizle tanık olduğumuz...

Ankara’da Gayrimenkulün Son Durumu

Ankara, bilindiği üzere memur kenti olarak da bilinmektedir. Fakat son yıllarda oluşan konut projeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çıkarmış olduğu sosyal projeler ile   arsaların yüksek  noktada fiyatlanması aslında hiçte öyle...

Bir seçim klasiğine “Ünlemsel Merhabalar”

Tartışı-Yorum / Nihat Duru Seçimi seçim şarkısı ve bolca benzin israfı sanıp iğrenç şarkılarını baslı hoparlörlerle milletin kulaklarına dayayan iyi gün dostu siyasetçilerimize merhaba! ‘Çalıyor ama çalışıyor da’ diyecek kadar zihniyeti...