Ana SayfaHaberlerDünyadanMizah dergisine saldırı: 12...

Mizah dergisine saldırı: 12 kişi öldü!

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ‘Charlie Hebdo’ dergisine düzenlenen saldırı sonrası ulusal yas ilan etti. Paris’te güvenlik önlemleri had safhaya çıkarıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ulusa sesleniş konuşmasında, perşembe günü ulusal yas ilan ettiklerini duyurdu. Hollande, “En iyi silahımız vatandaşlarımızın birliğidir” şeklinde konuştu.

hakkında 0,,18176062 303,00 bağdadi

Bayrakların da üç gün boyunca yarıya indirilmiş olarak kalacağını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, “Özgürlük her zaman barbarlıktan daha güçlü olacaktır” dedi.

Hollande, saldırı sonrası olay yerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi almıştı. Saldırı, Paris‘in doğusundaki 11. bölgede meydana geldi.

Saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi de yaralandı. Ölenler arasında, Charb adıyla tanınan derginin genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier de dâhil dört karikatürist ve iki polis memuru da bulunuyor. Ölen diğer karikatüristler Cabu, Wolinski ve Tignous olarak tanınıyor.

hakkında 0,,16491419 401,00 bağdadiStephane Charbonnier

Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve saldırının silahlı üç kişi tarafından düzenlendiğini açıkladı.

Baskını düzenleyen ve binaya tekbir getirerek giren maskeli silahlı kişiler saldırı sonrası olay yerinden kaçmayı başardı.

hakkında 0,,18175068 401,00 bağdadiKarikatürist Cabu

Kaçmadan önce “Peygamberin intikamını aldık” diye bağırdıkları kaydedildi. Güvenlik güçleri saldırganları yakalamak için Fransa genelinde alarma geçirildi.

Fransa hükümeti toplandı

İbadethaneler, mağazalar, basın kuruluşlarına ait binalar ve ulaşımda güvenlik önlemleri had safhaya çıkarıldı. Fransa hükümet yetkililerinin acil olarak toplandığı bildirildi.

Fransa’da Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy de saldırıyı kınadı. Basın toplantısı düzenleyen Sarkozy, olayı “ifade özgürlüğüne açık ve net bir saldırı” olarak niteledi.

Sarkozy, “Fransa, kalbinden vuruldu. Sorumlular, adalete teslim edilmeli” ifadelerini kullanarak adaletin bir an evvel yerini bulması gerektiğini dile getirdi.

Saldırıdan önce Charlie Hebdo, Twitter’da terör örgütü IŞİD‘in halife ilan ettiği Bağdadi ile ilgili bir karikatür yayınlamıştı.

hakkında 0,,18175066 401,00 bağdadiKarikatürist Georges Wolinski

“Charlie Hebdo” dergisi yayınladığı Hz. Muhammed karikatürleri nedeniyle ölüm tehditleri alıyordu. 2011 yılında “Şeriat” özel sayısı çıkaran dergi genel yayın yönetmeni olarak Hz. Muhammed’i belirlemiş, bunun üzerine derginin merkezi kimliği belirsiz kişilerce kundaklanmıştı. 

Charlie Hebdo dergisinin bugünkü kapağı:
Charlie Hebdo

 

Charlie Hebdo, 7 Ocak tarihli son sayısının kapağında Fransız yazar Michel Houellebecq’e yer verdi. Yazar, üç haftadır Fransa’da büyük tartışma yaratan ve bugün kitapçılarda yer alacak Soumission (İtaat) isimli romanında 2022 yılında Elysee Sarayı’na Müslüman bir cumhurbaşkanının seçilmesini konu ediyor.

Dergi de bugünkü kapağında yazarın fotoğrafına yer vererek “Sihirbaz Houellebecq’in tahminleri: 2015’te dişlerimi kaybederim, 2022’de de oruç tutarım” ifadelerini kullandı.

DW

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sputnik’in seçimiyle en güzel 10 Rus model

Sputnik'in deyimiyle "güzellik ve zarafetleri" ile Rus kadınlarının moda dünyasında fırtına...

Stephen Hawking Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi

1. Okulda Kötü Notlar AlırdıGünümüzde Hawking’i parlak bir zeka ile...

Çare sosyalizm diyen en zengin yoldaşımız Bill Gates’e Twitter’dan yorumlar

Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in çare sosyalizm açıklamasından sonra, Twitter'dan da birçok...

Sosyal medyada günün konusu TRT: #trthabering

TRT Haber'in resmi Twitter hesabından paylaşılan zam haberi, günün sosyal medya...

Tartışı-Yorum

Ne garip bir muamma ‘Ene’

Ne garip bir muamma “Ene”. İnsanı daha süslü yapan bir ziynetmi yoksa defektimi? İster doğal seleksiyona inanın ister tecelliyata, kabul edersiniz iç dünyamızda ruhumuzu yoğuran bu aletin bir faydası/anlamı...

Lale Devri ne zaman bitecek?

Ghislaine de Busbecq Kanuni Sultan Süleyman’ın armağanı olan ilk lale soğanlarını Avrupa’ya tanıttığında belli ki tarihin ilk büyük spekülasyon balonuna neden olacağını tahmin edememişti. Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya 1600’de LALE 2015’te...

Türkiye’de katliamlar hangi kültürden besleniyor?

Bugün Kürt illerinde yaşanan katliamlar hangi kültürel gelenekten besleniyor ve yaşananlara sessiz kalan vicdansızlık referanslarını nereden alıyor? Sendika.org yazarı Önder Özdemir, tarihten verdiği birkaç örnekle yaşadığımız güne kadarki katliamlar...