Ana SayfaHaberlerDünyadanNew York Times, "bomba...

New York Times, “bomba yapımında kullanılan gübre IŞİD’e Türkiye’den gidiyor”

ABD’nin en büyük yayın organlarından New York Times, Türkiye’den IŞİD’in kontrolündeki Tel Abyad’a kamyonlarla gübre taşındığını ve gübrelerin bomba yapımında kullanıldığını yazdı.

 

New York Times gazetesi, Urfa’nın Akçakale ilçesinden IŞİD’in kontrolündeki Tel Abyad’a bomba yapımında kullanılan gübre taşındığını yazdı.

Ben Hubbard ve Karam Shoumali imzalı “Bomba yapımında da kullanılan gübre Türkiye’den IŞİD topraklarına geçiyor” başlıklı haberde, içlerinde amonyum nitrat gübreler bulunan çuvalların işçi oldukları belirtilen kişilerce römorka yüklendiği görülen bir fotoğrafa da yer verildi.

New York Times muhabirleri gübre yüklü araçların son iki günde dört kez sınır kapısından geçtiğini ve bir süre sonra boş olarak Akçakale’ye döndüğünü aktardı.

Akçakale Belediye Başkanlığı Sözcüsü Mustafa Güçlü’nün önce sınırdan gübre geçişini reddettiği; daha sonra ise, geçiyorsa da bunun tarım için kullanıldığını söylediği öne sürüldü.

Haberde, fotoğrafları inceleyen ABD’nin Indianapolis kentindeki IUPUI üniversitesinden adli tıp kimyageri John Goodpaster, çuvallarda net biçimde amonyum nitrat olduğunu gördüğünü söylüyor.

Goodpaster, bu maddenin akaryakıtla birleştirildiğinde TNT’nin yüzde 85’i oranında patlayıcı güce sahip olduğunu belirtti.

new york times, işid, türkiye, gübre, tnt, bomba yapımı, tel abyad, John Goodpaster, akçakale, kobani, Karam Shoumali, Ben Hubbard,2

İMC

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

6 meyvenin ‘insan eli’ değmeden önceki ‘yabani’ hali

İnsanlık doğaya karşı verdiği "savaşta" görece üstünlük elde ettiğinden beri doğanın...

En ilginç 21 flash bellek tasarımı

Press Haber | Teknoloji günden güne gelişirken insanların ilgisini çekmeye yönelik de...

Dünyanın En Havalı Otelleri!

Dünyanın En Havalı Otellerini görmek için resme tıklayınız;

Başkentte sanat eseri gecekondu müze olmayı bekliyor

Ankara'nın Altındağ ilçesinde bir gecekonduda oturan, yüzde 70 engelli olan ressam...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.  7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki...

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim...