Pankreas kanseri tedavisinde dev adım!

0
Pankreas kanseri tedavisinde dev adım!

Fransız bilim insanları Pankreas kanser hücrelerini yok etmek için dev bir adım attılar ve yeni yöntemler geliştirdiler.

 

Fransa‘da bir grup bilim insanı, pankreas kanserinin tedavisine çığır açacak bir araştırmaya imza attı. Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden (Inserm) bilim adamlarının sadece kanser hücrelerini öldürmesi için değişikliğe uğratılan bir virüsle yaptığı araştırma sonuçları tedavi için umut verdi.

Laboratuvardaki araştırma, herpes simplex adı verilen virüsten türetilen bu virüsün sağlıklı hücrelere zarar vermeden pankreas kanseri hücrelerinde çoğaldığını ve bunların çoğunu yok ettiğini ortaya koydu. Bilim insanları, daha sonra değişime uğratılan bu virüsü tümörlü insan hücrelerinin nakledildiği farelere 1 doz enjekte etti. Kemoterapiyle uygulanan bu tedaviden sonra tümörlerin çok küçüldüğü görüldü ve ciddi yan etkilere de rastlanmadı. Araştırmanın sonuçları Inserm’in internet sitesinde yayımlandı. Pankreas kanseri, kanser türlerinin en ölümcüllerinden. Teshişten sonra hastaların dörtte üçünden fazlası 1 yıl içinde yaşamını yitiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here