Rus yanlıları ateşkese ‘hayır’ dedi!

0

Donetsk ‘te Rus yanlıları ile Ukrayna ordusu arasındaki çatışmalar sürerken, Rus yanlıların lideri Alexander Zakharchenko, ateşkes yapmayacaklarını açıkladı.

 

Ukrayna’nın doğusunda ordunun yeniden ağır saldırıya başlamasıyla şiddetlenen çatışmalarda ateşkes ihtimali giderek zayıflıyor. Rus yanlılarının kurduğu Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakanı Alexander Zakharchenko, birliklerinin savunma değil hücum halinde olduğunu söyleyerek ateşkes istemediklerini duyurdu.

RIA Novosti’de yer alan habere göre, Kiev‘le ateşkes yapmayacaklarını söyleyen Zakharchenko, ayrılıkçıların, ön cepheyi Donetsk’in sınırlarına itebileceğini açıkladı. Rus yanlısı lider, “Bizim tarafımızdan ateşkes için artık herhangi bir çaba gösterilmeyecektir” dedi. Rus yanlıları, dün yaptıkları açıklamada ellerinde yaralı halde ele geçirdikleri 16 Ukrayna askeri olduğunu belirtmişti. Ukrayna ordusu da Donetsk Havalimanı’ndan çekilmek zorunda kaldığını duyurmuştu.

Ukrayna ordusunun bölgeye son saldırıları sonucu sivillerin yaşadığı bölgeler de ateş altında kalmış ve bir hastane bombalanmıştı. Dün sabah ise bir otobüs durağına top mermisi isabet etmesi sonucu 13 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

 fft16_mf3276094

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here