Sırrı Süreyya Önder Öcalan’ın Newroz mesajı hakkında konuştu

0
Sırrı Süreyya Önder Öcalan'ın Newroz mesajı hakkında konuştu

Abdullah Öcalan’la görüşmek üzere İmralı Adası’na giden HDP heyeti adına Sırrı Süreyya Önder önemli açıklamalarda bulundu.

İmralı Adası’ndan dönen HDP heyeti adına açıklamalarda bulunan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz’da okunacak mesajının kendilerine teslim edildiğini söyledi. Önder, İmralı’da tutulan 5 tutsağın farklı cezaevlerine gönderildiği, yerlerine belirlenen 5 tutsağın da ilerleyen günlerde İmralı’ya nakledileceğini aktardı.

abdullah-öcalan-nevruzda-serbest-haber-alarmı

“Nitelikli bir müzakere sürecine kapı aralayacak

İmralı Adası’na giderek PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşen DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, HDP Grup başkan vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile KJA aktivisti Ceylan Bağrıyanık adadan döndü. Yaptıkları görüşmeyle ilgili Med Nuçe televizyonundaki bir programa katılan Sırrı Süreyya Önder, önemli açıklamalarda bulundu. Öcalan’ın 28 Şubat’ta hükümet ile HDP tarafından Dolmabahçe’de açıklanan müzakere taslağını, “nitelikli bir müzakere sürecine kapı aralayacak” nitelikte olduğunu söylediğini aktaran Önder, Öcalan’ın başta Türkiye devleti olmak üzere herkesin sürece önemle yaklaşması gerektiğini vurguladığını belirtti.

Mesaj; teorik, pratik, olgusal anlamda yeni bir perspektif sunacak

Önder, PKK Lideri’nin 21 Mart Diyarbakır Newrozu’nda açıklanması beklenen mesajını da aldıklarını belirtti, ancak mesajın görüntülü mü yoksa yazılı mı olduğu konusunda bilgi vermedi. Önder, “Öcalan’ın Newroz mesajının ayrıntısına ilişkin bir şey söyleyemeyeceğim, ancak mesaj teorik, pratik, olgusal anlamda barışa giden yol için yeni bir perspektif sunacak” vurgusu yaptı.

5 tutsak İmralı’ya getirilecek

Öte yandan 2009 yılı Kasım ayında İmralı Adası’na sevk edilen PKK’liler Şeyhmus Poyraz, Bayram Kaymaz, Cumali Karsu ve Hasbi Özdemir ile TİKKO üyesi Hakkı Alpan’ın farklı cezaevlerine gönderildiğini belirten Önder, isimleri belirlenen 5 tutsağın ilerleyen günlerde adaya getirileceğini söyledi.

İzleme Kurulu Newroz’dan sonra katılacak

Yalçın Akdoğan’ın oluşturulması beklenen “İzleme Kurulu”na ilişkin, “İzleme kurulu tartışılan konulardan biridir. Henüz oluşturulmuş bir şey yok. Yapılan açıklamalar asılsızdır” demesini de değerlendiren Önder, açıklamayı “sıkıntılı bir açıklama” olarak değerlendirdi. İzleme Kurulu’nun oluşturulmasına dair görüşmelerin sürdüğünü vurgulayan Önder, muhtemelen Newroz’dan sonraki ilk İmralı Adası görüşmesine İzleme Kurulu üyelerinin de katılacağını öngördüğünü ifade etti.

DİHA

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here