Ana SayfaHaberlerDünyadanSYRİZA Almanya'dan 2. Dünya...

SYRİZA Almanya’dan 2. Dünya Savaşı için tazminat talep etti!

Aleksis Tsipras başbakanlığındaki sol eğilimli Yunan hükümeti, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Almanya’dan savaş tazminatı talep etti. Almanya ise bu konunun çoktan çözüme bağlandığını savunuyor.
Radikal Sol İttifak Syriza ile Bağımsız Yunanlar’dan (ANEL) oluşan Yunan hükümeti, Almanya’dan savaş tazminatı istedi. Başbakan Aleksis Tsipras, pazar akşamı yaptığı hükümet açıklamasında, Yunanistan’ın bu talebinde ısrarcı olduğunu ifade etti.

Yunan resmi mercilerinin tazminatın kapsamı konusunda yaptığı araştırmanın parlamentoya sunulduğu bildirildi. Yunanistan’ın üst düzey hukukçularının Almanya’dan ne şekilde tazminat talep edebileceğini incelediği ifade edildi.

Savaş tazminatı uzun yıllardır iki ülke ilişkilerinde ihtilaf yaratan konulardan birini oluşturuyor. Direniş örgütleri, Almanya’dan faizler haricinde 162 milyar euro tazminat talep edilmesi gerektiğini savunuyor. Ayrıca Yunanistan’ın 1942 yılında Yunanistan Merkez Bankası’nın Almanya Merkez Bankası’na verdiği 476 milyon mark tutarındaki zorunlu kredinin iadesini de talep edileceği öne sürülüyor. Atina’nın bu kredinin karşılığında Almanya’dan 11 milyar euro istemesinin gündemde olduğu ifade ediliyor.

Almanya: Konu kapandı
Federal Hükümet ise tazminat konusunun kapandığını savunuyor. İstanbul’da düzenlenen G20 ülkeleri maliye bakanları toplantısına katılan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, Yunanistan’la ilgili açıklamasında, “Yunanistan Almanya’dan tazminat talep etmek istiyorsa etsin” derken, iflas tehdidi ile karşı karşıya olan ülkenin ne şekilde yoluna devam etmek istediğinin ise hala muğlak olduğunu söyledi. Bakan, Yunanistan’ın bir program uygulamak zorunda olduğunu ifade etti.

Almanya Maliye Bakanlığı, kısa bir süre önce Sol Parti’nin soru önergesi üzerine, tazminat konusunu incelemiş ve önergeye “Almanya ile Yunanistan arasında asırlardır süren barışçıl, güvene dayalı ve verimli işbirliği” döneminin ardından tazminat meselesi geçerliliğini kaybetmiştir” şeklinde yazılı yanıt vermişti. Almanya’nın savaştan sonra ‘tazmin kurallarına dayana kapsamlı bir sistem’ oluşturduğu ve bu sistemden Yunanistan’ın da faydalandığı ifade edildi.

Kaynak: DW

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Biricik şair Metin Altıok’un bestelenen 10 şiiri

Türkçe şiirin en naif şairlerinden biri kuşkusuz Metin Altıok'tur. Birçok şiiri şarkı...

Başarılı kişilerin 9 sabah alışkanlığı!

İş hayatında başarılı olmuş üst düzey yöneticilerin, günün ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri...

12 yaşında suikaste uğrayan en küçük devrimci: Iqbal Masih

Pakistan’ın en yoksul bölgelerinden birisi olan Mudrike’de doğan Iqbal Masih, 4...

Stephen Hawking Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi

1. Okulda Kötü Notlar AlırdıGünümüzde Hawking’i parlak bir zeka ile...

Tartışı-Yorum

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt,...

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.Günümüzde dahi yayınlanan...

Yeni bir yaşam alanı: Yeşil Bina

Deniz Aysel Aldemir Yeşil bina deyince aklınıza yeşil renkli, etrafı bitkilerle kaplı yalnızca görsel nedenlerden ötürü bu ismi almış yapılar gelebilir. Aslında çağrıştırdığının çok daha ötesinde özelliklere sahip olan bu...