YÖK’ten Pedagojik Formasyon açıklaması

0
YÖK, Pedagojik Formasyon Sertifika Programları

YÖK, Pedagojik Formasyon Sertifika Programları Hakkında açıklama yaptı!

 

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan yazışmalar sonucunda öğretmen ihtiyaç analizlerinin kurula ulaştığını, konu alanı uzmanlarıyla yapılan çalışmalar sonucu, başta eğitim fakülteleri olmak üzere istihdam sıkıntısı çekilen bazı programların kontenjanlarında tedrici olarak bir azaltmaya gidilmesi ve ikinci öğretim programlarının da tamamen kapatılması konusunda bir açıklama yaptı.

 

Bunun için Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan Öğretmen Strateji Belgesi üzerindeki çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Gelecekle ilgili olarak popülist yaklaşımlardan uzak şekilde olabildiğince rasyonel planlamalar yapmayı şiar edindiklerini; bu bağlamda öğretmenlerin üstün mesleki niteliklere ve donanıma sahip olarak yetiştirilmesi konusuna önem verdiklerini bildirdi.

 

YÖK, “İsteyen hemen herkese pedagojik formasyon belgesi vermek suretiyle gençlerimizi gereksiz bir beklenti içine sokmak da doğru bir yaklaşım değildir.Pedagojik Formasyon Programlarının lisansüstü düzeyde uygulanması konusunda Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubumuzca çalışmalar yapılmaktadır. Öğretmen Strateji Belgesi de bize bu konuda yol gösterici olacaktır. Söz konusu çalışmalar sonuçlanıncaya kadar bu programların istihdam odaklı olarak daha sınırlı bir kontenjanla uygulanmasına karar verilmiştir. Bu dönem, pedagojik formasyon programı açma yeterliliğine sahip üniversitelere tahsis edilen toplam kontenjan 15.000 olarak belirlenmiş olup söz konusu kontenjanın alanlara göre dağılımı, talep ve istihdam dengesi de gözetilerek üniversitelerin ilgili kurulları tarafından yapılacaktır. ” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here