YPG’nin ‘terör örgütü’ olup olmadığını soran mahkemeye İçişleri değil demiş

0
Ypg, içişleri bakanlığı, mahkeme, ypg ter

Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin İçişleri Bakanlığı’na YPG’nin bir terör örgütü olup olmadığını sorduğu ortya çıktı.

 

Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı’na YPG’nin bir terör örgütü olup olmadığını sorduğu ortya çıktı. İçişleri Bakanlığı, 8 Eylül 2015 tarihinde Mahkeme’ye “Gizli” ibareli cevapta PYD’ye ilişkin bilgi verildi.  Dosya’ya giren belgede PYD’nin terör örgütü listesinde olup olmadığı, tüm üye ve yöneticilerinin Türkiye’ye yönelik eylemlerinin olup olmadığı soruldu. İçişleri Bakanlığı’nın cevabında  “Terör örgütleri listesinde YPG’nin yer almadığı tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

 

2015/207 sayılı dosyaya giren belgede, YPG’’nin “terör örgütleri listesinde” olup olmadığını, ayrıca her iki örgütün lider kadrosu ve yöneticilerinin Türkiye’ye yönelik eylemlerinin olup olmadığı, var ise bunun kronolojik liste halinde talep edilmesine ilişkin sorulara İçişleri Bakanlığı cevap verdi.

Bakanlığın cevabında şu görüşlere yer verildi:


‘TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİNDE YER ALMIYORLAR’

“Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Sözleşmeler Bürosunun 25.02.2015 tarihli ve 64905974-3-5-13- 2012-88/16707 sayılı yazısında terörün finansmanıyla mücadele eylem planını 3.1.1 numaralı uluslararası kurumları ve ülkelerin listelerine eklenecek terörle bağlantılı kişi ve örgütlerin belirlenmesi eylem maddesi kapsamında alınan listelere eklenmesi düşünülen kişi ve örgütler ile ilgili olarak Yargıtay 1. Başkanlığı’nın 09.02.2015 tarihli ve 21167910/1412 sayılı yazı ekinde alınan ve tarafımıza gönderilen terör örgütleri listesinde PJAK ve YPG isimli örgütlerin yer almadığı tespit edilmiştir.”

Ypg, içişleri bakanlığı, mahkeme, ypg terör örgütü mü,

(Yurgazetesi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here