Ana SayfaHaberlerEkonomi13 yılda vatandaşın bankalara...

13 yılda vatandaşın bankalara borcu 134 kat arttı

CHP’li Levent Gök vatandaşın bankalara ve finans kuruluşlarına hızla borçlandığını belirterek, 2010-14 yılları arasında 1 milyon 179 bin kişiye dava açıldığını, bu davalar sonucunda da 725 bin kişinin mahkum olduğu ve 110 bin kişinin de hapse girdiğini söyledi.

 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre, 2010-2014 yılları arasında “ödeme şartını ihlal” gerekçesiyle 1 milyon 179 bin dava açıldığını, bu davalardan 725 bininde mahkumiyet kararı çıktığını, 110 bin kişinin de aldığı cezalar nedeniyle hapse girdiğini söyledi.

 

BORÇ 134 KAT ARTTI

Gök yaptığı yazılı açıklamasında, AK Parti’nin 13 yılık iktidarına damga vuran en önemli ekonomik gelişmenin vatandaşların bankalar ve diğer finans kuruluşlarına hızla borçlanmaları olduğunu savunarak şöyle devam etti:

“13 yılda tüketici kredisi borçlarının 134 kat, kredi kartı borçlarının ise 17 kat artış gösterdi. Resmi rakamlara göre AK Parti döneminde vatandaşların bankalara olan tüketici kredisi borçlarının 2,3 milyar liradan 305 milyar liraya, kredi kartı borçlarının da 4,3 milyar liradan 76,5 milyar liraya yükseldi. 2002 yılı sonunda 6,6 milyar lira olan vatandaşın bankalara olan toplam borcunun 2015 yılının sonunda 382 milyar liraya çıktı.”

 

levent gök, banka borcu, kredi kartı, kredi kartı cezaları, akp, chp, ekonomi,

 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

25 MİLYON BORÇLU

“25 milyona yakın vatandaşımız ya tüketici kredisi ya kredi kartı ya da her ikisi birden bankalara borçlu durumda bulunuyor. Bunlardan 2 milyon 670 bini borcunu ödeyemediği için icra takibinde bulunuyor. Türkiye AKP döneminde, bankaya borcunu yüzünden intihar edenlerin, cinnet geçirip yakınlarını öldürenlerin, böbreklerini satışa çıkaranların ülkesi oldu. Binlerce vatandaş borcunu ödeyemediği için ya hapse girdi ya da hapse girmemek için kaçak durumda bulunuyor.”

 

725 BİN MAHKUMİYET

“İcra İflas Kanunu’nun 340’ıncı maddesine göre, zamanında ödeyemediği bir borcu nedeniyle hakkında icra takibi başlatılan bir vatandaş icra dosyasına ya da haciz esnasında icra memuruna ‘borcumu ödeyeceğim’ diye taahhütte bulunup, taahhüt ettiği borcu ödeyemez ise üç ay hapis cezasına çarptırılıyor. Adalet Bakanlığının açıkladığı adli istatistiklere göre ‘ödeme şartını ihlal’ suçlamasıyla 2010-2014 yıllarını kapsayan beş yılda toplam 1 milyon 180 bin dava açıldı. Bu davaların 725 bininde mahkûmiyet kararı çıktı. Yasaya göre ödeme şartını ihlal suçlarında, sanıklara üç aya kadar tazyik hapis cezası veriliyor.”

 

110 BİN KİŞİ HAPSE GİRDİ

2010 yılında 26 bin 177, 2011 yılında 23 bin 31, 2012 yılında 14 bin 990, 2014 yılında 11 bin 182, 2015 yılında ise 9 bin 944 vatandaşın kamuoyunda ‘taahhüdü ihlal’ olarak bilinen ‘ödeme şartını ihlal’ suçundan aldıkları mahkûmiyet nedeniyle hapse girdi. Buna göre son beş yılda borcunu ödeyemeyen vatandaşlardan 110 bin 361’i hapse atıldı. Aynı dönemde ödeme şartını ihlal suçundan cezaevine atılanlardan 108 bin 119 kişi de cezasını çekerek hapisten çıktı.” Gök, bu istatistiklere göre halen 600 bine yakın vatandaşın taahhüt ettiği halde borcunu zamanında ödeyemediği için aldığı üç aya kadar aldığı hapis cezasını çekmemek için kaçak durumda olduğu sonucunun çıktığını da belirterek, “halen kaçak durumda olan vatandaşların tümünün aynı anda cezaevine atılabilmesi için bugünkü cezaevi kapasitesinin en az 7-8 kat arttırılması gerektiğini” bildirdi. (Radikal)

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

8 maddeyle Arabeskin nadide sanatçılarından ‘akımları’ öğrenelim

Köyden kente göçün 'zorunlu' bir sonucu olarak değerlendirilebilecek müziğimizdeki arabesk meselesi, toplumumuzda...

Routers Arşivinden 32 fotoğrafla 91’den 2014’e Kürt göçleri

Routers 1991 yılında yaşanan zorunlu Kürt göçünü arşivinden çıkararak yayınladı. Routers, Saddam...

Grinin 50 Tonu’nun berbat bir film olduğunu kanıtlayan 5 yasaklı film

Yasaklı film demek izleyicide merak uyandıran ve bilet aldırmaya zorlayan bir...

Her sosyal bilimcinin okuması gereken 10 akademik kitap

Akademi dünyasına adım atmak isteyen her öğrencinin yapması gereken ilk işlerden...

Tartışı-Yorum

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup...

Üşüyor bir coğrafyanın yüreği

'Eylül Mayıs'a dönüşecek...'Geo Milev Üşüyor bir şehrin yüreği,  geceler buzdan karanlık. Yan yana dizilmiş çadırlar kanıyor. Üşüyor yeryüzü ve şehrin sokaklarında geziyor soğuk. Bir çocuk gözlerinde acının izlerini taşıyor. Bir...

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki:“Ey sağduyulu!Ana vatanında kalman,Saygınlığını korur.Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör.Saç, başta oldukça...