Ana SayfaHaberlerEğitim61. Özel Güvenlik Sınavı...

61. Özel Güvenlik Sınavı ne zaman yapılacak?

61. Özel Güvenlik Sınavı ne zaman yapılacak? 61. Özel Güvenlik Sınavı ne zaman açıklanacak? 61. Özel Güvenlik Sınavı soruları ne zaman yayınlanacak gibi bütün soruların haberimizin detayında.

 

2015 yılı Kasım ayı sonunda yapılacak 61. Özel Güvenlik Sınavı, Ozelguvenlik.pol.tr adresinde yer alan sınav takvimine göre aşağıdaki tarihlerde yapılacaktır. Sınav soruları, sınav soru ve cevapları ve sonuç açıklama tarihleri ve adresi için ►Özel Güvenlik sınavı ile ilgili bilgileri sürekli güncellediğimiz haberlere bakabilirsiniz.

Sınava girmeden önce daha önce yapılmış sınavlara ait soruları çözmek yararınıza olacaktır. Daha önceki sınav sorularına aşağıdaki haberlerden ulaşabilirsiniz.

59. Özel Güvenlik sınav soruları

58. Özel Güvenlik Sınav Soruları 

 

1.    SINAV TAKVİMİ

 

23 Ekim 2015               :Özel güvenlik temel eğitimini tamamlamış olan kursiyerler, Özel Güvenlik 61’inci Temel Eğitim Sınavına girebilecektir.

26 Ekim 2015               :Sınav ücreti yatıran/yatırılan adayların sınav kayıtlarının yapılabilmesi için listelerin İl Emniyet Müdürlüklerine bildirileceği son tarihtir.

3 Kasım 2015               :Eğitim ve sınav listelerinin İl Emniyet Müdürlükleri personelince Özel Güvenlik Hizmetleri Projesine kaydedilmesi için son tarihtir. Projeye kaydedilen veri ile listelerin bire bir aynı olması gerekmektedir. Barkod sistemine geçileceği için bu tarihten sonra eğitim ve sınav kaydı yapılması mümkün olmayacaktır.

4-8 Kasım 2015                        : Sınava girecek kursiyerlerin aday yerleştirme işlemleri yapılacaktır.

9-15 Kasım 2015          :Temel eğitim optik cevap formlarına barkod basımı yapılacaktır.

23-29 Kasım 2015        :Sınav sorularının baskı işlemleri, EGM Basımevinde kapalı devre sistemi ile yapılacaktır.

26 Kasım 2015             :Kuryeler soru dağıtımına başlayacaktır.

29 Kasım 2015                         :Pazar günü saat 10.00 sınav tarih ve saatidir.

30 Kasım-9 Aralık 2015:Uygulamalı Atış Sınavı’nın yaptırılarak atış sonuçlarının, Özel Güvenlik Hizmetleri Projesine kaydedilmesi için son tarihtir.

11 Aralık 2015             :Sınav Sonuçlarının açıklanacağı tarihtir.

14- 16 Aralık 2015       :Sınav sonucuna itiraz etme süresi ve Özel Güvenlik Hizmetleri Projesine itirazların girileceği tarihtir.

17 – 21 Aralık 2015      :Sınav sonuçlarına itirazların değerlendirileceği ve itiraz sonuçlarının açıklanacağı tarihtir.

 

2.    YAZILI SINAV         

 

 • Yazılı sınav, il valiliklerince belirlenecek olan Polis Meslek Yüksekokullarında (PMYO) ve Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde (POMEM), bu okulların müsait olmaması ya da yetersiz kalması durumunda tercihen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı liselerde, zorunlu hallerde ortaokullarda yapılacaktır. Yerleştirme işlemi başlamadan önce, sınavın yapılacağı okul isimleri İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alındıktan sonra gerekli onay alınacak ve sınavın yapılacağı okul bilgileri sisteme girilecektir.
 • Bir ilde Özel Güvenlik Temel Eğitim ve Yenileme Eğitimi Sınavına katılacak aday sayısının 25 kişiden az olması durumunda, o ilden sınava katılacak adaylar Bakanlığın belirleyeceği diğer bir ilde sınava katılacaktır. Belirlenen ilde sınava katılmak istemeyen adaylar bir sonraki sınav döneminde 25 sayısının tamamlanması halinde sınava katılacaktır.
 • Özel Güvenlik Temel Eğitimi Sınavı için illere gönderilen barkotlu optik cevap formunda barkot basım hatası, ters baskı, optik cevap formunun okunaklı olmaması veya kodlama hatası tespit edilmesi halinde sınava giren adaylara boş optik cevap formu verilerek durum tutanakla tespit edilecektir. Bu tutanaklarla kullanılmayan hatalı optik cevap formları Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığına sınav evrakıyla birlikte gönderilecektir.
 • Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan sınav yerleştirme listesi haricinde ek yerleştirme yapılmayacak ve Sınav Talimatının 2.3. maddesindeki durumlar haricinde adaylara kesinlikle boş optik cevap formu verilmeyecektir.
 • Optik formlarının kırışıp zarar görmemesi için altına ve üstüne mukavva konulup lastik takılarak salon salon paketlenecek ve her okula ait mühürlü torbalara konulacaktır.
 • 2015 yılında yazılı sınava girecek adaylardan 40 TL yazılı sınav giriş ücreti alınacak olup, bu ücretler eğitim kurumları veya adaylar tarafından Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı şubesinin TR80 0001 2009 3850 0080 0000 14 no’lu hesabına yatırılacaktır. Sınav kayıtlarının yapılabilmesi için sınav giriş ücreti yatırılan adayların TC kimlik numaralı isim listeleri ve ücretlerinin kişiler adına yatırıldığına dair dekont İl Emniyet Müdürlüklerine verilecektir. Sınav giriş ücreti yatırılmayan adaylar sınava alınmayarak sınav hakkını kullanmış sayılacaktır. Ayrıca sınav sonucuna itiraz eden adaylar da aynı hesap numarasına 10 TL ücret yatıracaktır. Ücretini yatırmayan adayın itiraz dilekçesi işleme alınmayacaktır. Adayların Halk Bankası şubeleri içerisinden yapacağı ödemelerden 2 TL ücret alınacak, bankamatik cihazlarından ve internet üzerinden yapacakları ödemelerden ücret alınmayacaktır.
 • Uygulamalı sınav 30 Kasım 2015 tarihinde başlayıp 9 Aralık 2015 tarihinde sonuçlandırılacak ve özel güvenlik hizmetleri projesine veri girişi yapılacaktır. Atış sınavı, öncelikle İl Emniyet Müdürlüklerinin açık/kapalı poligonları ile Polis Akademisi Başkanlığına bağlı PMYO/POMEM Müdürlüklerine ait poligonlarda yapılacak, bu kurumlara bağlı poligon olmaması ya da yetmemesi durumunda ise İl Jandarma Komutanlığına bağlı poligonlarda veya özel sektöre ait poligonlarda yapılacaktır. Uygulama sınavına girecek her aday adına 20 TL ücret alınacak olup, bu ücretlerden Atış Komisyonunda görevlendirilenler ile kapalı poligonda görev alan bir poligon sorumlusu ve atış yapan aday sayısının yeterli (en az 50) olması durumunda görevlendirilen bir hizmetliye, açık poligonda atış yaptırılıyor ise yalnız poligon sorumlusu olarak görevlendirilen personele ödeme yapılacaktır. Alınan bu ücretler Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halk Bankası Ankara/Gölbaşı şubesinin TR96 0001 2009 3850 0080 0000 17 no’lu hesabına yatırılacaktır. Belirlenen poligonlar yazılı sınav listeleri ile beraber İl Emniyet Müdürlüklerince ilan edilecektir. Poligonda görev alan Atış Komisyonu dışında poligon görevlisi ve hizmetliye de Valilik Onayı alınacaktır.
 • Uygulamalı Sınav adayların atış becerilerinin ölçülmesi için yapılacaktır.
 • Silah bilgisi ve uygulamalı atış sınavı 100 puan üzerinden değerlendirilecek, bunun 50 puanı yazılı sınav içerisinde sorulacak 25 adet silah bilgisi sorusundan, diğer 50 puanı ise 5 adet atış becerisi üzerinden verilecektir.
 • Uygulamalı sınav sonuçları en geç 10 Aralık 2015 tarihine kadar İl Emniyet Müdürlükleri tarafından Özel Güvenlik Hizmetleri Projesine girilecektir. Uygulamalı sınav ile ilgili itirazlar İl Emniyet Müdürlükleri tarafından değerlendirilecektir. Özel Güvenlik Hizmetleri Projesine girişi yapılan atış notlarında, değişiklik olması halinde yazı ile Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığına bildirilecektir.

 

 1. SINAV SORULARI BASIM KOMİSYONU

 

 • Soru Basım Komisyonu 23 Kasım 2015 Pazartesi günü saat 10.00’dan itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü Basımevine girerek çalışmalarına başlayacaktır.
 • Soru Basım Komisyonuna, basımevinde kapalı bulunacakları süre zarfında yeterli gıda ve diğer malzemeler teslim edilecek, barınmaları ile nevresimlerin yıkanması Basımevince sağlanacaktır.
 • Basımevinin dışarı ile tüm kablolu iletişimi kesilecek, ayrıca cep telefonu çağrı ve telsiz cihazı bulundurulmayacaktır.
 • Basımın tamamlanmasına müteakip illerde sınava girecek aday sayısı kadar soru kitapçığı ve cevap kâğıtları ile yeteri kadar yedek soru kitapçığı torbalara konulup, ağızları bağlanacak ve mühürlenecektir.
 • Soru kitapçıkları ve cevap kâğıtlarının bulunduğu mühürlü torbalar, 26 Kasım 2015 günü saat 07.00’den itibaren kuryelere basımevinden tutanakla teslim edilecektir.
 • Soru Basım Komisyonu, görevleri sona erdikten sonra her türlü müsvedde, kalıp ve dokümanları imha ederek, 29 Kasım 2015 günü saat 30’da basımevinden ayrılacaklardır.
 • Soru Basım Komisyonunda görevli bulunanlar 30 Kasım2015 tarihinde istirahatli olup, 1 Aralık 2015 tarihinde görevlerine başlayacaklardır.

 

4.    KURYELER

 

 • Sınav yapılacak illerimiz için kuryeler görevlendirilecektir.
 • Kuryeler, soru kitapçıkları ve cevap kâğıtlarının bulunduğu mühürlü torbaları, 26 Kasım 2015 günü saat 07.00’den itibaren, soru basım komisyonundan tutanak karşılığı teslim alacaklardır.
 • Kuryeler optik cevap formları ve soru kitapçıklarının olduğu mühürlü torbaları önceden belirlenen illere teslim edecek olup, aşağıda isimleri verilen İl Emniyet Müdürlükleri de aşağıda belirtilen illerin Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerinden teslim alacaklardır. Sınav hitamı cevap kâğıtları mühürlü torbalara konularak, İl Emniyet Müdürlükleri Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine teslim edilecektir. Merkezden görevlendirilen kuryelerde yine bu illerden mühürlü torbaları teslim alacaklardır.

Yalova, Bursa’dan

Ordu ve Sinop, Samsun’dan

Adıyaman, Kilis, Gaziantep’ten

Batman, Siirt, Mardin, (Mardin, Şırnak ilinin evraklarını da alacak) Diyarbakır’dan

Şırnak, Mardin’den

Bingöl, Malatya, Elazığ’dan

Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Iğdır ve Kars, Erzurum’dan

Bitlis, Muş’tan

Giresun, Gümüşhane, Rize, (Rize, Artvin ilinin evraklarını da alacak) Trabzon’dan

Artvin, Rize’den  

Hakkâri, Van’dan

Ankara 26/11/2015 tarihinde saat 08:00 itibariyle Yayın ve Basımevi Şube Müdürlüğünden teslim alacaktır.

 • 29 Kasım 2015 tarihinde yapılacak sınav sonrasında cevap kâğıtları ve sınavla ilgili dokümanların bulunduğu mühürlü torbaları karayolu kuryeleri 30 Kasım 2015 tarihinde, havayolu kuryeleri ise 1 Aralık 2015 günü mesai saatleri içerisinde, Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı Eğitim ve İnsan Kaynakları Şube Müdürlüğüne teslim edecek
 • Karayolu kuryeleri 2 Aralık 2015 tarihinde, havayolu kuryeleri 3 Aralık 2015 tarihinde görevlerine başlayacaklardır.
 • Yazılı sınavda görev alan personele ek ders ücreti ödemelerinin yapılabilmesi için mutemet tayin dilekçeleri, Valilik Oluru, yazılı sınava ait ek ders çizelgesi ve ücret bordrosunun asılları, Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğüne yazılı sınavdan sonra gönderilecektir.

 

5.    YAZILI VE UYGULAMALI SINAV KOMİSYONLARI

 

 • Sınav Komisyon Başkanları 27 Kasım 2015 tarihinde sınav komisyonu üyeleri ile bir toplantı yaparak sınavın yapılacağı yer, görevlendirilen gözlemciler ve sınav ile ilgili hususlar görüşülecek, ayrıca toplantıdan sonra daha önce İl Emniyet Müdürlüklerince belirlenmiş olan sınıf ve salonlarda alınan tedbirler gözden geçirilecek, görülen noksanlıklar süratle giderilecektir.
 • Sınav Komisyon Başkanları 29 Kasım 2015 günü saat 08.30’da salon sorumluları ve gözlemciler ile bir toplantı yaparak; sınava giren adayların kimlik bilgileri ile optik cevap formlarındaki bilgilerin aynı olup olmadığını kontrol ederek paraf bölümünü tükenmez kalem ile paraflamalı, paraf kısmı dışında optik cevap formlarında tükenmez kalem kesinlikle kullanılmayarak tamamen kurşun kalem ile doldurmaları, adaylara sınava giriş belgeleriyle kendini ibraz edecek bir kimliği sınav süresince ön yüzleri görünür biçimde sıranın üzerinde bulundurmaları, sınav başladıktan sonra adaylarla konuşmamaları, sınavın ciddiyetine gölge düşürücü davranışlardan kaçınmaları, sınavın teşkilatımızın ciddiyetine yakışır bir şekilde yapılmasını sağlamaları ve adaylara sınav salon kontrol listelerini eksiksiz imzalamaları konusunda uyarıda bulunacaktır.
 • Üst aramasında görevli personel, yazılı sınava katılacak adayların üst aramalarını dikkatli bir şekilde yapacak özellikle cep telefonu, çağrı cihazları ile sınav güvenliğini tehlikeye düşürecek her türlü eşya kesinlikle sınav salonuna alınmayacaktır. Konu ile ilgili ihmalde bulunan personele ek ders ödenmeyecektir.
 • Sınav esnasında sınav görevlileri tarafından yapılacak yanlışlıktan dolayı (adayın kendi yerine oturmaması ve başka adayın yerine oturması, TC kimlik kontrolünün yapılmaması, optik cevap formunda kodlama hatası veya eksik kodlama yapılması vb. gibi) adayın uğrayacağı mağduriyetten, sınav salon görevlileri ve adaylar sorumlu olacaktır. Sınav esnasında ihmali tespit edilen görevlilere ek ders ücreti ödenmeyecektir.
 • Sınav salon sorumluları, soru kitapçığının üzerinde bulunan genel açıklamalar bölümündeki hususları sınav başlama saatinden önce adaylara okumak suretiyle tebliğ edecektir.

 

 1. SINAV DEĞERLENDİRMESİ VE İTİRAZ

 

 • Yapılan değerlendirme sonucunda adayların aldıkları puan ve başarı durumları Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nın pol.tr internet sitesinden 11 Aralık 2015 tarihinde ilanen duyurulacaktır.

6.2.  Sınava itirazlar, talimatın 2.6 maddesinde belirtildiği şekilde yapılacaktır. Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığına doğrudan dilekçe ile müracaat eden adaylar ile ozelguvegitim@egm.gov.tr adresine yapılan itirazlar değerlendirilmeyecektir. Bu durum sınav salonlarında gözetmenler tarafından adaylara duyurulacaktır.

 

 1. SON HÜKÜMLER

 

 • Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı 2012/42 sayılı Birleştirilmiş Genelgesinin Özel Güvenlik Temel Eğitim ve Yenileme Eğitimi Yazılı ve Uygulamalı Sınavlarında Uyulacak Esaslar bölümünde yer alan hususlar sınav talimatında tekrar yazılmamıştır.
 • Birleştirilmiş Genelgenin Özel Güvenlik Temel Eğitim ve Yenileme Eğitimi Yazılı ve Uygulamalı Sınavlarında Uyulacak Esaslara ve sınav talimatında belirtilen hususlara uygun hareket etmeyen kursiyerlerin sınavı geçersiz sayılacak ve yapacakları itirazlar kabul edilmeyecektir.
 • Yazılı ve uygulamalı sınavda uygulayıcı birim olması itibariyle, yürütülen hizmetlerde istenilen verimin alınabilmesini sağlamak amacıyla yapılacak olan tüm görevlendirmelerde illerde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeline öncelik verilecektir. Personelin yetersiz kalması durumunda Özel Güvenlik Şube Müdürlüğünün görüşü doğrultusunda diğer şubelerden personel görevlendirilmesi yapılacaktır.
 • Özel güvenlik yazılı sınavlarında görev alan salon sorumluları, gözetmenler ve giriş kapılarında üst araması için görevlendirilecek personel ile uygulamalı sınav için görevlendirilen personel, resmi istihkak alanlar resmi kıyafetle, sivil istihkak alanlar ise “POLİS” ibaresi yazılı yelek ile görev yapacaklardır.
 • Sınav başlama ve bitiş saatleri salon görevlileri tarafından yazı tahtasına yazılmak suretiyle adaylara bildirilecektir.
 • Düzenlenecek olan özel güvenlik sınavında gerek sınav esnasında gerekse sınavın akabinde herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için birleştirilmiş genelgenin Özel Güvenlik Temel Eğitim ve Yenileme Eğitimi Yazılı ve Uygulama Sınavlarında Uyulacak Esaslar ve sınav talimatında belirtilen hususlar dikkatli şekilde okunarak ilgililerine gerekli şekilde tebliğ edilecektir.
 • Uygulamalı Sınav Atışları uygulamalı sınava katılacak aday, atış yolu ve görevli sayıları dikkate alınarak belirlenen günde bitirilecek ve aynı gün atış sonuçları o il için verilen günün sonunda Özel Güvenlik Bilgi Sistemi ve Otomasyon Projesine girilecektir. Atış notu girilmeyen adaylar uygulamalı sınava katılmamış sayılacaktır.
10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’ndan derlediğimiz 18 fotoğraf

Presshaber.com -  2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması'nın ödüllü fotoğraflarını sizin için...

10. İşçi Filmleri Festivali ‘İşimiz Gücümüz Yaşamak’ sloganıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’de başlıyor!

Bu yıl 10.'su düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), İstanbul, Ankara...

Elena Shumilova’dan iç ısıtan 25 pastoral fotoğraf

Fotoğraf sanatı kimimiz için hobi kimimiz için de bir tutkudur. Rus...

Makyöz Laura Jenkinson’dan akıllara ziyan 30 yüz boyama çalışma

Dünyada sanat yolculuğuna çıktığımızdan beri anlıyoruz ki bu gezinin ucu bucağı...

Tartışı-Yorum

SARAY-(CIK) (Tolga Yumrukaya)

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya KISACA Kentsel dönüşüm, varlıklı sınıfın düşük gelirli insanları kent dışına atma planıdır.Gölcük depreminden sonra gündemimize geldi kentsel dönüşüm konusu. Yıllarca belediyelerin plansız, izinsiz ve kalitesiz yapılaşmaya göz...

Ekşi Sözlük yazarı: Biz vatan hainiyiz, sizi de vatan haini olmaya davet ediyoruz

Ekşi Sözlük yazarlarından maarri, "3 dakikada apo troll'lerinden kurtulma rehberi" adlı başlığa yazdığı entryde, "Kendinizi bu zavallılığa mahkum etmeyin, kafanızı kuma gömmeyin, farklı fikirleri duymaya tahammül edin" diyerek "Biz...

TUZAKLARDA BUGÜN….

Yakın zamanda, ülke gündemine oturan "profilime neden bakıyorsun?" başlığı ile hashtag ile dolandırıcılar X uygulaması ile  birçok platform kullanıcısını mağdur etti